Solarni sistemi Cijena

Koliko koštaju solarni sistemi? Investicija u solarni sistem grijanja je dugoročno isplativa. Solarna elektrana i solarni kolektori će umnogome umanjiti troškove za struju, grijanje i zagrijavanje sanitarne vode. Cijene postavljanja solarnog sistema su različite. Razlikuju se prema veličini i broju kolektora, u zavisnosti od toga da li se spajaju sa sistemom za zagrijavanje sanitarne vode i grijanja prostora ili ne; toj cijeni treba dodati i montažu solarnih kolektora. Cijena kompleta dva solarna vakumska kolektora, bojlera od 200 lit. i montaže izlazi između 4500 i 8500 KM. Da biste dobili tačnu cijenu, pošaljite upit našim najiskusnijim stručnjacima za solarne sisteme, a oni će uzvratiti mogućim ponudama. Pripremili smo i brojne savjete o solarnim sistemima.

Brzo do majstora - lako i besplatno!
Nađi majstore

Cijena solarnog sistema za kuću

Cijena solarnog sistema za zagrivanje vode u prosječnoj kući. Cijena kompleta dva solarna vakuumska kolektora i bojlera od 200 lit. Cijena solarnog sistema i montaže.

4500.00 Km/kom
Veoma niska cena
6500.00 Km/kom
Srednja cena
8500.00 Km/kom
Najviša cena
Želim ponudu izvođača radova

Druge cene za Solarni sistemi (2025)

Solarni kolektori


Koliko koštaju solarni kolektori? Solarni kolektori umnogome umanjuju troškove za zagrijavanje sanit...

Proverite i: Solarni kolektori Cijena

Solarne elektrane


Koliko koštaju solarne elektrane? Kupovina solarne elektrane je dugoročna investicija koja, po sadaš...

Proverite i: Solarne elektrane Cijena

Da li Vam je kalkulator bio koristan?

Solarni sistemi - šta sve treba da znate?

1. Solarni sistemi - šta sve treba da znate?

solarni-sistemi.jpg

Solarni kolekltori su u poslednjih 20 godina usavršeni i funkcionalno i estetski

Na koji način solarni kolektori napajaju vaš dom?

  1. Solarne ćelije apsorbuju sunčevu svjetlost i stvaraju jednosmjernu struju.
  2. Električna energija prolazi do invertera (pretvarača) koji pretvara jednosmjernu struju u korisnu naizmjeničnu struju određenog napona (AC/DC) za vaš dom.
  3. Sunce sada napaja vaš dom! Sav višak električne energije proizveden u solarnom sistemu može da se vrati u mrežu i evidentira kao kredit na vašem mjesečnom računu za električnu energiju ili ga kupuje distributer električne energije.
  4. Noću ili kada sunca nema, uzimaćete neophodnu struju iz mreže ili iz baterija (ako se odlučite da ih instalirate).
  5. Tokom najmanje 30 godina (koliko u prosjeku traju sadašnji solarni sistemi) uživaćete u jeftinoj struji i uštedjeti mnogo novca, istovremeno stvarajući čistu i obnovljivu energiju za svoj dom i porodicu.

1.1. Šta čini solarni sistem?

1.1.1. Solarni paneli (ili moduli)

Solarne ćelije apsorbuju sunčevu energiju i pretvaraju je u električnu. Solarne panele možete birati prema raznim kriterijumima od kojih su najbitniji snaga, fleksibilnost i estetika.

1.1.2. AC/DC invertor

Solarne ćelije proizvode jednosmjernu struju dok svi aparati i uređaji za domaćinstva rade na naizmjeničnu. Solarni sistemi su stoga opremljeni AC/DC invertorom (pretvaračem) koji pretvara jednosmjernu struju u naizmjeničnu, omogućavajući tako njenu upotrebu. Međutim, invertor obavlja i druge važne funkcije, poput regulisanja snage solarnih panela i osiguranja da je napon električne energije koja dolazi do vašeg doma ili nazad, u mrežu, konstantan i planiran.

1.1.3. Fiksatori - nosači solarnih panela

Solarni paneli moraju biti dobro pričvršćeni za bilo koju podlogu. Nosači se mogu montirati na krovne grede tokom gradnje, premda se mogu pričvrstiti i na postojeći krov. Takođe je moguće montirati nosače solarnih panela na zemlju, za solarno polje.

1.1.4. Stabilizator

Stabilizatori se instaliraju na zadnjoj strani svake solarne ćelije kako bi se osiguralo da svaki solarni modul može da radi optimalno, čak i ako je susedna ploča osjenčena ili prljava. Takođe, pomaže u praćenju performansi i efikasnosti, pokazujući kako svaki panel funkcioniše te olakšavajući prepoznavanje i rješavanje potencijalnih problema s pojedinačnim panelima.

1.1.5. Mjerač proizvedene energije

Nakon što instalirate solarni sistem, mjerač energije s dvosmernim brojilom zameniće staro, monofazno, jednotarifno ili dvotarifno brojilo. Novo brojilo omogućava da tačno bilježite solarnu energiju koju šaljete nazad u sistem.

1.2. Komponente i mogućnosti solarnih ćelija

Solarni kolektori su u poslednjih 20 godina znatno usavršeni i funkcionalno i estetski. Imaju tri glavne komponente: solarne ćelije, nosače i okvire. Svaki od ovih elemenata dostupan je u različitim varijantama koje se mogu međusobno kombinovati da bi se dobio drugačiji izgled u različitiom rasponu cijena.

1.2.1. Solarne ćelije

Polikristalne ćelije (poli)

Polikristalne ili poli-ćelije se odmah prepoznaju po dubokoj, modroplavoj boji. Do prije nekoliko godina, polikristalne ploče su dominirale tržištem pošto im je proizvodnja bila znatno jeftinija. Danas su, međutim, mono-ploče jeftinije i postaju sve popularnije. Poli-ploče su sada najzastupljenije u komercijalnim i komunalnim solarnim projektima, tamo gdje njihov poseban izgled nije upitan.

Monokristalne ćelije (mono)

Mono-ćelije su napravljene od jednog kristala, što im daje karakterističnu, jednoliku crnu boju. Mono-ploče nisu samo traženije zbog svog elegantnog izgleda, već su i čvršće i vremenom se manje kvare. Cijena mono-ploča je naglo pala tokom posljednje decenije, tako da sada čini glavninu domaćih solarnih instalacija.

1.2.2. Okvir

Slično okviru za slike, okvir solarne ploče je ono što drži stakleni sendvič, zapravo, silicijumsku ćeliju i zadnju ploču zajedno. Okviri solarnih panela napravljeni su od laganog i izdržljivog aluminijuma i proizvode se u dve boje: crnoj i srebrnoj. Funkcionalno gledano, među njima nema razlike te je izbor stvar ukusa. Srebrni okviri su obično na polikristalnim ćelijama i cijena im je nešto niža. Crni su okviri definitivno najpopularniji za kućne solarne sisteme i lijepo se slažu i s polikristalnim i s monokristalnim ćelijama.

1.2.3. Folija

Ispod silicijumskih ćelija na solarnom panelu nalazi se, takozvana, zadnja folija. Njena primarna funkcija je da zaštita komponenenata unutar ploče, premda utiče i na njihov izgled. Folija je obično crne ili bijele boje, a najveći broj kupaca se odlučuje za monohromnu kombinaciju, odnosno, crnu zadnju foliju, crni okvir i crne solarne ćelije. Crne solarne ploče se uglavnom najbolje slažu s krovnim pokrivačima objekata.

Mjerenje solarne proizvodnje

Jedan od prvih termina koji će biti presudan za razumijevanje i razgovor o solarnoj proizvodnji je termin kilovat-sat ili kWh. Kilovat-sat je mjera potrošnje energije od 1.000 vati na sat. Ako sijalicu od 100 vati koristite deset sati, potrošićete jedan kilovat-sat (kWh) energije. Želite li da saznate prosječne energetske potrebe svog domaćinstva, zapravo količinu potrošnje u kWh, pogledajte na računu Elektrodistribucije stavku „Potrošnja“.

Kontrola energije

Da biste na najbolji način iskoristili solarni sistem, važno je znati koliko energije trošite u odnosu na to koliko energije vaš sistem proizvodi. Kontrola energije takođe omogućava praćenje i generisanje optimalnog funkcionisanja sistema. Većina sistema ima kontrolu energije, premda je i kontrola snage jednako važna. Pokazalo se da se potrošačke navike mijenjaju s većom vidljivošću i svješću, baš kao što neki ljudi drugačije voze kad na kontrolnoj tabli vide koliko se potrošnja goriva povećava s brzinom. Vlastitom proizvodnjom i efikasnijim korišćenjem manje energije moći ćete da povećate uštede, a proporcionalno i vrednost investicije.

1.3. Šta se dešava kada nestane struje?

Solarne ćelije proizvode električnu energiju, ali je ne skladište. Kada se napajanje isključi, sistem neće proizvoditi električnu energiju bez baterije. Gotovo su svi solarni sistemi priključeni na javnu elektromrežu, što znači da su povezani s lokalnim distributerom i vraćaju mu proizveden višak električne energije. U slučaju kvara na mreži, solarni sistem se automatski isključuje. Ako bi sistem nastavio da proizvodi struju, mogao bi da povredi servisere koji popravljaju dalekovod, a na koji je vezan i vaš solarni sistem. Jedini način da se osigura njihova sigurnost je isključivanje sistema. Želite li da imate struju i u vrijeme isključenja, mora se dodati rezervni sistem baterija (kao što je Tesla Powerwall). Baterije će akumulirati struju koju proizvodi vaš sistem i moći ćete da je koristite noću i punite danju.

1.4. Kako vremenske prilike utiču na proizvodnju struje?

Šta se dešava sa solarnom proizvodnjom za oblačnih, kišnih i snježnih dana?

Oblaci i kiša

Za tmurnih dana možete očekivati pad solarne proizvodnje. Ipak, nije sve izgubljeno! Solarni paneli će i dalje će moći da proizvode nešto energije, čak i ako nema sunca.

Snijeg

Tokom snežnih padavina, solarna proizvodnja će se zaustaviti pošto se snijeg nakuplja na panelima. Kada pahuljice prestanu da padaju, snijeg se topi ili klizi s panela - nema potrebe da čistite solarne panele! Na sjeveru, gdje je nebo sivlje, a snježne padavine veće, opterećenja snegom treba uzeti u obzir još prilikom planiranja strukture sistema solarnih ćelija. Zanimljiva je činjenica da se po završetku snježne oluje akumulira više sunčeve energije, pošto je sistem hladan; u stvari, hladni provodnici pružaju manje otpora, što omogućava da struja koju sistem generiše lakše prolazi od panela do kuće.

1.5. Koliko su izdržljivi solarni paneli?

Važno je znati kako solarni sistem trpi vjetar i grad. Srećom, ovo nije nešto oko čega treba da se brinete. Solarni sistemi su posebno dizajnirani da izdrže jak vjetar i proizvođači ih obično testiraju u olujnim uslovima. Većina solarnih kolektora ima sertifikat kojim se potvrđuje da trpe udare vjetra do oko 200 km/h. Sve dok je krov na mjestu i paneli će ostati na njemu. Pored toga, tipična aluminijumska i staklena kućišta koja sadrže solarne ćelije potpuno su vodootporna čak i za vrijeme jake kiše. Što se tiče grada, većina ploča je napravljena tako da izdrži udace grada prečnika 2,5 cm.

Međutim, s obzirom na to da polomljeno drveće ili granje i druge stvari mogu oštetiti solarni sistem ili krov, dobra vjest je da se nosači panela u slučaju potrebe mogu lako skinuti i kasnije vratiti na mjesto.

1.6. Garancije za solarni sistem

Većina solarnih panela ima 12 godina garancije za proizvod i 25 godina garancije na rad. Garancija za izlaznu snagu garantuje da će u svih 25 godina svaki panel proizvesti oko 85% struje što je jednako onome kada je prvi put instaliran (tačan procenat varira u zavisnosti od proizvođača). Napomena: Nakon 25. godine paneli će nastaviti da proizvode energiju istom brzinom. Ako nivo proizvodnje padne ispod linearne stope navedene u garanciji, proizvođač ima obavezu da zamjeni ploču! Inverter takođe ima standardnu 12-godišnju garanciju, dok stabilizatori imaju 25-godišnju garanciju.

2. Solarni sistem - izaberite pravog ponuđača

Ponuđač, garancije, vrste solarnih modula, inverteri - prilikom kupovine solarnog sistema mora se uzeti u obzir mnogo toga! Takođe, sve je više ponuđača, a neki koriste vrlo agresivne tehnike prodaje. Sve je više priča o pogrešnim informacijama u vezi s realnim troškovima kupovine i projektovanoj uštedi i tome slično. Zato uvijek savetujemo da tražite više ponuda različitih ponuđača!

Nabrojaćemo nekoliko korisnih saveta o tome na šta treba obratiti pažnju prilikom traženja solarnih sistema:

  1. Uvjerite se da su specifikacije proizvoda, usluge, garancije i cijene transparentni i jasno definisani.
  2. Neka ponuđač posjeti vaš dom, izvrši sve potrebne analize i preglede na licu mjesta, prije nego što da ponudu.
  3. Procijenite trenutne i buduće energetske potrebe, razgovarajte s ponuđačem i uvjerite se u to da sistem nije prevelik.
  4. Provjerite da li preduzeće ima sva potrebna ovlašćenja za instaliranje solarne elektrane.
  5. Provjerite bilans stanja i reference ponuđača.
  6. Provjerite koje garancije nudi.

3. Vrste solarnih sistema

Solarni sistemi se najčešće postavljaju na krov ili na zemlju. Koje će mjesto biti najbolje za vaše domaćinstvo zavisi od više faktora, a najvažniji su osunčanost/sjenka, veličina dvorišta/bašte, orjentacija kuće, elastičnost krova i slični.

3.1. Solarni sistem na krovu

Krovni solarni sistem je sistem koji se fiksira za krov pomoću fiksatora, odnosno, nosača. Tri su osnovna preduslova za korišćenje ovog sistema.

3.1.1. Koje uslove krov mora da ispunjava?

Prostor:

Potrebna je odgovarajuća kvadratura nezasenčenog prostora za instaliranje sistema na krovu. Za prosječni sistem od 4-6 kW (16-24 panela) treba 50-100 kvadratnih metara.

Orijentacija:

Krov treba da bude orijentisan tako da tokom cijele godine prima što je moguće više sunčeve svjetlosti. Najbolje je ako je okrenut ka jugu, ali su mogući položaji i prema istoku i zapadu. Samo krovovi okrenuti ka sjeveru zaista nisu odgovarajući.

Sjenke:

Neophodno je izvršiti analizu osunčanosti i istovremeno provjeriti da drveće ne baca sjenke na površinu predviđenu za postavljanje panela.

3.2. Solarni sistem na zemlji

Za postavljanje solarnog sistema na tlu, takozvanog, solarnog polja, mora se napraviti potkonstrukcija koja se fiksira za podlogu. Elektromreža i uređaji ukopavaju se u zemlju i vode do kuće koja je povezana s mjeračem. Ovaj sistem ima stoga izvesnih prednosti i slabosti.

3.2.1. Prednosti

  1. Solarne ploče mogu biti orijentisane ka jugu, tako da budu maksimalno izložene svjetlosti.
  2. Prostor nije ograničen, kao na krovu, što omogućava ugradnju više solarnih panela i veću proizvodnju električne energije.
  3. Odlično za one koji ne žele solarne panele na svom krovu zbog estetike ili one koji žive u zgradama proglašenim kulturnim dobrima.

3.2.2. Slabosti

Troškovi postavljanja ovakvog solarnog sistema su viši u odnosu na krovni.

3.3. Solarne pločice kao krovni pokrivač

Solarne pločice nisu nov koncept. Iako svi sanjamo o svijetloj budućnosti, gdje je solarna energija u potpunosti integrisana u dizajn i gradnju kuća, a tradicionalisti nemaju čemu da se usprotive, trenutno je glavna briga to koliko uštede može da se ostvari solarnim pločicama. Činjenica je da su se solarne pločice do sada pokazale znatno nefikasnijim u odnosu na solarne panele, velike rođake. Osim toga, solarni krov zahtijeva kompletnu zamijenu krovnog pokrivača, što takođe povećava troškove materijala i rada. Povrat ulaganja u takav solarni krov je shodno tome mnogo duži u odnosu na klasični solarni sistem.

3.4. Solarne ploče pravljene po mjeri

Postoje i druge kreativne mogućnosti za uključivanje solarnih sistema u pejzaž ili arhitekturu domova i preduzeća. Popularan izbor za instaliranje solarnih sistema su, na primjer, nastrešnice za automobile ili nastrešnice za terase, odnosno, verande.

4. Kako se uspostavlja solarni sistem napajanja?

Proces instaliranja i postavljanja solarnog sistema može se razlikovati u zavisnosti od ponuđača. Daćemo jedan tipičan primjer:

Proces obično započinje vašim upitom, nakon čega ćete putem interneta dobiti besplatnu ponudu, mada možete zakazati sastanak ili nazvati telefonom. Kada kontaktirate ponuđača, stručni savjetnik će vam ponuditi puno savijeta i biće vam na raspolaganju za sva pitanja. Prvo ćete ugovoriti sastanak s konsultantom koji će doći do vas ili na parcelu budućeg doma. Tu će izvršiti analizu osunčanosti, pogledati trenutnu potrošnju energije i dobiti sve ostale potrebne podatke. Ove informacije će iskoristiti za solarnu elektranu tačno prilagođenu vašem domu i potrebama kao i za pripremu ponude s detaljnim obrazloženjem troškova instalacije i uštede prema postojećem sistemu. Zatim se plan i nacrt solarnog sistema mogu dalje mijenjati kroz zajednički dogovor. Kada budete zadovoljni ponudom i potpišete ugovor sa ponuđačem, vaše solarno putovanje zaista započinje.

Ponuđač će se pobrinuti za sve administrativne poslove (pribavljanje svih potrebnih dozvola i saglasnosti) i istovremeno će obezbjediti svu nephodnu opremu i uređaje. Ova faza obično traje do dva mjeseca, ali može trajati i duže, u zavisnosti od uslova. Onda slijedi zabavni dio! Ponuđač će pripremiti raspored realizacije i izvršiti završni pregled, nakon čega radovi mogu početi. Postavljanje solarnog sistema po pravilu traje samo jedan radni dan. I sve će se ovo dogoditi, a da vi ni prstom ne mrdnete! Vaše solarno putovanje će biti završeno! Sistem će raditi i proizvoditi čistu energiju svakog dana, a vi ćete moći da uživate u finansijskim i ekološkim blagodetima narednih 30 godina!

Daibau.ba, pomažemo pri oceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom



Želim ponudu izvođača radova
Zadnji projekti

Kompletni solar od 12 kw

Potreban je kompletan solarni sistem od 10-12 kw, 10000 do 12000kw godišnje potrošnje.

10584 Km do 17640 Km

Solarni sistem koji će napajati podno grijanje

Potreban je solarni sistem koji će napajati sistem podnog grijanja u zidanom objektu na planini. Površina (ravnog) krova je 5*4.
Ukupna površina objekta je 20m2, u pitanju je štala za magarce.

2646 Km do 4410 Km

Postavljanje solarnih panela na porodicu kucu, za vlastite potrebe

Potrebno je postavljanju solarnih panela na porodičnu kuću, za vlastite potrebe. Kuća je 13 x 8 m.

5292 Km do 8820 Km

Želim ponudu izvođača radova





Cijena, Solarni sistem za kuću i dva objekta, cca 200 m2
Solarni sistemi, Zenica

7200 Km do 12000 Km

Cijena, Postavljanje panela na kucu, 8 kom
Solarni sistemi, Tuzla

450 Km do 750 Km

Cijena, Solarni panel sa vakumskim cijevima za dogrijavanje vode, cca 200 m2
Solarni sistemi, Bijeljina

1260 Km do 2100 Km

Cijena, Postavljanje solarnih panela za proizvodnju struje za kuću, cca 100 m2
Solarni sistemi, Tuzla

4500 Km do 7500 Km

Cijena, Potrebna solarna elektrana 10 kw, cca 40 m2
Solarni sistemi, Tuzla

4500 Km do 7500 Km

Cijena, Postojeći solarni sistem nadograditi, na 3 kw
Solarni sistemi, Doboj

1800 Km do 3000 Km

Cijena, Solarna elektrana za vikendicu, cca 40 m2
Solarni sistemi, Derventa

2925 Km do 4875 Km

Cijena, Ugraditi solarni sistem za kuću, 80 m2
Solarni sistemi, Bijeljina

3150 Km do 5250 Km

Cijena, Ugradnja solarnih panela, 6 kW, vikendica oko 100 m2
Solarni sistemi, Banja luka

4500 Km do 7500 Km

Cijena, Montaža solarnih panela - Minhen, Nemačka, Plaćanje €/h 19 - Plaćanje mesečno oko 3,800 €
Solarni sistemi, Sarajevo

90 Km do 150 Km

Cijena, Postavljanje solarnih panela na krov, cca 150 m2 krov, 25 kW
Solarni sistemi, Srebrenik

2700 Km do 4500 Km

Cijena, Vakumski solarni kolektori za grejanje, 2 kom
Solarni sistemi, Derventa

1260 Km do 2100 Km

Cijena, Solarni paneli i prateća oprema za dobijanje električne energije u kući, cca 140 m2 prizemlje + sprat
Solarni sistemi, Doboj

4500 Km do 7500 Km

Cijena, Postavka solarnih panela, 3 panela
Solarni sistemi, Bijeljina

3150 Km do 5250 Km

Cijena, Postavljanje solarnog kolektora ili kombinaciju sa panelima za grijanje kuće , cca 80 m2
Solarni sistemi, Zenica

2700 Km do 4500 Km

Cijena, Za frižider, zamrzivač, bojler, wesmasinu, 60 m2
Solarni sistemi, Brcko

2700 Km do 4500 Km

Cijena, Izrada 150 kw solarne elektrane, cca 2000 m2
Solarni sistemi, Doboj

13500 Km do 22500 Km

Cijena, Potrebno je povezati moju solarnu elektranu na mrežu, cca 10 kWh paneli
Solarni sistemi, Cazin

450 Km do 750 Km

Cijena, Solarni paneli na krovu bez prepreka, cca 80 m2
Solarni sistemi, Tomislavgrad

1800 Km do 3000 Km

Cijena, Sprovođenje struje do 5kw, 35 m2
Solarni sistemi, Srbac

2700 Km do 4500 Km

Cijena, Solarno grijanje i za kuću kompletnu energija, 180 m2
Solarni sistemi, Lukavac

4500 Km do 7500 Km

Cijena, Uvođenje podnog grijanja na toplotnu pumpu, 92m2
Solarni sistemi, Mostar

13500 Km do 22500 Km

Cijena, Off grid solarni sistem,
Solarni sistemi, Kupres

1800 Km do 3000 Km

Cijena, Sistem za pametnu klupu, 1 kom
Solarni sistemi, Banja luka

900 Km do 1500 Km

Cijena, Solarni off grid sistem, 12 m2
Solarni sistemi, Kupres

1800 Km do 3000 Km



Ideje za uređenje doma

Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

Solarni sistemi cenovnik

Zatražite neobavezujuću ponudu od firmi

449+ Preduzeća za Solarni sistemi
Besplatna pretraga
Bez provizije
Zatraži ponudu
Pomoć

Dostupni smo za vas svakog radnog dana od 8:00 do 16:00. Kako vam možemo pomoći?

Potražnje: 00387 33 921 577
Preduzeća: 00387 33 921 577
Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
© 2025 Daibau.ba | Sva prava su zadržana