Za područje

    Toplotne pumpe - 8 najčešćih zabluda

    Toplotne pumpe su jedno od najboljih rješenja kada je u pitanju energetska efikasnost i ušteda energije za grijanje. One su danas široko rasprostranjene diljem svijeta, a sve su češći izbor i kod nas. Međutim, ljudi i dalje imaju određene predrasude vezane za ovaj vid grijanja. U nastavku navodimo 8 najčešćih zabluda vezanih za toplotne pumpe kod nas.
    Stručni članak
    toplotne pumpe
    Imamo čak 598 izvođača radova za područje Toplotne pumpe:

    Dobro je poznato da su toplotne pumpe ekonomičan sistem grijanja koji radi po principu prenošenja toplote iz jednog medijuma u drugi, koristeći minimalnu količinu električne energije. Toplotne pumpe zapravo „izvlače“ toplotnu energiju iz spoljašnje sredine, zemlje, vode ili vazduha, i prenose je u sistem za grjjanje ili snabdijevanje toplom vodom. Štaviše, ovaj savremeni sistem grijanja je „3u1“, te se tokom ljetnjeg perioda koristi i za hlađenje prostorija.

    Toplotne pumpe jesu sofisticirani grijuci sistemi i kao takvi predstavljaju veću investiciju od drugih sistema grijanja. Ovo nije jedina prepreka za kupovinu toplotne pumpe, tu su i brojne predrasude, u većini slučajeva neosnovane:

    1. Toplotne pumpe se nikad neće isplatiti

    Kada već govorimo o ceni, pomenućemo najšire rasprostranjenu zabludu vezanu za toplotne pumpe.

    Sistem toplotne pumpe zaista zahtijeva veće početno ulaganje. Cijena toplotne pumpe vazduh-voda, odnosno za nabavku i ugradnju toplotne pumpe prosječne snage 8 kW, koja je dovoljna za dobro izolovanu stambenu zgradu, kreće se od 2.500 EUR pa na više. Cijena sistema toplotne pumpe voda-voda ili zemlja-voda kreće se između 5.000 do 10.000 EUR (bez ulaganja u razvodni sistem, podno ili radijatorsko grijanje).

    Međutim, da li ste znali da se radni vijek toplotne pumpe procjenjuje na više od 25 godina? Ako uz to dodate činjenicu da se do 75% potrebne energije preuzima iz obnovljivih izvora - zemlje, vode ili vazduha, jasno je da je u pitanju dugoročna investicija koja se višestruko isplati kroz smanjenu potrošnju energije. Preciznije - za svega 5 godina.

    Kolike se električne uštede ostvaruju najbolje ćete vidjeti na slijedećem primjeru. Kod toplotne pumpe, na 1 kW uložene električne energije proizvede se oko 4 kW toplotne energije.

    Toplotna pumpa je naročito rentabilna investicija ako je prostor koji se grije veće kvadrature jer se samim tim ostvaruju proporcionalno veće uštede.

    toplotne-pumpe-vazduh.jpg
    Radni vijek toplotne pumpe procijenjuje se na više od 25 godina.

    Kao što smo već rekli, postoje modeli toplotnih pumpi koji su namijenjeni zagrijavanju vode za kućne potrebe. Zagrijavanje potrošne vode je, poslije grijanja, najveći utrošak u svakom domaćinstvu. Toplotna pumpa za grijanje vode u domaćinstvu predstavlja najjeftiniji način obezbjeđivanja tople vode koji prevazilazi čak i solarne kolektore, koji su na drugom mjestu. Kada već govorimo o isplativosti, važno je istaći da toplotna pumpa može da poveća vriednost vaše nekretnine.

    Međutim, važno je istaći da će cjelokupna efikasnost toplotne pumpe umnogome zavisiti od kvaliteta instalacije i izolacije same zgrade. S’tim u vezi, dolazimo do slijedeće zablude:

    2. Toplotne pumpe su pogodne samo za novogradnju

    Još jedna zabluda koja je vezana za toplotne pumpe jeste da su one pogodne samo za novogradnju, odnosno da nisu isplative kod starijih objekata. Međutim, ugradnja toplotnih pumpi nije ograničena samo na nove objekte. 

    Sistem toplotne pumpe može se integrisati sa postojećim sistemima grijanja i hlađenja - radi u kombinaciji sa radijatorima, podnim i zidnim grijanjem. Na ovaj način stariji objekti mogu profitirati jer se postiže dugoročna energetska efikasnost. Međutim, važno je istaći da što više toplotna pumpa koristi električnu energiju za svoj rad, to će ona biti manje energetski efikasna. Dakle, njena isplativost svakako zavisi i od ispravnosti stolarije i toplotne izolacije objekta. Zbog toga je, prije same ugradnje toplotne pumpe, najbolje konsultovati stručnjake koji će razmotriti postojeće uslove. 

    3. Toplotne pumpe ne mogu dovoljno da zagriju prostor

    Jedna od ključnih zabluda koja mnoge ljude odvraća od kupovine toplotne pumpe jeste to da one ne mogu da zagriju prostor kao ostali sistemi grijanja. Veliki broj njih se pribojava da i pored velikih početnih ulaganja, tokom hladnijih zimskih mjeseci, toplotna pumpa neće biti efikasna.

    toplotna-pumpa-zima.jpg
    Toplotne pumpe efikasno zagrijavaju prostor čak i kada spoljna temperatura padne na -20 stepeni. 

    Ovo je takođe neosnovana predrasuda. Premda su mnogi mišljenja da su toplotne pumpe namijenjene isključivo područjima sa blagim zimama, one efikasno zagrijavaju prostor čak i kada spoljna temperatura padne na -20 stepeni. Pravi primjer su skandinavske zemlje kod kojih su toplotne pumpe izuzetno popularan način grijanja. Slično klima uređajima, danas su razvijena brojna tehnološka rješenja koja obezbjeđuju toplotnim pumpama da rade sa 100% efikasnosti čak i kada spoljna temperatura bude u “debelom” minusu.

    4.  Veće toplotne pumpe su bolje!

    Važno je razumeti bitnu stvar prije nabavke toplotne pumpe - prelazak sa postojećeg sistema grijanja na sistem toplotne pumpe ne podleže tipskom rješenju. To znači da će adekvatne dimenzije toplotne pumpe zavisiti direktno od situacije na terenu.

    Mnogi se prilikom kupovine toplotne pumpe odlučuju za onu koja je predimenzionirana. Jedina dobra stvar ove odluke jeste da će ona biti dovoljno snažna da zadovolji energetske potrebe objekta ali neće brže zagrijati prostor. Predimenzionirana toplotna pumpa će imati veći kapacitet da transportuje energiju iz vazduha do izmjenjivača toplote, tj. da zagrije vodu u sistemu. Međutim, radijatorima ili podom grijanju treba izvesno vrijeme da zagriju prostoriju neovisno od toga koliko brzo je zagrijana voda došla do njih. 

    Najveći problem koji se ovde javlja jeste “kratki ciklus” rada. Naime, ukoliko su potrebe manje od minimima toplotne pumpe koji može da isporuči, javlja se ovaj problem. Tada se sistem neprestano uključuje i isključuje u kratkim intervalima. Kratki ciklusi nepovoljno utiču na potrošnju struje, a samim tim i na energetsku efikasnost toplotne pumpe - kompresor troši više energije prilikom pokretanja, a ako to radi više nego što bi trebalo, to može dovesti do veće potrošnje struje. Osim toga, povećava se habanje komponenti sistema zbog konstantnog gašenja i paljenja. 

    Pored svega navedenog, veća toplotna pumpa je skuplja, pa zašto platiti više nego što je potrebno?

    toplotne-pumpe.jpg
    Adekvatne dimenzije toplotne pumpe zavisiće direktno od situacije na terenu.

    Sa druge strane, ako je toplotna pumpa nedovoljne snage, ona neće raditi efikasno. Stoga, najbolji savjet koji tip i veličina sistema su najbolji za vaš dom, daće vam stručnjak za toplotne pumpe. On će prvo uraditi toplotni proračun u zavisnosti od situacije na terenu. Iskusan majstor uzeće u obzir veličinu prostora - jasno je da što je veća kvadratura, biće potrebno više energije za zagrijavanje, kvalitet izolacije (što je bolja izolacija biće potrebna manja snaga toplotne pumpe), klimatske prilike u vašem području.

    Tražite nekog kome biste poverili ugradnju toplotne pumpe? Lako i brzo pronađite iskusnog majstora za ugradnju toplotne pumpe u vašem području. Kako? Potpuno besplatno i bez obaveza možete poslati upit.

    5. Toplotna pumpa je zahtjevna za održavanje

    Još jedna dezinformacija. Brojne firme u toku trajanja garancije nude besplatno održavanje i servisiranje toplotne pumpe. Servis se radi na godišnjem nivou, mahom tokom ljeta, jer uključuje kratki prekid rada uređaja. Redovan servis je bitan jer će preduprediti potencijalne kvarove u budućnosti i produžiti vijek trajanja sistema.

    Da bi toplotne pumpe imale sve navedene prednosti, potrebno ih je redovno održavati.
    toplotna-pumpa-majstor.jpg
    Redovan servis toplotne pumpe je bitan jer će preduprediti potencijalne kvarove u budućnosti i produžiti vijek trajanja sistema.

    6. Nebitno je koju toplotnu pumpu ću izabrati!

    Na šestom mestu je možda i najveća zabluda vezana za toplotne pumpe. U zavisnosti od izvora energije koji koriste, razlikujemo toplotne pumpe vazduh-voda, toplotne pumpe voda-voda i toplotne pumpe zemlja-voda. Svaki od ovih tipova ima svoje pojedinosti i uslove koji moraju da budu zadovoljeni da bi toplotna pumpa bila instalirana.

    Toplotne pumpe vazduh-voda su popularan izbor za domaćinstva jer su najjeftinije i jednostavnije se instaliraju od druga dva tipa - ne iziskuju izvođenje složenih zemljanih radova. Toplotna pumpa vazduh-voda izvlači toplotnu energiju iz spoljnjeg vazduha, Međutim, važno je istaći da toplotna pumpa vazduh-voda ima najmanji koeficijent efikasnosti. Njihov COP (razlika između uložene električne energije i toplotne energije dobijene iz prirodnog izvora) je 3,4-4, dok je kod toplotne pumpe zemlja-voda 4,4-5, a one voda-voda od 5,2 do 6,2.

    Toplotna pumpa voda-voda koristi toplotu podzemnih voda. One su najefikasnije ali su im početni troškovi visoki - zahtijevaju kopanje bunara za pristup vodi. Zbog toga su mahom izbor u ruralnijim nego u gradskim sredinama.

    I posljednja vrsta jesu zemlja-voda toplotne pumpe koje koriste toplotu zemlje. Premda je potreban iskop za postavljanje cijevi kao i dovoljno velika površina za razvođenje cijevi (oko 2x veća od grijane površine objekta), u pitanju su veoma efikasne toplotne pumpe.

    sistem-toplotne-pumpe.jpg
    Toplotne pumpe zapravo „izvlače“ toplotnu energiju iz spoljašnje sredine i prenose je u sistem za grijanje ili snabdjevanje toplom vodom.

    7. Toplotne pumpe su bučne

    Toplotne pumpe koje koriste vazduh kao izvor toplote jesu bučnije od ostalih vrsta zbog ventilatora koji služi za uvlačenje okolnog vazduha. Kod toplotnih pumpi koje koriste podzemne vode kao izvor toplote i kod geotermalnih toplotnih pumpi, buka je zanemariva. Nivo buke kod toplotne pumpe vazduh-voda dostiže i do 60 dB, što odgovara televizoru pri srednjoj glasnoći.

    Međutim, danas se na tržištu mogu pronaći toplotne pumpe koje su gotovo nečujne, zahvaljujući napretku tehnologije. Samo je važno da obratite pažnju na tu karakteristiku prilikom nabavke toplotne pumpe.

    8. Toplotne pumpe ne mogu sa podnim grijanjem

    Zapravo, ovo je dobitna kombinacija. Kako hidraulično podno grijanje radi na niskim temperaturama (koristi se voda niže temperature), toplotna pumpa može u bilo kom momentu da obezbjedi odgovarajuću temperaturu vode za funkcionisanje sistema podnog grijanja. Na ovaj način se ostvaruje maksimalna ušteda energije.

    Avtor: Daibau Magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Imamo čak 598 izvođača radova za područje Toplotne pumpe:

    Tražite dobre izvođače radova za područje Toplotne pumpe?

    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 598 izvođača radova za područje Toplotne pumpe:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Pomoć

    Dostupni smo za vas svakog radnog dana od 8:00 do 16:00. Kako vam možemo pomoći?

    Potražnje: 00387 33 921 577
    Preduzeća: 00387 33 921 577
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2025 Daibau.ba | Sva prava su zadržana