Za područje

    Spušteni plafoni: knauf ili armstrong

    Članak je koristilo čak 2679+ korisnika
    Pušteni plafoni se prave onda kada je prostor previsok i kada njegova visina treba da se smanji. Spušteni plafoni (takozvani knauf i armstrong) su, takođe, odlično rješenje kada u prostoriji ima puno instalacija koje nekako treba maskirati. Na kraju, ali ne najmanje važno, spuštenim plafonom mogu da se sakriju oštećeni delovi i nepravilnosti koje se drugačije ne mogu ukloniti. Spušteni plafoni se izvode na dva načina: kao fiksirani - knauf ili modularni – armstrong.
    Stručni članak 2679
    spusteni plafoni
    Imamo čak 616 izvođača radova za područje Rasvjeta, osvjetljenje:

    1. Spušteni plafoni

    1.1. Kada i gde se koristi spušten plafon?

    Spušteni plafoni se najčešće postavljaju u javnim objektima, a rijetko kad se koristi u porodičnim kućama. Njihova primarna svrha je skrivanje instalacionih vodova između plafona i spuštenog plafona, recimo, elektroinstalacija, instalacija za klimatizaciju ili ventilaciju, rasvjetu i slično. Kada se radi o porodičnim kućama, bilo novogradnji ili renoviranju, i tu se spuštenim plafonom sakrivaju vodovi. Ima slučajeva kada se ovakav plafon pravi isključivo iz estetskih razloga – da bi u njemu bila, recimo, LED rasvjeta.

    1.2. Zašto izabrati spušten plafon

    Spušteni plafon, takođe, ima smisla kada je potrebna dodatna termoizolacija međuetažne konstrukcije; osim toga, njime se poboljšava i međuetažna zvučna izolacija. Dakle, osim što je odlično funkcionalno rješenje – sakrivanje instalacija koje kasnije brzo i lako mogu da se mijenjaju, dodaju i popravljaju bez građevinskih radova, spušten plafon je i protivpožarna barijera – a istovremeno i stilsko, odnosno, estetsko rešenje za određen prostor.

    2. Kako se pravi spušten plafon?

    Plafoni se prave postupkom suve montaže od gipsano-kartonskih ploča, pa se zato lako i brzo postavljaju i ugrađuju. Potkonstrukcija spuštenog plafona obično je od metalnih plafonskih U i C profila, koji se moraju montirati na propisanim rastojanjima. Prvo se na noseće elemente plafona fiksiraju ankeri, a na njih noseći C-profili. Potom se C-profili povezuju s U-profilima i, ako je potrebno, s veznim elementima. Kada je metalna konstrukcija spremna, u nju se ugrađuju ploče, najčešće gipsane. Rastojanja između fiksatora ne smiju biti veća od 17 cm.

    Spusteni plafoni Knauf
    U spušten plafon može se ugraditi LED rasvjeta

    3. Sve o armstrong-plafonima

    3.1. Prednosti armstrong-plafona

    Amrstrong-plafon je najčešći izbor za robne kuće, otvorene kancelarije i slične velike i prometne objekte; u porodičnim kućama i stanovima može se naći samo po izuzetku. Armstrong-plafon je modularni spušteni plafon - lako se prepoznaje po vidljivoj sivoj mreži, koja predstavlja okvir, koji se zatim popunjava pločama dimenzija 60x60 cm. Paneli mogu biti i većih dimenzija, ali to je retkost; godinama unazad njihova je proizvodnja standardizovana te su im dimenzije i prirodni, ekološki prihvatljiv sastav, ustaljeni. Armstrong plafonske ploče su i slabogorive. Postoje armstrong-plafoni od metala, ali i drugih materijala i u raznim bojama. Amrstrong-plafoni su jedna od najjeftinijih verzija spuštenog plafona.

    3.2. Slabosti armstrong-plafona

    Armstrong-plafon je takav da zahtjeva najmanje 25 cm visine za ugradnju, tako da nije pogodan za prostore s niskom tavanicom. Još jedna slabost im je to što sistem ne omogućava stvaranje vodonepropusne površine, što znači da u slučaju curenja s krova voda ulazi direktno u strukturu.

    3.3. Armstrong-plafoni i instalacije

    Velika prednost armstrong-plafona je to što se sastavljaju od panela koji se u slučaju potrebe, zbog kvara ili zamjene na bilo kojoj vrsti instalacija, mogu prosto skinuti i nakon intervencije vratiti na mesto. Takođe se, umesto panela mogu postaviti revizioni poklopac ili ventilaciona rozeta. To je ujedno i glavna razlika u odnosu na knauf, odnosno, gipsano-kartonske plafone, koji to ne dozvoljavaju jer su zatvoren sistem. Upravo zbog ovog modularnog sistema, armstrong-plafon je toliko popularan izbor za veće i javne objekte koji zahtjevaju redovno održavanje i česte popravke.

    Spusteni plafoni Armstrong
    Armstrong plafon je najčešći izbor za veće ili javne objekte

    4. Knauf-plafoni

    4.1. Konstrukcija knauf-plafona

    Svaki spušteni plafon zahtjeva potkonstrukciju na koju će se učvrstiti. Potkonstrukcija za knauf-plafon može biti drvena ili izrađena od metalnih C ili U profila. Potkonstrukcija mora biti fiksirana na noseću ploču, a prilikom izvođenja takvih radova moraju se poštovati uputstva proizvođača. Proizvođač određuje ne samo vrstu ploča i nosača, već i konektore, vijke i ostalu dodatnu opremu za montiranje.

    4.2. Prednosti knauf-plafona

    Knauf-plafon je zapravo plafon od gipsano-kartonskih ploča. Knauf je samo najpoznatija kompanija koja proizvodi takve ploče, ali nije jedina. Knauf je najčešći izbor za pravljenje spuštenih plafona, pošto se njime najjednostavnije i najbrže zatvaraju plafoni od bilo kog materijala. Za razliku od armstrong-plafona, plafon napravljen od knaufa izgleda bolje, jer je zapravo ravna i ujednačena, jednoobrazna površina. Kanuf-plafon nije modularni sistem, pa se mreža ili okvir konstrukcije ne vide, za razliku od armstrong-plafona, a nije im potrebna ni određena visina. Knauf-ploče su i bolji zvučni izolator poda.

    4.3. Slabosti knauf-plafona

    Knauf je skuplji od armstrong-plafona jer nije modularan sistem, a i njegovo održavanje ili eventualne popravke i zamjene će biti skuplje, pošto sve mora da se skida da bi se došlo do instalacija i potom vrati u prvobitno stanje.

    4.4. Instalacije u knauf-plafonu

    Instalacije u knauf-plafonu su uobičajene, pošto se u spuštene plafone i inače montiraju LED svijetla ili rozete za klimatizaciju i ventilaciju. Ovakav tip postavljanja instalacija naziva se „flush“ pošto prostorija sa spuštenim plafonom djeluje vrlo estetski, svedeno i elegantno. Za razliku od armstrong-plafona, spušteni plafon omogućava nekoliko različitih vrsta, oblika i načina instalacije rasvjete, a svijetla se mogu rasporediti prema želji i potrebi, pošto nema ograničenja koja nameće postojanje mreže nosača. Tako svijetla mogu biti postavljena pojedinačno ili u grupi, za čitanje, rad ili kao ambijentalna rasvjeta. Međutim, treba imati na umu da popravke ili prepravke instalacija ili svijetala nisu tako jednostavno izvodljive kao kod armstrong-plafona - knauf-plafon nije modularni sistem pa se ploče ne mogu pojedinačno skidati, a zatim vraćati. Svaka intervencija u knauf-plafonu zahtjeva dodatno gletovanje i krečenje, pa to treba izbjeći izborom najkvalitetnijih i trajnijih instalacija i rasvijete.

    5. Spušteni plafoni – cijena

    Na cijenu spuštenih plafona utiču brojni faktori. Ono što izvođači često ističu jesu lokacija, spratnost, količina...Prilikom izlaska na teren i utvrđivanja situacije na terenu, može se napraviti konačna cijena.

    Informacije o cijenama možete pogledati u našem kalkulatoru.

    Pošaljite nam upit ili postavite pitanje.

    Stručni članak 2679
    Avtor: Daibau Magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Rasvjeta, osvjetljenje?

    Imamo čak 616 izvođača radova za područje Rasvjeta, osvjetljenje:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 616 izvođača radova za područje Rasvjeta, osvjetljenje
    8.9
    0

    BRIZIĆ d.o.o. Jajce


    8.9
    0

    ELMONT d.o.o.


    8.9
    0

    MV team Marko Vučeta s.p. Banja Luka


    9.3
    0

    ELECTRIC ARC d.o.o.


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.ba | Sva prava su zadržana