U nastavku:
1. Gdje se sve koriste betonski elementi, šuplji i puni blokovi, rasteri?
Betonski elementi, puni i šuplji blokovi, žardinjere, rasteri, ali i cigla, opeka ili elementi od kompozitnih materijala, tj. dekorativno kamenje i betonski komadi, jesu fabrički proizvedeni građevinski elementi koji se koriste za gradnju potpornih/upornih zidova, nasipa i kosina. Od njih se prave prirodni zidovi, kaskade, ograde, pregrade ili prepreke, dijeli zemljište ili parcele bilo iste bilo različite visine, a mogu da služe i ozelenjavaju vertikalnih površina. Ovi elementi mogu biti od različitih materijala i različitih oblika: betonski blokovi su jeftiniji i otporniji na spoljne uticaje zbog impregnacije. Lomljeni blokovi, pak, izgledaju kao da su od prirodnog kamena.
2. Vrste betonskih elemenata
2.1. Ukrasni ili betonski elementi
Ukoliko biste da ozelenite potporni/uporni zid, ukrasni betonski elementi bi mogli da budu dobro rješenje za vas. To su zapravo šuplji betonski odlivci, koji liče na sanduke ili saksije za cvijeće i zato su višenamjenski. Ništa ne izgleda ljepše od ovih elemenata punih rascvjetalog bilja i rastinja koje oplemenjuje i ukrašava okolinu, a mogu se iskoristiti i za fontanu ili vodoskok. Ovi betonski elementi spolja mogu biti glatki ili reljefni, pravougaoni ili kružni, nebojeni ili u boji.
2.2. Lomljeni blokovi
Lomljeni ili cijepani blokovi ili rasteri se prave od prirodnog ili vještačkog kamena. Pošto se njihova povrišna lomi, odnosno cijepa, izgledaju kao prave kamene ploče. Ovi lomljeni, za razliku od betonskih su puni te imaju veću masu. Najčešće se koriste za ograđivanje parcela. Od ovih elemenata se zida tzv. fasetni zid koji se završava dekorativnim kapama - to su zapravo horizontalno postavljeni tanji blokovi, opeke ili ploče koji mogu biti od različitih materijala i raznih oblika - koje kompletiraju koliko konstrukciju toliko i izgled.
3. Postavljanje zaštitnog zida
Budući da se zaštitni zid gradi od blokova, betonskih elemenata ili rastera, da bi bio i stabilna konstrukcija mora se poštovati nekoliko pravila. Prije svega, potporni zid se gradi da bi sprečio eroziju terena, a uporni zato da bi štitio ukopanu stranu. Bilo da su u pitanju jedan ili drugi, bilo da zid pravite isključivo iz estetskih razloga, on mora biti stabilan da bi bio siguran i da se ne bi urušio. Zbog te stabilnosti zid, kao i svaka konstrukcija, mora imati temelj. Za temelj se kopa kanal u koji se postavlja i drenažna cijev. Ukoliko te cijevi nema, voda bi mogla da podrije cijelu konstrukciju i sruši je. Na temelj ide prvi red betonskih ili drugih blokova koje treba fiksirati. Specijalna čepasta folija se obavezno stavlja na dno da bi sprečila prodor vlage u beton. Potom slijedi ređanje elemenata da se dobije zid potrebne širine i dužine, do visine od 1 m; ako je zemljište iskošeno, visina treba da je oko 1,5 m.
4. Cijena elemenata i rada
4.1. Šuplji ili puni betonski elementi - cijena
Koliko koštaju ukrasni betonski blokovi? Cijena im je između 3-10 EUR/kom. Cijena njihovog postavljanja zavisi od veličine potrebnog zida, vrste i nagiba terena i, svakako, izvođača radova.
4.2. Lomljeni blokovi - cijena
Cijena lomljenih ili šupljih elemenata zavisi od broja cijepanih strana; što ih je više to su skuplji. Jednostrano cijepani komadi su 3-10 EUR/kom, a dvostrano cijepani su oko 12 EUR/kom. Višestrano cijepani komadi mogu biti i oko 15 EUR/kom.
Informacije o cijenama možete pogledati u našem kalkulatoru.