Za područje

    Krovna kućica ili krovni prozor

    Krovna kućica ili krovni prozor služe za osvjetljenje potkrovlja, na mjestu gde visina parapetnog zida onemogućava ugradnju klasičnog prozora na fasadi objekta. Postavljanje krovne kućice ili krovnog prozora mora svakako biti pažljivo isplanirano i stručno urađeno, kako biste kasnije koristili što manje rasvijete. Krovna kućica je dio potkrovlja iznad krova te ima sopstveni prozor i krov. Krovni prozor je potpuno integrisan u krovnu konstrukciju i zato ne djeluje kao nešto što „štrči“ iznad kuće. Za ovu smo temu pripremili neke važne informacije koje će pomoći da se opredijelite.
    Stručni članak 439
    krovna kucica
    Imamo čak 91 izvođača radova za područje Krovni prozori:

    1. Krovna kućica

    1.1. Prednosti

    Jedna od ključnih prednosti krovne kućice je više prostora na račun manjeg nagiba krova, čime se postiže i veća funkcionalnost zbog podizanja svoda. Postavljanjem krovne kućice sigurno ćete postići i to da vaš dom djeluje originalnije i interesantnije.

    1.2. Slabosti

    Čini se da je glavna slabost krovne kućice to što mnogo manje dnevne svjetlosti dopire u prostor. Razlog se krije u novonastaloj razlomljenosti uglova, odnosno slabijoj refrakciji. Dešava se i da se prilikom ugradnje, gornja ivica krovnog prozora ne opšije paralelno s krovnom ravni. Ugradnja sjenila i komarnika je moguća samo sa spoljašnje strane, a zbog više spojeva i preklopa povećana je i mogućnost prodora vode, naročito u slučaju nestručne gradnje. Kod krovne kućice je vrlo bitno obezbeđenje prozračivanja preko termoizolacije, što automatski povećava cijenu.

    2. Izrada krovne kućice

    Pri postavljanju krovne kućice neophodno je veće posezanje u konstrukciju krova, što uključuje i građenje tog dijela krova, krovne kućice i postavljanje prozora. Krovna kućica sama po sebi jeste "mala kuća" i zato mora da se izvodi na isti način, termoizolacija mora da bude kvalitetna i bez tzv. toplotnih mostova. Svega ovoga radi, uvijek preporučujemo da izgradnju prepustite stručnjacima.

    Gradnja krovne kucice
    Krovna kućica otvara put svijetlosti i pogledu

    2.1. Da li je za krovnu kućicu potrebna građevinska dozvola?

    Za krovnu kućicu morate imati građevinsku dozvolu, pošto se radi o konkretnom zahvatu u krovnu konstrukciju kojim se ujedno i mijenja izgled kuće. U slučaju da živite u višestambenoj zajednici, biće neophodna saglasnost ostalih vlasnika. Ako je, pak, u pitanju spomenik kulture, biće neophodna i dozvola Zavoda za zaštitu spomenika kulture.

    2.2. Izolacija krovne kućice

    Oko krovne kućice mora da se postavi odgovarajuća termoizolacija, i to ona debljine od 20 cm kakva se preporučuje i za fasade, dok krov kućice treba da ima izolaciju od 40 cm, odnosno, onoliku kolika je na ostatku krova. Pri ugradnji se mora voditi računa o nepropustivosti (parna brana), maksimalnoj zaštiti od meteorske vode (sekundarno krovište) kao i nesmetanom kruženju vazduha iznad termoizolacionog sloja.

    2.3. Prozori za krovnu kućicu

    Kao i kad su u pitanju krovni prozori, i ovdje imate na raspolaganju veliki izbor materijala, onih istih koji se koriste za termoizolacione prozore (drvo, PVC, aluminijum). Dakle, materijali su isti, ali bi bilo najbolje da se ugrade po RAL standardu. Načini otvaranja prozora takođe mogu biti različiti - na kant/kip, klasični ili klizno.

    3. Kako se kreću cijene krovnih kućica?

    Cijena krovne kućice je svakako viša od one za krovne prozore. Počinje od oko 900 EUR i mogu doći i do 2.000 EUR, u zavisnosti od veličine, oblika i upotrebljenih materijala.

    4. Krovni prozor

    4.1. Prednosti

    Glavna prednost krovnog prozora je svakako mnogo prirodnog svetla i toplote u prostoru (do 30%), a moguće je i kombinovanje više njih, čime se dobija još bolja osvjetljenost. Krovni prozor omogućava lakše provjetravanje, optički povećava prostoriju, na krovu je manje upadljiv od krovne kućice, a svakako doprinosi i boljem estetskom utisku.

    4.2. Slabosti

    U slabosti krovnog prozora mogu se ubrojati eventualno prodiranje vode s krova, što može da se dogodi u slučaju nestručne montaže i relativno ograničen vidik (osim ako nije u pitanju panoramski prozor).

    5. Ugradnja krovnog prozora

    Postavljanje i montaža krovnog prozora svakako su jednostavnije od gradnje krovne kućice, premda je jako važno da i jedno i drugo radi iskusan i vješt majstor. Za stoprocentnu vodonepropusnost potrebno je da sam prozor bude zaptiven tako da odgovara postojećem krovnom pokrivaču; druga bitna stvar je nepropusnost obje folije (blokada prolaza pare ispod i parna brana iznad), koliko i unutrašnja obrada špaleta – toplotna izolacija mora biti debljine jednake ostatku krova. Takav postupak nije moguć onda kada se krovni prozor postavlja između krovnih greda; u tom se slučaju postavljaju posebni dodatni elementi koji omogućavaju nesmetano provjetravanje krova.

    Krovni prozori
    Za razliku od krovne kućice, prozor ne povećava prostor, ali propušta obilje svijetlosti

    5.1. Građevinska dozvola

    Za razliku od krovne kućice, za ugradnju krovnog prozora nije potrebna građevinska dozvola.

    5.2. Izolacija i staklo

    Vrlo se često preporučuje ugradnja prozora s lijepljenim unutrašnjim staklom. Ovakvo se staklo ne lomi na oštre komade već ispuca i ostane na mestu te je mnogo bezbijednije. Izolacija se postavlja preko unutrašnjih obloga krovnog prozora (špalete) – donja vertikalna i gornja horizontalna. Uvijek se preporučuje korišćenje posebnog kompleta za ugradnju. Taj LSG komplet se sastoji od izolacionog okvira, sekundarnih opšivki i parne brane.

    5.3. Način otvaranja

    Krovni se prozori otvaraju na više načina. Prvi je ručni ili na elektropogon. Klasičnim se naziva otvaranje prozora ručkom na gornjoj strani i sa šarkama na sredini okvira, a postoji i panoramski način otvaranja, kada je ručka na donjoj strani. Panoramski prozor omogućava bolji pogled i primijereniji je za krovove s manjim nagibom.

    5.4. Drveni, PVC ili ALU krovni prozori?

    Što se materijala tiče, posebnih preduslova nema - možete izabrati PVC, drvo i aluminijum, kao i kombinacije tih materijala. PVC važi za najjeftiniju varijantu, posle toga slijedi drvo, pa aluminijum koji je najskuplji. Spoljna zaštita aluminijumom, bakrom ili cinkom garantuje krovnom prozoru veću otpornost.

    6. Krovni prozori - cijena

    Kako se kreću cijene krovnih prozora? Svakako, prozori su jeftiniji od krovne kućice. Za klasičan PVC krovni prozor, čiji su unutrašnji dijelovi drveni, i sa kaljenim staklom, treba odvojiti oko 250 EUR. Cijena panoramskog PVC prozora s drvenim unutrašnjim dijelovima i standardnim sigurnosnim staklom je oko 450 EUR. Naravno, uvijek ima još skupljih varijanti koje mogu biti i dvostruke.

    Stručni članak 439
    Avtor: Daibau Magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Krovni prozori?

    Imamo čak 91 izvođača radova za područje Krovni prozori:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.ba | Sva prava su zadržana