U svijetu koji se sve više okreće energetskoj efikasnosti, toplotne pumpe postale su ključni element u grijanju, pa i hlađenju stambenih objekata.
Toplotne pumpe su energetski efikasni sistemi za grijanje prostora i sanitarne vode. Oni koriste toplotnu energiju iz prirodnog okruženja (vazduh, zemlja i voda), tj. iz obnovljivih izvora i prenose je u sistem za grijanje. Čak 75%, odnosno ¾ potrebne energije toplotna pumpa preuzima iz obnovljivih izvora dok svega 25% čini električna energija koja je potrebna za pokretanje kompresora. One uz mali utrošak energije, imaju visoku efikasnost - za 1 kW električne energije proizvedu čak 4 kW toplotne energije.
Pored osnovne podjele toplotnih pumpi prema izvoru odakle preuzimaju toplotnu energiju - toplotna pumpa vazduh-voda, toplotna pumpa voda-voda i toplotna pumpa zemlja-voda, morate napraviti još jedan izbor. Kada su u pitanju toplotne pumpe sa vazdušnim izvorom, da li je bolji izbor monoblok toplotna pumpa ili klasični split sistemi?
Šta je monoblok toplotna pumpa?
Može se reći da su monoblok toplotne pumpe višefunkcionalni hibridni uređaji novije generacije, koji sve komponente imaju u jednoj jedinici. Za razliku od njih, klasične split toplotne pumpe imaju dvije jedinice - unutrašnju i spoljašnju. U spoljašnjoj jedinici se nalazi isparivač, kompresor i ekspanzioni ventil, dok se u unutrašnjoj jedinici nalazi kondenzator. Monoblok toplotna pumpa obuhvata sve navedene komponente u jednoj jedinici, tj. uređaju.
U pitanju su, dakle, jednodelne toplotne pumpe koje sadrže sve ključne komponente - izmjenjivač toplote, glavnu pumpu, isparivač, kondenzator i ventile za kompresiju - integrisane u jedan kompaktan sistem. Monoblok toplotne pumpe koriste spoljni vazduh kao primarni izvor energije za grijanje. One se mahom ugrađuju spolja (uz zid objekta), a spoljašnja jedinica se povezuje direktno s postojećim sistemom grijanja.
Sve neophodne komponente toplotne pumpe, smještene su u jedan spoljni blok.
Ipak, baš kao i svaki sistem, i monoblok toplotne pumpe imaju svoje prednosti i mane. U nastavku razmatramo sve faktore koje treba uzeti u obzir pri izboru ovog sistema.
Monoblok toplotna pumpa - prednosti:
Monoblok toplotna pumpa ima mnoštvo prednosti u odnosu na split sisteme:
Niža cijena - monoblok toplotne pumpe povoljnije su od split sistema. Ove toplotne pumpe su jeftinije za čak 15-30% od toplotnih pumpi sa unutrašnjom i spoljnom jedinicom. Razlog leži u tome što monoblok ima samo jedno kućište, ali i slijedeća prednost:
Jednostavna ugradnja - prilikom montaže monoblok toplotne pumpe nema povezivanja vodova sa rashladnim sredstvom između unutrašnje i spoljašnje jedinice. Jednostavno, kompaktnost svih dijelova na jednom mjestu čini instalaciju lakšom u poređenju sa split sistemima.
Tražite nekog kome biste povjerili ugradnju toplotne pumpe? Lako i brzo pronađite iskusnog majstora za ugradnju toplotne pumpe u vašem području. Kako? Možete potpuno besplatno i bez obaveza poslati upit, a zatim izabrati među zainteresovanim i dobro ocijenjenim majstorima za toplotne pumpe!
Zauzimaju manje prostora - kako se sastoje od samo jedne jedinice, monoblok toplotne pumpe štede dosta prostora. Današnji kupci žele proizvod što manje težine, veličine, koji je kompaktan, koji neće zauzimati puno mjesta, a pritom biti energetski efikasan. Stoga su monoblok toplotne pumpe toliko popularne.
Višestruka primjena i efikasnost - monoblok toplotna pumpa kombinuje tri radne funkcije: grijanje prostora, hlađenje prostora i zagrijavanje vode. Savremeni modeli monoblok toplotnih pumpi su se pokazali kao vrlo efikasni, a njihov koeficijent efikanosti (COP) apsolutno parira split sistemima vazduh-voda.
Širok raspon snage - monoblok toplotne pumpe javljaju se u širokom rasponu snage - od 3 do 16 kW. To znači da su dovoljne snage da zadovolje uobičajene potrebe prosječnog domaćinstva. Koju ćete snagu toplotne pumpe odabrati zavisiće od veličine prostora, kvaliteta izolacije i stolarije, vremenskih prilika u datom području. Snagu toplotne pumpe najbolje će odrediti stručnjaci za toplotne pumpe, tj. odabrana firma.
Toplotna pumpa ne bi trebala da bude predimenzionirana, kako se ne bi javljali „kratki ciklusi“ rada. Naime, ako su potrebe objekta manje od minimuma koji toplotna pumpa može da isporuči, sistem se neprekidno pali/gasi. Imajući u vidu da kompresor troši najviše struje prilikom pokretanja, povećava se potrošnja energije, a time smanjuje energetska efikasnost toplotne pumpe. Preslaba toplotna pumpa, s’ druge strane, neće raditi efikasno i neće moći da zadovolji energetske potrebe domaćinstva. Stoga, procjenu snage toplotne pumpe prepustite stručnim licima.
Monoblok toplotna pumpa - nedostaci
Može se reći da je za ovaj model toplotnih pumpi vezan samo jedan nedostatak, dok su ostali vremenom unapređeni.
Nedostatak monoblok toplotnih pumpi često su njihovi gabariti. Kako su sve komponente smještene u jedan dio, monoblok pumpa je većih dimenzija nego spoljašnja jedinica split sistema. Ipak, ovom problemu se našlo rješenje. Dok su se raniji modeli monoblok toplotnih pumpi isključivo postavljali spolja, današnji modeli se mogu ugraditi u kući, bilo da je riječ o pomoćnoj prostoriji, terasi, balkonu ili na nekom drugom mjestu. Na taj način neće remetiti izgled enterijera.
Što se ostalih nedostataka tiče, to može biti potencijalna buka. Premda su savremeni modeli toplotnih pumpi dizajnirani da proizvode minimalnu buku, nekome buka može biti smetnja, naročito ako se kućište nalazi blizu prozora spavaće sobe. Ranije se kao mana pominjala i zavisnost od spoljašnjih temperatura, odnosno opadanje efikasnosti toplotnih pumpi pri izuzetno niskim temperaturama. Međutim, današnji modeli su riješili ovaj problem.
Prednosti monoblok toplotne pumpe | Nedostaci monoblok toplotne pumpe |
Niža cijena - za 10-30% jeftinije od split modela | Veće dimenzije - kako su sve komponente na jednom mjestu, većih su dimenzija od spoljne jedinice split toplotne pumpe |
Jednostavna ugradnja | Moguća buka - iako su moderni modeli tihi, buka može biti smetnja ako se jedinica nalazi blizu prozora spavaće sobe |
Štede prostor - kako se sastoje od samo jedne jedinice, ne zauzimaju puno mjesta | |
Višestruka primjena - koriste se za grijanje prostora, hlađenje, dobijanje tople vode | |
Visoka efikasnost - njihov koeficijent efikasnosti (COP) je približan nivou split sistema | |
Širok raspon snage - kreću se od 3 do 16 kW | |
Savremeni modeli pogodni su i za unutrašnju montažu |