Drveni podovi poput parketa jesu tradicionalan izbor, klasik koji nikad ne izlazi iz mode. Bilo da uređujete svoj dom u minimaličkom, rustičnom, pa i u industrijskom stilu, sa parketom nema greške. Razlog je jednostavan - drvo se uvijek slaže uz sve. Dok je masivni parket popularan već godinama, pa i decenijama, sada primat polako uzima gotovi parket, koji je zbog svoje strukture poznat i kao višeslojni parket.
I jedna i druga opcija imaju svoje prednosti i nedostatke. Suštinski, prednosti jednog su istovremeno mane drugog. Mi ih istražujemo u nastavku:
Masivni parket - prednosti i nedostaci
Masivni parket se smatra najkvalitetnijim izborom. On se izrađuje od punog drveta, najčešće tvrđih vrsta poput hrasta, jasena, bukve, oraha. Sastoji se od samo jednog sloja i to je najveća razlika u odnosu na gotovi parket. Još jedna bitna razlika je njegova veća debljina koja se kreće oko 21 milimetar.
Za masivni parket se uglavnom koriste kvalitetne vrste drveta. Hrastovina je najskuplja ali i najkvalitetnija opcija.
Upravo iz veće debljine masivnog parketa proističe njegova najveća prednost. U odnosu na višeslojni parket može se obnavljati, tj. reparirati više puta, zavisno od debljine. Jasno je da što je parket deblji, može se više puta hoblovati. Za razliku od njih, višeslojni parketi se najčešće mogu hoblovati samo jednom, najviše dva puta. Zahvaljujući ovoj osobini, masivni parket će trajati decenijama, bez ikakvih problema.
Masivni parket se može hoblovati više puta u odnosu na gotove parkete.
Pored veće trajnosti i mogućnosti reparacije, masivni parket ima i druge prednosti u odnosu na gotovi parket. Pruža odlučnu toplotnu i zvučnu izolaciju, nema mogućnosti raslojavanja između lijepljenih slojeva, sastoji se od visokokvalitetnog drveta kroz čitav presek...
Međutim, da bi masivni parket trajao decenijama on mora biti stručno postavljen. Ova vrsta parketa je znatno složenija za ugradnju od višeslojnih i zahtijeva da bude potpuno osušen prije montaže, kako ne bi došlo do pomijeranja daščica i rasušivanja. Osim toga, neophodna je pravilna priprema podloge kako bi parket ostao na svom mjestu toliko godina. Podloga mora biti čvrsta, savršeno ravna i čista, jer će u suprotnom doći do rasklimavanja daščica koliko god je ljepilo kvalitetno.
Tražite majstore kojima biste povjerili nabavku i postavljanje parketa? Pošaljite upit odgovarajućim i ocijenjenim parketarima u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!
Masivni parket je prirodan materijal, napravljen od drveta, te je stoga izuzetno osjetljiv na dejstvo vlage i promjene temperature. Stoga on nije pogodan za podno grijanje. Zbog veće debljine masivni parket slabije i sporije provodi toplotu (veoma je dobar izolator) i podložan je deformacijama.
Višeslojni parketi su kompatibilniji sa podnim grijanjem.
Kako su masivni parketi osjetljiviji na dejstvo vlage, prolivena voda se odmah mora pokupiti sa njihove površine. Tu je još jedan bitan nedostatak u odnosu na gotove parkete - viša cijena, jer će vam i parketari naplatiti više za njegovo postavljanje.
Gotovi parket (višeslojni parket)
Poslijednjih godina, višeslojni parket je sve popularniji izbor. Naime, dvoslojni parket i troslojni parket ima brojne prednosti u odnosu na masivni parket koji se sastoji od samo jednog sloja.
Baš kako im i naziv kaže, višeslojni parketi se sastoje od više slojeva međusobno spojenih pod uglom od 90 stepeni. Zapravo, oni su zalijepljeni tako da vlakna svakog slijedećeg sloja budu postavljena unakrsno. Na taj način se obezbijeđuje čvrstina u svim pravcima.
Struktura ove vrste parketa je takva da je gornji sloj izrađen od tvrđe vrste drveta baš kao i kod masivnog parketa, dok su donji slojevi od četinara tj. mekše vrste drveta (poput smreke i bora) ili HDF ploče. Prema tome, i on je u potpunosti izrađen od drveta. To je glavna razlika između višeslojnog parketa i laminata - nije kombinacija drveta i drugih materijala.
Zanimljivo je da vizuelno masivni i gotovi parketi izgledaju gotovo identično.
A zašto se zovu gotovi parketi? Jer su oni već obrađeni (lakirani i brušeni) unapred, te se odmah mogu postaviti. Oni troslojni imaju debljinu oko 15 cm, dok su dvoslojni, razumljivo, još tanji, od 9 do 13 mm, te predstavljaju najpogodniji izbor za podno grijanje. Dvoslojni parket ima najbolju toplotnu provodljivost, tj. toplota od podnog grijanja najbrže prolazi. Ipak, prilikom nabavke parketa uvijek potražite naznaku da je prikladan za sistem podnog grijanja.
Tu su i druge prednosti gotovih parketa. Oni znatno bolje podnose vlagu od masivnih parketa i imaju bolju dimenzionalnu stabilnost. Zbog manje debljine, imaju i manju visinu, te je manja i razlika prilikom spajanja parketa sa drugim podnim oblogama. Ako odaberete kvalitetan parket i angažujete iskusnog parketara, gotovi parket biće izdržljiv baš poput masivnog.
Kako su vlakna kod gotovog parketa postavljena unakrsno, on ima dobru dimenzionalnu stabilnost. Manje se skuplja i širi pri promjeni temperature i vlažnosti.
Još jedna ogromna prednost gotovog parketa u odnosu na masivni jeste lakše postavljanje. Daščice kod gotovog parketa mogu da se lijepe na podlogu, ali i da se povezuju klik sistemom, te je ugradnja znatno brža i čistija. I sama činjenica da je već površinski obrađen ubrzava proces.
A šta je sa cijenom? Cijena gotovog parketa debljine 14 mm iznosi od 45 do 60 KM/m2.
Ipak, gotovi parket ima i dva bitna nedostatka u odnosu na masivni market. Prvi smo već naveli - manja mogućnost reparacije zbog manje debljine. Drugi nedostatak jeste manja dugotrajnost. Koliko god višeslojni parket bio izdržljiv, on neće biti trajan kao kvalitetan parket od masivnog drveta.
Prednosti | Nedostaci | |
Masivni parket | Veća debljina omogućava višestruko hoblovanje; Veća dugotrajnost - traje decenijama; Odlična toplotna i zvučna izolacija; Nema raslojavanja lijepljenih slojeva |
Skuplji materijal i ugradnja, zahteva besprekornu pripremu podloge; Nije pogodan za podno grejanje; Manja dimenzionalna stabilnost - osetljiv na vlagu i promene temperature |
Gotovi parket | Brza i jednostavna ugradnja „klik“sistemom; Već pripremljen i odmah spreman za ugradnju; Pogodan za podno grijanje; Veća dimenzionalna stabilnost |
Manja mogućnost reparacije; Manje trajan u poređenju sa masivnim parketom; |
Zaključak: masivni parket ili gotovi parket?
Koji je onda parket bolje rješenje?
Ukoliko planirate montažu podnog grijanja, jedino gotovi parket dolazi u obzir. On je bolji izbor i ako radite renoviranje, te vam je potrebno brzo i jednostavno rješenje, koje je pritom kvalitetno. Masivni parket je tradicionalni izbor u domovima sa drugim sistemima grijanja. Ako želite da vaš parket bude dugovječan, uz mogućnost vraćanja „starog sjaja“ reparacijom, masivni parket je za vas.
A koji ste vi parket odabrali u svom domu?