Za područje

    Zašto su toplotna pumpa i podno grijanje najbolja kombinacija?

    Posljednjih godina, toplotne pumpe postaju sve češći način zagrijavanja prostora u našoj zemlji. Ovo je prije svega energetski efikasno rješenje, koje ne samo da je ekonomski isplativo, već predstavlja i ekološki dobar izbor. A da li znate da su podno grijanje i toplotna pumpa dobitna kombinacija?
    Stručni članak
    toplotna pumpa podno grijanje
    Imamo čak 598 izvođača radova za područje Toplotne pumpe:

    Na početku ćemo objasniti njihove prednosti, iz kojih ćete zaključiti zbog čega su toplotna pumpa i podno grijanje najbolja kombinacija.

    Toplotna pumpa - prednosti

    Toplotne pumpe kao vrsta HVAC tehnologije (grijanje, hlađenje, ventilacija) nije novina, međutim njene performanse su se izuzetno poboljšale u posljednjih 10 godina.

    Toplotna pumpa koristi obnovljivi izvor energije - sunčevu toplotu, tj. solarnu energiju akumuliranu u prirodnim elementima (zemlja, vazduh, voda). Toplotne pumpe upotrebljavaju toplotu iz okoline koju pretvaraju u energiju i izvor toplote za zagrijavanje prostora. Jednostavnije objašnjeno: omogućavaju prenos toplotne energije iz sredine niže temperature (iz okruženja) u sistem više temperature, korišćenjem dodatne energije (struje) za pokretanje kompresora. Na ovaj način je upotreba električne energije smanjena, ali i proizvodnja štetnih gasova.

    Toplotne pumpe se smatraju jednim od najčistijih izvora energije za grijanje jer se njihov rad zasniva na obnovljivim izvorima energije.
    Toplotna pumpa
    Toplotne pumpe upotrebljavaju toplotu iz okoline koju pretvaraju u energiju i izvor toplote za zagrijavanje prostora.

    Otprilike, na 1 kW uložene električne energije se uz pomoć toplotne pumpe proizvede oko 4 kW toplotne energije, odnosno električna energija omogućava rad kompresora sa razmjerom uloženog/dobijenog od 1:4. Poređenja radi, norveški radijatori koriste električni grijač, koji da bi proizveo jedan kilovat toplotne energije, treba da potroši i jedan kilovat električne energije. 

    Ne smemo zaboraviti ni ekonomski aspekt. Toplotna pumpa ima dug vijek trajanja koji se procenjuje na oko 25 godina. Osim toga, kod toplotne pumpe se uložena sredstva vraćaju znatno brže nego kod drugih alternativnih načina grijanja - solarnih sistema recimo. Procijenjuje se da je za povrat novca, tj. za isplaćivanje početne investicije potrebno samo 5 godina.

    Toplotne pumpe su visokoefikasan način za obezbijeđivanje toplote u domovima, koji ostavlja mali ugljenični otisak i ekonomski je isplativ.

    A koliko onda koštaju toplotne pumpe? Cijena toplotne pumpe vazduh-voda, odnosno za nabavku i ugradnju toplotne pumpe prosječne snage 8 kW, kreće se od 9.000 KM pa na više. Cijena sistema toplotne pumpe voda-voda ili zemlja-voda kreće se između 15.000 i 25.000 KM (bez ulaganja u razvodni sistem, podno ili radijatorsko grijanje). Kolika je ušteda u grijanju? Trostruka!

    Tražite nekog kome biste povjerili ugradnju toplotne pumpe? Pošaljite upit odgovarajućim i ocijenjenim stručnjacima za toplotne pumpe u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!

    Montaža toplotne pumpe
    Otprilike, na 1 kW uložene električne energije se uz pomoć toplotne pumpe proizvede oko 4 kW toplotne energije.

    Toplotne pumpe se prema izvoru odakle preuzimaju toplotnu energiju, dijele na: toplotne pumpe voda-voda, zemlja-voda i vazduh-voda. Kod toplotne pumpe voda-voda, toplotna energija se uzima od podzemnih voda, a zatim i prenosi na vodu kod sistema grijanja. Ova vrsta toplotne pumpe smatra se najefikasnijom i najpostojanijom na niskim temperaturama, međutim, njena ugradnja je izuzetno zahtijevna.

    Druga vrsta, zemlja-voda, preuzima toplotnu energiju iz zemlje i prenosi je na vodu koja se nalazi u cijevima sistema grijanja. Sama instalacija je izuzetno slična kao i toplotne pumpe voda-voda. Treća vrsta jeste vazduh-voda, koja kako se zaključuje po nazivu, preuzima toplotnu energiju iz spoljašnjeg vazduha koju potom prenosi na vodu koja se nalazi u cijevima sistema koji zagrijava dom. Toplotna pumpa vazduh-voda jeste najjeftinija i najjednostavnija za održavanje.

    Osim što grijje, važno je istaći da se toplotna pumpa koristi i za hlađenje, kao i grijanje sanitarne vode. Kako predstavljaju “3u1”opciju, toplotne pumpe ostvaruju značajne uštede tokom cijele godine.

    Toplotna pumpa
    Toplotna pumpa ima dug vijek trajanja koji se procenjuje na oko 25 godina.

    Jedna od zabluda koja je vezana za toplotne pumpe jeste njihov nivo buke, odnosno da su one izuzetno bučne. Međutim, ovo nije tačno, unutrašnja jedinica toplotne pumpe proizvodi buku približnu buci koju proizvodi frižider, čak i manju.

    Podno grijanje - prednosti

    Podno grijanje jeste niskotemperaturni sistem grijanja, odnosno sistem površinskog grijanja kod kojeg toplota dolazi iz poda. Zagrijan pod oslobađa toplotu koja se zatim kreće prema gore, zagrijavajući na taj način čitavu prostoriju. Kod podnog grijanja se temperatura poda kreće od 21 do 28 stepeni, zavisno od prostorije. Poređenja radi, kod radijatorskog grijanja iznosi preko 65 stepeni. 

    Ovaj sistem grijanja dijeli se na električno podno grijanje i vodeno podno grijanje (hidraulički sistemi), koje koriste toplu vodu. Dakle, razlika je u tome što se u podu nalazi razvedena mreža ili električnih grijača ili mreža cijevi kroz koje prolazi tečnost. Premda je električno podno grijanje jednostavnije i povoljnije za ugradnju, vodeno je znatno ekonomičnije.

    Podno grijanje
    Podno grijanje jeste niskotemperaturni sistem grijanja.

    Rešićemo prvo neke predrasude koje važe za podno grijanje. Mnogi od podnog grijanja odustaju jer je početna investicija za oko 30% skuplja od klasičnih radijatora. Međutim, u pitanju je dugoročna investicija koja će se vrlo brzo isplatiti i doneti uštede na mjesečnim računima. Naime, podno grijanje je sistem koji je energetski efikasniji i iziskuje manje održavanja. Druga zabluda vezana je za niske radne temperature podnog grijanja, te je uvreženo mišljenje da kuća sa istim ne može da se dovoljno zagrije tokom zime. Ni ovo nije istina - uz pomoć podnog grijanja se toplota ravnomijerno raspoređuje na čitavu površinu poda, pri čemu se stvara prijatno okruženje. 

    Temperatura se po zapremini prostorije optimalno prostire, te osim što poboljšava komoditet stanovanja, podno grijanje omogućava i redukovanje potrošnje, jer je termostat postavljen na nižu temperaturu.

    Još jedna zabluda jeste da podno grijanje podiže prašinu. Ni ovo nije tačno - kako toplotu prostoru predaje zračenjem, ne postoji izrazito strujanje vazduha koje podiže prašinu.

    Štaviše, druga grijuca tijela zbog svoje visoke temperature stvaraju intenzivnu cirkulaciju vazduha, što doprinosi podizanju prašine u prostoriji. Takođe, podno grijanje ne isušuje vazduh tokom sezone grijanja.

    Osim toga, tu je i estetski aspekt - kod podnog grijanja nema vidljivih grijucih tijela koji bi mogli narušiti estetski izgled prostora. Dobar izbor za podno grijanje jesu keramičke pločice. Pločice su dobri provodnici toplote, tolerišu temperaturna kolebanja i više temperature. Drvo, sa druge strane, nije baš najbolji izbor jer ima nisku toplotu provodljivost i mali kapacitet akumuliranja toplote.

    Podno grijanje i pločice
    Dobar izbor za podno grijanje jesu keramičke pločice. 

    A šta je sa cijenom? Koliko košta podno grijanje? Cijena podnog grijanja zavisi, prije svega, od sistema koji izaberete (na vodu ili struju), površine, odnosno, veličine sistema, ali i od elemenata kao što su vrsta, tip i snaga kotla, toplotne pumpe, solarnih kolektora te ostali dijelovi prateće opreme i sličnog. Za nabavku, ugradnju, priključenje na razvodne kutije i testiranje pritiska u sistemu treba izdvojiti između 50 i 90 KM/m2.

    U potrazi ste za majstorom kome biste povjerili ugradnju podnog grijanja? Pošaljite upit odgovarajućim i ocijenjenim stručnjacima za podno grijanje u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!

    Podno grijanje ima i izvjesnu manu koju morate uzeti u obzir. Ono nije pogodno za naknadnu ugradnju, već prvenstveno za novogradnju. Razlog leži u tome što se nivo poda podiže za nekih 10 do 12 centimetara, što rezultira prilagođavanjem svih vrata u domu.

    Toplotna pumpa i podno grijanje

    Za optimalnu iskoristivost toplotne pumpe, ali i najbolji toplotni ugođaj u prostoru, preporučuje se kombinacija toplotna pumpa i podno grijanje. Razlog leži u načinu na koji toplotne pumpe i podno grijanje rade. Hidraulično ili vodeno podno grijanje radi na niskim temperaturama, odnosno koristi vodu niže temperature. Ovo znači da toplotna pumpa u svakom momentu može da obezbijedi adekvatnu temperaturu vode za funkcionisanje podnog grijanja.

    Podno grijanje
    Za optimalnu iskoristivost toplotne pumpe, ali i najbolji toplotni ugođaj u prostoru, preporučuje se kombinacija toplotna pumpa i podno grijanje.

    S druge strane, voda u radijatorima, da bi mogli da griju, mora da premaši 60 stepeni. Radijatori toplotu emituju preko manje površine, koja samim tim treba da bude više temperature. Toplotne pumpe nisu optimalno riješenje za postizanje visokih temperatura, jer ih u tom slučaju treba dodatno opremiti električnim grijačem, čime se smanjuje njena energetska efikasnost. 

    Toplotna pumpa nije samo idealna kombinacija sa podnim već i sa zidnim grijanjem, koje je takođe niskotemperaturni sistem. U sistemima zidnog grijanja temperatura vode je nešto viša nego kod podnog grijanja - od 28 do 40 stepeni.

    Baš kao i kod podnog grijanja, toplota se prenosi preko veće površine - zidova. Grijuca tijela se nalaze u zidovima, a za razliku od podnog grijanja, zidno grijanje je pogodnije za naknadne adaptacije jer nema povećavanja nivoa poda. 

    Kada je sistem zidnog grijanja povezan na toplotnu pumpu, tokom ljeta se koristi i za hlađenje prostorija, čime se smanjuje potreba za klima-uređajima. Osim toga, kod ovog načina hlađenja nema direktnog duvanja hladnog vazduha kao kod klima. 

    Kombinacija zidnog grijanja i toplotne pumpe omogućava i hlađenje. To se ostvaruje jer toplotna pumpa koristi nisku temperaturu podzemnih voda kako bi ohladila vodu u sistemu zidnog grijanja.

    A koliko ćete platiti zidno grijanje? Cijena zidnog grijanja zavisi od vrste i snage sistema, odnosno uređaja (na vodu ili struju), površine, tipa (grijanje, hlađenje ili oboje) i, svakako, od izvođača radova. Cijena zidnog grijanja s postavljanjem aluplast cijevi Ø16, bez povezivanja na sistem i bez dodatnog malterisanja, izlazi između 40 i 60 KM/m2.

    Tražite nekog kome biste povjerili montažu zidnog grijanja? Pošaljite upit odgovarajućim i ocijenjenim monterima zidnog grijanja u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza! 

    Avtor: Daibau Magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Imamo čak 598 izvođača radova za područje Toplotne pumpe:

    Tražite dobre izvođače radova za područje Toplotne pumpe?

    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Imamo čak 598 izvođača radova za područje Toplotne pumpe:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Pomoć

    Dostupni smo za vas svakog radnog dana od 8:00 do 16:00. Kako vam možemo pomoći?

    Potražnje: 00387 33 921 577
    Preduzeća: 00387 33 921 577
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2025 Daibau.ba | Sva prava su zadržana