Klizave i zaleđene površine osim što ugrožavaju bezbjednost, mogu izazvati materijalne štete. Električni sistemi za otapanje snijega i leda nameću se kao rješenje i predstavljaju investiciju vrednu razmatranja.
Oni su ranije bili „rezervisani“ isključivo za ekskluzivne objekte, dok su danas postali znatno pristupačniji za ugradnju i održavanje, te se često mogu vidjeti i kod privatnih objekata.
Šta su električni sistemi za otapanje snijega i leda?
Ovde mislimo na upotrebu grijačih kablova. Grijuči kablovi smatraju se optimalnim rješenjem za topljenje snijega i leda. Postavljaju se ispod površina koje nisu natkrivene i izložene su gomilanju snježnog pokrivača. Stoga, koriste se na stazama, garažnim prilazima, parkiralištima i drugim izloženim mjestima, osiguravajući da oni budu bez snijega i leda tokom cijele zime. Snijeg i led mogu izazvati opasnost od klizanja kako za ljude tako i za vozila.
Grijuči kablovi štite od nakupljanja snijega i leda preko betonskih i asfaltiranih površina, kako bi se poboljšala prohodnost i izbjegle nezgode.
Kako ovaj sistem radi? Kada detektuje formiranje snijega i leda, automatski se aktivira kako bi se sprečilo njihovo gomilanje, a zatim gasi nakon topljenja kako bi se smanjila potrošnja energije. Dakle, električni sistemi za otapanje snijega i leda najčešće imaju senzore temperature i vlage koji se uključuju samo u slučaju pojave snijega, leda ili pada spoljne temperature ispod podešene.
Senzovi koji mjere temperaturu i prisustvo vlage, aktiviraju sistem samo kada su uslovi za smrzavanje prisutni.
Na taj način obezbjeđuje se ušteda električne energije i ekonomična eksploatacija. Njihovom upotrebom nema potrebe za fizičkim naporom za uklanjanje snijega i leda.
Sistemi za otapanje snijega se jednostavno kontrolišu modernim načinima upravljanja. Isključuju se kada je tlo suho ili kada je temperatura izvan zadatih temperaturnih granica.
Mahom mogu da pružaju zaštitu na temperaturama do -20 stepeni. Kako se javljaju u različitim dužinama, grijači kablovi mogu da se koriste kod većih ili manjih betonskih odnosno asfaltiranih površina, prema vašim potrebama.
Kablovi za topljenje snijega mogu se ugraditi i ispod pločnika.
A šta je sa sistemima za krovove i oluke? Dobro je poznato da krov i oluci mogu biti teško oštećeni nakupljenim snijegom i ledom. Grijuči kablovi za otapanje snijega i leda ugrađuju se u horizontalne oluke i vertikalne spustove. A zašto se oni koriste?
Voda koja nastaje otapanjem snijega vremenom otiče u oluke, a zatim, kada temperatura opet pređe u minus, dolazi do njenog zaleđivanja. Rezultat je formiranje ledenica i začepljeni oluci, tj. začepljenje odvoda kroz oluke. Ugradnjom sistema za grijanje oluka omogućava se njihova protočnost, sprečava smrzavanje vode u njima i nastanak ledenica. Struja puštena kroz provodnike polako zagrijava cijevi i tako otapa snijeg. Na taj način se izbjegava opasnost od zadržavanja velikih nanosa, a time i potencijalnog curenja vode u unutrašnjost objekta, kao i oštećenja strehe ili oluka zbog velike težine.
Ovi grijuči kablovi proizvode se da budu izdržljivi, otporni na nepovoljne vremenske uslove. Mahom ne iziskuju nikakvo angažovanje jer se uključuju samo kada ima snijega i leda. Premda se mogu ugraditi i naknadno, lakše je izvesti instalacije za njihovo napajanje u toku gradnje objekta.
A koliko koštaju grijuči kablovi za oluke? Oko 20 metara grijačeg kabla kreće se oko 200 KM.
Tražite nekog kome biste povjerili nabavku i postavljanje grijačih kablova? Pošaljite upit odgovarajućim i ocijenjenim firmama za grijuče kablove u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!
Električni sistemi za otapanje snijega i leda - prednosti
Ovi sistemi za grijanje imaju niz prednosti, zbog kojih im popularnost sve više raste:
Povećana bezbjednost - prva i osnovna prednost električnih sistema za otapanje snijega i leda. Njima se sprečava proklizavanje i padovi na zaleđenim površinama, odnosno smanjuje rizik od povreda. Osnovni cilj grijačih kablova jeste održavanje temperature površine iznad tačke smrzavanja kako bi se sprečilo formiranje leda i nagomilavanje snijega.
Zaštita materijalne imovine - električni sistemi sprečavaju oštećenja poput pucanja betona, začepljenja i pucanja oluka, deformacije krovova...
Ušteda vremena - zahvaljujući ovim sistemima, nema potrebe za ručnim čišćenjem snijega. Sistemi rade automatski, čime se štedi vrijeme i trud. Jednostavno sistem obavlja posao umjesto vas.
Dugoročna investicija - sistemi za grijanje će vam, uz pravilnu instalaciju, potrajati dugi niz godina. Njima se može obezbjediti i produžen vijek trajanja materijala, npr. štite se pločnici od upotrebe hemikalija za otapanje snijega i soli, kao i od oštećenja nastalih alatkama za čišćenje. Mogu se spriječiti oštećenja krova i oluka koja izazivaju ogromne materijalne troškove. Da ne govorimo o prodoru vode u konstrukciju krova. Prema tome, početnu investiciju opravdavaju dugoročne koristi, a njome se povećava i vrijednost same nekretnine. Birajte sisteme za topljenje snijega koji su energetski efikasni tj. uključuju se samo po potrebi.
Sama cijena ovih električnih sistema zavisiće od proizvođača/dobavljača, površine koju pokrivaju i vrste. Orijentaciona cijena je 60 KM/m2.
Praktično nema održavanja - kada se jednom instalira, ovaj sistem ne iziskuje složeno održavanje, a ako su automatizovani, ni brigu oko uključivanja i isključivanja. Jednostavno je, kontrolori i senzori uključuju grijače kablove samo u slučaju pojave snijega i leda.
Moguće je naknadno ugrađivanje - ispod keramičkih pločica ili behaton kocki.
Prednosti sistema grijanje za i otapanje snijega i leda |
Sprečavanje proklizavanja i povreda |
Zaštita materijalne imovine |
Ušteda vremena - nema potrebe za ručnim čišćenjem snijega |
Manja potrošnja energije - oni automatizovani se uključuju samo po potrebi |
Praktično nema održavanja |
Dugoročna investicija koja povećava i vrijednost nekretnine |
Moguće je i naknadno ugrađivanje |