Voda je izvor života i najvrijedniji resurs koji imamo. Bez upotrebe vode ne može se zamisliti naša svakodnevnica. Ipak, nerjetko istu rasipamo, a da to ni ne shvatamo. Postoje određeni načini da smanjite potrošnju vode, a da pritom ne narušavate udobnost.
Osim što ćete uštedjeti novac, racionalna potrošnja vode doprinosi očuvanju životne sredine. A da li ste znali da u određenim situacijama manja potrošnja vode smanjuje i potrošnju struje?
Ako ste i vi jedni od onih koji se šokiraju kada vide brojke nakon otvaranja mjesečnog računa za vodu, tekst u nastavku je za vas.
Koristite mašine za sudove i veš ekonomično
Mašina za veš trošiće manje vode nego ručno pranje, a isto važi i za mašinu za sudove, ali isključivo ako ih odgovorno koristite. U prosjeku, noviji modeli veš mašina troše oko 50 litara po ciklusu, a mašina za sudove 7-10 litara kada je napunjena. Za ručno pranje posuđa se, primjera radi, utroši 30-40 litara.
Uvijek ih napunite do dozvoljene, naznačene količine - izbjegavajte poluprazna pranja. Takođe, neophodno je da mašine budu ispravne kako bi se omogućio njihov optimalni rad. Kamenac se stvara i na grijaču veš mašine, ne samo kod bojlera. Grijač je odgovaran za zagrijavanje vode neophodne za programe pranja. Stoga, kada se na njemu nataloži kamenac, tj. kada sporije radi, nije moguće uključiti programe pranja veša na visokoj temperaturi.
Neki od pokazatelja da se kanenac nataložio na grijaču veš mašine jesu veš koji miriše na vlagu, koji ne miriše na čisto ili ako odjeća nije dobro oprana. U ovu svrhu je neophodno pozvati iskusne majstore. Vodoinstalateri će stručno očistiti kamenac na grijaču veš mašine.
Isključujte vodu!
Ove opomene se sigurno sećate iz detinjstva, kada su vam stariji govorili da isključujete vodu dok perete zube. Mnogi kada peru zube ostave vodu iz slavine da curi za to vrijeme, iako im u tom momentu nije potrebna. Isto je i sa ručnim pranjem sudova - isključite vodu dok ih čistite sunđerom sa deterdžentom. Ovo važi i za šamponiranje kose. Kada smo već spomenuli slavinu, dolazimo do još jednog predloga:
Koristite termostatske baterije
Termostatske baterije ili slavine postaju sve popularniji izbor u modernim kupatilima, bilo da je riječ o kadama, tuš kabinama ili umivaonicima. One omogućavaju niz prednosti: nema varijacija u temperaturi vode dok se kupate čak iako se pritisak mijenja; voda ne otiče dok se ne postigne željena temperatura. Na taj način sprečava se bespotrebno curenje i gubitak vode.
Predstavljaju dobro rješenje u kupatilima u kojima se temperatura vode teško namješta, tj. stalno variraju temperature hladne i vruće vode. Termostatske baterije se danas mogu naći u različitim oblicima, te se uklopiti u svako kupatilo. Njihova cijena varira, ali se u prosjeku kreće od 250 KM po slavini, pa naviše.
Provjerite vodoinstalacije
Čak i najmanja curenja vode u domaćinstvu (pa i sitno kapanje) u kontinuitetu mogu značajno povećati račun za vodu. Da li znate da neispravan vodokotlić može dovesti do gubitka vode od 200 litara? Vodoinstalateri preporučuju redovnu kontrolu slavina, ventila i vodokotlića.
Neispravan ventil koji curi umnogome utiče na potrošnju vode.
Da ne govorimo o tome koliko vode se izgubi uslijed težih havarija poput pucanja cijevi i poplava. Stoga, čim primetite neki kvar sa vodoinstalacijama, neophodno je da pozovete vodoinstalatera. Koliko će vam vodoinstalater naplatiti, zavisi od vrste usluge: za manje radove, kakva je fina montaža sanitarija, treba izdvojiti oko 20 do 60 KM po elementu; troškovi grubih i finih vodovodnih instalacija u prosječnoj porodičnoj kući, iznose oko 10 do 25 KM/m2.
Koristite kišnicu
Korišćenje kišnice omogućiće ogromne uštede vode. Da li ste znali da je kišnica najbolji izbor za zalivanje biljaka? To je meka voda, bez hlora, odgovarajuće pH vrednosti i temperature. Osim za zalivanje biljaka i travnjaka, kišnica se može koristiti za pranje automobila, dvorišnih staza i drugih spoljnih površina, ispiranje toaleta. Kišnica se ne koristi za piće i kuvanje, ali u ogromnoj mjeri smanjuje potrošnju pijaće vode.
Stoga, razmotrite instaliranje rezervoara za kišnicu u vašem dvorištu. Oni mogu biti izrađeni od različitih materijala, zavisno od namjene i raspoloživog budžeta. Manji modeli mogu primiti 50 do 100 litara vode. A koliko će vas koštati rezervoari za kišnicu? Cijena cijelog sistema za skupljanje kišnice za prosječnu porodičnu kuću kreće se između 2.000 i 8.000 KM.
Rezervoari za kišnicu mogu biti pravilno postavljeni i pozicionirani. Tražite nekog kome biste povjerili nabavku i postavljanje rezervoara za kišnicu? Pošaljite upit odgovarajućim i ocijenjenim stručnjacima za rezervoare za kišnicu u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!
Spomenuli smo zalivanje biljaka, te ćemo navesti još jedan dobar način uštede vode:
Automatski zalivni sistemi
Da li ste znali da se stručno projektovanim i pravilno postavljenim automatskim zalivnim sistemom može uštedeti i do 50% vode u odnosu na ručno zalivanje?
Zalivni sistemi koji su automatizovani omogućavaju održavanje zelenih površina ali uz racionalnu potrošnju vode.
Ovakvi sistemi za navodnjavanje zapravo imaju niz prednosti u odnosu na ručno zalivanje biljaka. Oni olakšavaju brigu o biljkama, pa čak i kada ste na godišnjem odmoru. Nećete više morati da opterećujete rođake, prijatelje i komšije da zalivaju vaše biljke dok ste odsutni, jer se automatski zalivni sistemi jednostavno programiraju. Osim toga, omogućavaju redovno zalivanje biljaka, tačno u isprogramirano vijreme, u jutarnjim ili večernjim časovima kada sunce zađe.
Automatski zalivni sistemi daće biljkama onoliko vode koliko im je potrebno i jednako ih zalivati. Sa ručnim zalivanjem ćemo uvijek neke površine zalivati manje a neke više, tj. nejednako. To za posljedicu može imati isušivanje određenog dijela vrta, dok će se, sa druge strane, kod drugih biljaka uslijed prekomjerne količine vode javiti gljivična oboljenja.
Bitno je da zalivni sistemi budu dobro pozicionirani, tj. da zalivaju samo zelene površine a ne prostor oko njih jer se tako bespotrebno troši voda.
Ovi zalivni sistemi javljaju se sa različitim senzorima: senzori kiše automatski gase sistem u slučaju padavina, senzori vlage u zemljištu omogućavaju racionalniju potrošnju vode...
Moguća je ugradnja senzora za kišu, čime se još više optimizuje upotreba vode.
Možete birati između sistema kap po kap, sistema sa rotirajućim pokretnim prskalicama i sistema sa sprej raspršivačima. Najpopularnije rješenje jeste sistem kap po kap. Njime se ostvaruju ogromni benefiti jer voda ide tamo gdje je najpotrebnija - u zonu korenovog sistema. Na ovaj način biljke se mogu snabdevati i vodootopivim đubrivom.
Sistem kap po kap uključuje mrežu cijevi sa kapaljkama koje se razvlače preko zelenih površina. Nakon što se jednom postavi, ovaj zalivni sistem ne zahtijeva nikakva komplikovana održavanja. Protok vode se može regulisati na samoj kapaljci te biljke dobijaju dovoljne količine vode u pravi čas.
A koliko košta ovakav sistem za navodnjavanje? Cijena sistema za navodnjavanje se kreće između 15 i 30 KM/m2.
Tražite nekog kome biste povjerili nabavku i postavljanje sistema za navodnjavanje? Pošaljite upit odgovarajućim i ocijenjenim stručnjacima za navodnjavanje u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!
Kada smo već kod vrta, spomenućemo još bitnu mjeru za održavanje vlažnosti zemljišta (čime se smanjuje potreba za stalnim zalivanjem), a to je malč. Malčiranjem se poboljšava vodeni i vazdušni režim tla, obogaćuje tlo, sprečava rast korova na prirodan način. Kao malč mogu poslužiti piljevina, borove iglice, slama...