Koliko košta ventilacioni sistem? Svjež vazduh koji u zatvoren prostor ulazi provjetravanjem (prirodan način) ili sistemom prozračivanja s rekuperacijom (vještački način) stvara zdravije uslove za život, ali i smanjuje troškove zagrivanja doma. Današnji sistemi za prozračivanje su vrlo efikasni jer koriste oko 90% energije izlazećeg vazduha pa je temperatura vazduha, koji se uvodi u prostor, skoro ista. Ljeti sistem funkcioniše još lakše jer dolazni vazduh ne mora da se grije. Cijena sistema za prozračivanje zavisi od potrebne dužine cijevi, broja ventilatora i rekuperatora (centralni ili lokalni) kao i od toga da li sistem služi za grijanje i/ili hlađenje. Okvirna cijena prisilnog prozračivanja s rekuperacijom, shodno veličini kuće, kreće se između 5000 i 7000 KM. Da biste dobili tačnu cijenu, pošaljite upit našim najiskusnijim stručnjacima za ventilacione sisteme, a oni će uzvratiti mogućim ponudama. Pripremili smo i brojne savjete o ventilaciji.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Cijena standardnog sistema za prozračivanje s rekuperatorom za pojedine prostorije i odvodnim ventilatorima za vlažne prostorije. Cijena sistema i montaže.
Cijena nabavke i montaže rekuperatora za protok vazduha u prosječnoj porodičnoj kući.
Cijena postavljanja cijevnog ventilatora s jednofaznim elektromotorom prečnika do 45 cm.
Cijena postavljanja cijevnog ventilatora s jednofaznim elektromotorom prečnika do 45 cm.
Cijena centralne rekuperacije. Cijena visokokvalitetnog sistema prozračivanja s rekuperacijom. Cijena nabavke i montaže sistema sa izmjenjivačem-rekuperatorom standardne veličine.
Cijena lokalne rekuperacije. Cijena lokalne rekuperacije za određen prostor. Cijena lokalnog rekuperatora snage 70m3/h zajedno s priborom za montiranje na zid debljine 60 cm i povezivanje.
Udobnost stanovanja umnogome zavisi od kvaliteta zraka. To kako ćete se osjećati zavisi od temperature, a od čistoće zraka, vaše zdravlje. Stan možemo luftirati otvaranjem prozora i promišljenim uređenjem, mada samo provjetravanje nije uvijek dovoljno. U takvim slučajevima potrebno je investirati u vještačku ventilaciju. U manjim objektima se uglavnom koriste decentralizovani sistemi, odnosno, lokalni uređaji za prozračivanje - što znači da u svakoj prostoriji treba da bude po jedan ventilator. Na njih mogu da se dodaju takođe i pojedinačni rekuperatori. Za novogradnje i veće objekte mnogo su prikladniji centralni sistemi sastavljeni od centralnog uređaja za prozračivanje, mreže kanala i otvora za ventilaciju. Centralna jedinica, u tom slučaju, vrši rekuperaciju, kontrolu vlage te zagrijavanje ili hlađenje zraka.
Neke prostore je najlakše provjetravati lokalnim uređajem za prozračivanje. Tome služe zidni ventilatori koji se ugrađuju na oko 30 cm ispod plafona i omogućavaju nesmetano kruženje zraka. Snaga ventilatora se podešava tako da se u jednom satu promijeni sav zrak u prostoriji ili se ugradi više njih.
Kada želite provjetravanje cijelog stana onda to može da se radi pomoću centralnog sistema za prozračivanje ili preko lokalnih uređaja raspoređenih u svim prostorijama. Sistem treba da se podesi tako da zrak struji iz najopterećenijih prostorija, kakve su kuhinja, kupatilo ili toalet, u manje opterećene kao što su spavaće sobe ili dnevni boravak.
Prozračivanje cijele kuće je sasvim moguće izvesti pomoću pažljivo postavljenih lokalnih uređaja za prozračivanje, premda je centralni sistem uvijek preporučljiviji. I ovdje se mora voditi računa o protoku zraka iz prostorija koje se stalno koriste u one koje se manje koriste. Za kuće se preporučuje i dodatak rekuperacije, jer se njome umanjuju gubici toplote prilikom razmjene zraka.
Neprečišćen zrak sadrži svakakve nečistoće: čestice prašine, grinje, cvjetni prah i, svakako, manje kiseonika. Budući da najveći dio vremena provodimo u zatvorenom, vrlo je važno da zbog zdravlja udišemo što čistiji zrak. Toga radi, stručnjaci kažu da bi svakog jutra najmanje desetak minuta morali provjetravati sve prostorije čime bi se menjalo oko 70% zraka. Alternativa je vještačko prozračivanje kojim se svež zrak stalno ubacuje u prostor.
Istina je da prozračivanje vrlo povoljno utiče na zdravlje, međutim, odvođenjem toplog vazduha iz prostorija gube se velike količine energije i to se vidi po većim troškovima grijanja. Ako se provjetravanje vrši prirodno, troškovi se djelimično umanjuju brzim luftiranjem koje menja zrak, ali ne hladi površine. Kada je u pitanju vještačko prozračivanje, onda svakako treba dodati rekuperator koji zadržava dio toplote prilikom razmjene zraka.
Jednako kao kad birate majstore za bilo šta što vam je potrebno, tako i u ovom slučaju - izbor ponuđača treba najviše da zavisi od njegove stručne osposobljenosti i iskustva. Prije svega se posavjetujte oko mogućeg rješenja za vašu kuću ili stan. Odgovori ponuđača će vam biti odličan pokazatelj njihovog znanja. Osim toga, na našem portalu, Daibau.ba, možete naći reference majstora koji sarađuju s nama te mišljenja i komentare ranijih klijenata. Onima koje izaberete, pošaljite upite i sačekajte odgovore s ponudama.
Sistem za prozračivanje djeluje lokalno, pomoću samostalnih uređaja, a može da bude centralni. Uređaji za pojedinačne prostorije odlični su za objekte koji se renoviraju ili u slučajevima kada postavljanje centralnog sistema nije moguće. Lokalni uređaji za prozračivanje zapravo su ventilatori koji u svakoj prostoriji vrše razmjenu zraka. Ventilatori se postavljaju u zidne otvore ili tako da imaju kontakt s spoljnom sredinom.
Pri lokalnom prozračivanju gubi se mnogo toplote, a ti gubici donekle mogu da se umanje rekuperatorima. Međutim, pojedinačni rekuperatori su manje efikasni od centralnog, a skuplji, pošto ih je više.
Glavni element centralnog sistema za prozračivanje je centralni uređaj. Na njega se nadovezuje mreža cijevi koja vodi do svih prostorija. Kanali za prozračivanje mogu se montirati u spušten plafon ili u estrih, odnosno, cementnu košuljicu. Cijevi i ventilacioni otvori moraju biti odgovarajućih prečnika prema količini predviđenog protoka zraka, jer bi se u suprotnom samo stvarali buka i promaja. Centralni sistem za prozračivanje zahtijjeva pažljivo planiranje i zato je primjereniji za novogradnje i javne prostore koji se brzo mogu adaptirati, kao što su to, recimo, industrijske hale i javni objekti sa spuštenim plafonima. Ovakav sistem se lako održava zato što je potrebna samo redovna zamjena filtera.
Efikasnost centralnog sistema za prozračivanje povećava se centralnim rekuperatorom. On služi za to da unutrašnji topli zrak zagrije doveden hladni, čime može da se iskoristi i do 70% toplote. Prozračivanje s rekuperacijom znatno snižava troškove grijanja. Dodavanjem posebnih uređaja moguće je i vlaženje ili razvlaživanje zraka.
Vrlo često se postavlja pitanje da li je bolje prirodno provjetravanje ili mehaničko prozračivanje? Ako objekti nisu nepropusno građeni, strujanje vazduha se neprestano odvija. Prirodno provjetravanje ne zahtjeva ulaganje, ali zahtjeva ručno upravljanje i nije efikasno ako su razlike između dnevne i noćne temperature manje, a pri tom je zgrada slabije izolovana. Dakle, može se reći da je dobro samo za manje prostore.
Za prinudno, odnosno, mehaničko prozračivanje koriste se ventilatori koji pospješuju prolazak zraka kroz ventilacione otvore. Najjednostavniji sistemi prozračivanja su kupatilski ventilatori koji odvode zrak iz sanitarnih prostorija i stvaraju vakuum koji usisava svjež, spoljni vazduh. Vrlo često se koriste i cijevni ventilatori kakvi su kuhinjski ili zidni aspiratori. Sistemi za mehaničko prozračivanje obezbjeđuju ustaljen, optimalan kvalitet zraka i stepen vlage kao i filtriran zrak, a rade bešumno i automatski. Njima prostor može da se grije ili hladi.
Najveća prednosti sistema za prozračivanje je, osim što obezbjeđuje uvijek svjež zrak, to što njime prostor može da se grije ili hladi. Zato, kada se postavlja, mora da se vodi računa o dimenzioniranju prema proračunima potrebnih količina vazduha i toplote. Svjež i topao zrak mrežom kanala dolazi do svih prostorija. Ventilacioni otvori treba da su dovoljno veliki za izračunat protok zraka, pošto u suprotnom mogu da se jave buka i promaja. Zahvaljujući rekuperatoru toplotni gubici se smanjuju, pošto dio toplote u izmjenjivaču prelazi sa iskorišćenog, izlaznog na dolazni, svež zrak.
Osim što se sistemom za prozračivanje prostor grije, on može i da se hladi. zrak može da se hladi pomoću izmjenjivača toplote, uređaja koji toplotu prenosi s jednog elementa na drugi - zemlja, voda, vazduh. Recimo, dobar uređaj zemlja-vazduh može da ohladi 30°C na prijatnih 22°C. Pri tom se mora obezbjediti odvod kondenzacije i dobra izolacija cijelog objekta. Zrak može da se hladi rekuperatorom ili klima-uređajima. Energetski najefikasnije je hlađenje toplotnom pumpom koja istovremeno uravnotežava i vlažnost zraka.
Daibau.ba, pomažemo pri oceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Ugraditi ventilacioni sistem klime
Potrebno je ugraditi ventilacioni sistem klime kroz postojeće otvore u plafonu.
Imam otvore u plafone 110 promjera predviđene da se spoji klimatska ventilacija za svaku prostoriju (dvije spavaće sobe , dnevna trpezarija i kuhinja).
Trebam firmu koja radi klimu na principu - vanjska jedinica spojena na raspršivač od koga se vode cijevi do plafonskih otvora za dovod i odvod zraka.
3528 Km do 5880 Km
Ugradnja ventilacije
Potrebna je ugradnja ventilacije u radnju od 16 m2. 529.2 Km do 882 Km
Servis kompletnog sistema hlađenja i ventilacije
Potrebno je prebacivanje ljetnji/zimski režim rada, čišćenje 15 unutrašnjih jedinica i 1 vanjska - dva puta godišnje. Takođe i čišćenje filtera i zamjena filca na rekuperatoru 2 kom - 1 put godišnje. Sve je na istoj lokaciji. 529.2 Km do 882 Km
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.