Koliko koštaju metalne nadstrešnice? Cijena metalne nadstrešnice zavisi od mnogo činilaca. Shodno namjeni, dijelimo ih na čelične nadstrešnice za kola, terase, ulaze, pergole i slično. Što je veći raspon konstrukcije (razmak između stubova) to će biti veće opterećenje krova, pa će biti potrebna i jača, odnosno, skuplja konstrukcija. Konstrukcija može biti samostalna ili konzolna. Tačne dimenzije treba da tačno proračuna inženjer-statičar. Cijenu povećava i antikorozivna zaštita: čelik se štiti vrućim pocinkovanjem ili farbanjem prahom ili i jednim i drugim. Cijena obične čelične nastrešnice površine 25 m2 izlazi oko 9000 KM. Da biste dobili tačnu cijenu, pošaljite upit našim najiskusnijim ponuđačima metalnih nadstrešnica, a oni će uzvratiti mogućim ponudama. Pripremili smo i brojne savjete o metalnim nadstrešnicama.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Cijena metalne nadstrešnice širine 250 cm, vruće pocinkovana konstrukcija s krovom od polikarbonatskih ploča zajedno s nabavkom i montiranjem na određenoj lokaciji te prevozom do 100 km.
Metalne nastrešnice su najbolja zaštita od vremenskih prilika i neprilika. Međutim, prije izbora tipa nastrešnice, obavezno se posavjetujte sa stručnjakom.
Postavljanje metalne nastrešnice nije zanemarljiva investicija i zato treba dobro promisliti o njoj. Proizvođači, odnosno, ponuđači metalnih nastrešnica mogu da daju preciznu ponudu shodno vašim zahtjevima te je vrlo važno da bar imate okvirnu ideju o onome šta želite i kako biste željeli da izgleda finalni proizvod. Dobar majstor će vam uvek prvo ponuditi provjeru na terenu, za kojom će slijediti detaljniji razgovor i dogovor prema kome će i sastaviti ponudu. Osim poštovanja dogovorene cijene i ukupnih troškova, treba dobro paziti i na kvalitet konačnog rješenja da ne biste prekoračili granice smislenog kompromisa između cijene i kvaliteta. Metalna nastrešnica treba vrlo dugo da služi svojoj svrisi, pa i vi isto toliko dugo treba da budete zadovoljni time što se investicija sasvim isplatila!
U ovom slučaju, kada se govori o kvalitetu, prvenstveno se misli na izdržljivost metalne nastrešnice. Pri tom, mora se itekako povesti računa o više različitih činilaca - prije svega, o uticaju vremenskih prilika i drugih faktora sredine koji su itekako značajni za vijek trajanja nastrešnice. Pri tom, čelične i aluminijumske konstrukcije koje jesu najizdržljivije, nisu neuništive, kao ni nastrešnice od drugih materijala. Metalne konstrukcije su najvise otporne na vlagu , UV zračenje i temperaturna kolebanja, ali tu su i druge stvari poput faktora koji proističu iz načina upotrebe; na primjer, urin kućnih ljubimaca uveliko pospešuje koroziju i tako dalje - primijera ima mnogo.
Druga važna karakteristika nastrešnica je njihova nosivost, a prema njoj, najveću pažnju treba obratiti na opterećenje snijegom. Ako se u proračunu pogreši, posljedice mogu biti katastrofalne! Vrlo je važno da se zna kolike su prosječne snježne padavine u mjestu gde će nastrešnica biti postavljena. Ako živite u području gdje su snežne padavine obilne svake godine, i konstrukcija i krovni pokrivač moraju biti primijereni tome. Nastrešnica treba da se isplanira tako da noseći stubovi budu od većih i jačih profila i da budu brojniji i gušće postavljeni.
Dimenzije nastrešnice se određuju prema namijeni i raspoloživom prostoru. Odluku o tome obično donosi naručilac. Ako želite da ima mjesta za parkiranje 2 automobila, nastrešnica treba da je 550 cm x 550 cm; tako će na svakoj strani ostati po pola metra za otvaranje vrata. Ako su vaša vozila veća i mjere se moraju povećati. Računa se da je minimalna visina nastrešnice između 210 cm i 270 cm i tu je moguće parkirati obična, terenska i kombi vozila kao i ona s krovnim prtljažnikom. Za jedan auto, dovoljna je nastrešnica 320-400 cm x 500 cm, dok za tri, mora biti najmanje 750 cm x 550 cm. Bolje je kada je nastrešnica niža, jer je tako više zaštićeno sve pod njom - zaštita od sunca traje duži dio dana, a kiša i snijeg koji padaju ukoso zbog vetra, praviće manje nanose. Preporučujemo vam stoga da, na kraju, dobro procijenite svoje potrebe i raspoloživ prostor da kasnije ne biste žalili ako ispadne premala ili prevelika.
Ovo je ključna stvar! Čak i kada se radi o najjednostavnijem natkrivanju ulaznih vrata ili parkirnog mesta, preporučujemo da se posavetujete sa stručnjakom. Iskusan majstor znaće da vam ponudi najbolje riješenje za bilo kakav zahtijev. Njegovo iskustvo je od neprocijenjive vrednosti. Previše često se događa da se „domaći majstori“ late posla, a da potom sve propadne pri prvim padavinama. Nesumnjivo je da se isplati uložiti više sredstava prvi put i dobiti kvalitetan i dugotrajan proizvod, nego da budete prisiljeni da više puta plaćate isto.
Na tržištu ćete naći mnogo ponuđača, odnosno, proizvođača nastrešnica. Preporučujemo da kontaktirate samo one koji nude kompletnu uslugu - dakle, one koji pored izrade i postavljanja, dolaze prvo na mjerenje i dogovor, a poslije i na eventualne popravke ili prepravke. Pravilna i kvalitetna montaža je presudna za kvalitet i dugovječnost same nastrešnice. Ima mnogo ponuđača koje zanima isključivo prodaja, a postavljanje prepuštaju spoljnim saradnicima na koje, kako slijedi, padaju i sve reklamacije. Riječju, kada se pojavi problem odgovornosti, dolazi i do međusobnih optuživanja i beskrajnih odlaganja. Uz to, podizvođači su najčešće i loše plaćeni, pa sami povećavaju cijene materijala ne bi li nešto zaradili, a i da ne bi propustili ni jedan posao rade brže i samim tim lošije. Naravno, nemaju nikakav interes ni u tome da dolaze na popravke koje ne mogu da naplate. Svega ovoga radi, preporučujemo da dobro provjerite ponuđače, i to da li mogu da pruže kompletnu uslugu s vlastitim majstorima.
Provjerite reference ponuđača - ako gledate na internetu, obavezno pročitajte i komentare ranijih klijenata ili se s ponuđačem dogovorite da posjetite njegove prethodne mušterije i vidite radove, a možda i popričate s njima o tome koliko su zadovoljni uslugom i da li su dobili tražene postprodajne usluge.
Metalne nastrešnice se proizvode serijski ali i izrađuju po mjeri. One koje se prave fabrički, zapravo su gotove konstrukcije određenih karakteristika. Veličina nastrešnice i materijali koji se koriste, unapred su određeni i nepromjenljivi. Montažu tako kupljene nastrešnice možete izvesti i u vlastitoj režiji ili možete angažovati stručnjake. Međutim, kada naručujete izradu po mjeri to onda uključuje pripremu (temelj ili popločavanje), postavljanje, eventualne prepravke ili dorade na licu mjesta kao i dobijanje građevinske ili neke druge, neophodne dozvole.
Metalne nastrešnice mogu imati višestruku namjenu. Ako je u pitanju nastrešnica balkona, terase ili pergola pod kojom provodimo vrijeme izvan kuće ili stana, ona štiti i od sunca i od padavina. Ima nastrešnica za kola ili ulaz u kuću. Metalna nastrešnica je i ukrasni element jer uljepšava izgled ulaza ili okućnice. Njome može da se zaštiti i ljetna kuhinja, kante za otpad ili prostor neke druge namjene.
Čelične nastrešnice mogu biti vrlo elegantne, a obezbjeđuju maksimalnu funkcionalnost. Čelik je višenamjenski materijal, vrlo kvalitetan i dugotrajan, a upotrebni vijek mu se procenjuje na 30 godina. Postavljanje čelične nastrešnice je brzo i jednostavno. Pripremljeni elementi se donose na mjesto postavljanja i sastavljaju u roku od nekoliko sati. Način sastavljanja je takav da se, ako nekada u budućnosti riješite da je uklonite ili premjestite, za isto vrijeme može rastaviti i odnijeti. Moguće je i naknadno dodavanje elemenata kojima joj možete mijenjati izgled, veličinu ili namijenu. Čelik ne rđa jer se u procesu proizvodnje radi i vruće pocinkovanje, a kasnije se sama konstrukcija može naknadno zaštiti ili uljepšati farbanjem bojom u prahu, tkz. pjeskarenjem. Prednost ovog postupka je ta da se boja peče na 200°C i zato je dugotrajna i ne ljušti se. S druge strane, boja i nijansi ima toliko da ćete sigurno naći neku koja vam u potpunosti odgovara. Održavanje nije potrebno tako da je odnos cijene i kvaliteta nesumnjiv.
Aluminijum kao materijal za konstrukciju je najbolji za manje nastrešnice jer, u poređenju s čelikom i drvetom, dopušta manje raspone. Najčešće se od aluminijuma prave nastrešnice za terase, balkone i manje bazene. Aluminijumska konstrukcija je poprilično otporna na atmosferske i druge spoljne uticaje, a lako se sastavlja i prilagođava po potrebi. Glavna prednost joj je odličan odnos cijene i kvaliteta, trajnosti, čvrstine i jednostavno održavanje. Krovna kosina nastrešnice obično je između 5° i 30° i podnosi opterećenje od 220 kg/m2. Montaža i demontaža takve nastrešnice je vrlo jednostavna i brza zbog lakoće materijala.
Samostojeće metalne nastrešnice su one koje se postavljaju na stubove, dok su kotvljene one koje se čeličnim konzolama vezuju za drugi objekat. Obično se kotvljene nastrešnice koriste onda kada noseći objekat nema izolaciju. Ako je ima, onda se ona i završni sloj zida moraju prosjeći tamo gde će biti konzole, a to znači i da će termoizolacija fasade biti oštećena.
Nastrešnice mogu imati ravan krov (minimalni pad mora da je 2%) ili krov na jednu, dvije ili više voda. Polikarbonski ili stakleni krovni pokrivači su vrlo popularni, jer propuštaju svjetlost a ipak su dovoljno čvrsti. Naročito su dobri za natkrivanje prozora jer se količina svijetlosti u prostoriji tako ne mijenja. A ako nema potrebe za osvijjetljenjem, možete se odlučiti i za druge vrste kao što su lim, crijep, tegola i drugi.
Za postavljanje nastrešnice obično su potrebne izvjesne pripremne radnje i radovi na terenu. Dobro bi bilo, ako ste u prilici, da planirate nastrešnicu u sklopu planova za uređenje okućnice. Naravno, to je izvodljivo u novogradnji. Kako se onda priprema teren? Kakvi će biti temelji, i da li će nastrešnica podnijeti sva opterećenja? Odgovor ne može biti precizan. Za konzolnu, kotvljenu nastrešnicu potreban je poseban pojasni temelj od armiranog betona, zato što najveći dio opterećenja nosi samo jedna strana. Za samostojeće nastrešnice, na tri ili četiri stuba, najvijerovatnije će biti dovoljni tačkasti betonski temelji. Veličina temelja zavisi od veličine konstrukcije. U svakom slučaju, biće bolje da vam to izračunaju i izgrade stručnjaci. Za nastrešnicu koja je jednom ili dvjema stranama vezana za drugi objekat, preporučuje se postavljanje konzola prije završetka fasade. Tako će se izbeći kasnije bušenje koje može da uzrokuje i gubljenje toplote. U tom smislu, sprečava se pojava tkz. toplotnih mostova. Manje nastrešnice iznad ulaznih vrata ili na balkonu se konzolama drže za kuću i nemaju stubove.
Važno je samo da pri planiranju imate u vidu i to da, po najnovijem Zakonu o planiranju i izgradnji iz 2018. građevinska dozvola nije potrebna samo za nastrešnice do 10 m2. Međutim, uopšteno govoreći, lokalne samouprave imaju pravo da na svojoj teritoriji donose i propise, posebno prilagođene svojim specifičnim uslovima, iz raznih oblasti, a s tim u vezi su i građevinske i upotrebne dozvole kao i riješenja za montažne, privremene ili posebne objekte koje, takođe, morate imati. U svakom slučaju, preporučujemo da se uvijek dobro raspitate o važećim propisima ili u svojoj opštini ili u nadležnoj inspekciji da biste izbjegli neprijatnosti.
Daibau.ba, pomažemo pri oceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Metalna nadstrešnica
Treba veća nastrešnica cirka 8 metara prvi dio širok i 3.5 metara, a druga polovica cca 2.5 metara.
Kontakt putem Vibera ili Whatsappa.
2646 Km do 4410 Km
Izrada metalne nadstrešnice
Potrebna je izrada metalne nadstrešnice za auto dimenzije 6 x 4 m.
Kontakt putem Vibera ili Whatsapp-a.
1764 Km do 2940 Km
Izrada drvene nastrešnice
Potrebna izrada nastresnice za kucu duzine 8 m, drvena, širina 4 m. 2646 Km do 4410 Km
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.