Koliko košta bazen? Tipski bazeni su uvek mnogo jeftiniji od onih koji se rade po mjeri. Razmislite li da li želite neki poseban oblik ili ne. Dimenzije bazena za plivanje su takođe različite, i kreću se od 7 do 14 m u dužinu do 3 do 5 m u širinu. Naravno, uvijek mogu biti i proizvoljni, u zavisnosti od raspoloživog prostora i sredstava. Ipak, standardna dubina bazena je oko 1,5 m. Što veći bazen to je i cijena viša, naročito zbog konstrukcije bazena i potrebnog materijala. Cijena iskopa, nabavke i ugradnje bazena može da bude između 800 i 1400 KM/m2. Betonski bazen s keramičkom oblogom, hidroizolacijom i svim neophodnim radovima izlazi oko 1000 KM/m2. Bazen od stiroporskih blokova, s folijama, filterima i drugom neophodnom opremom izlazi oko 500 KM/m2. Najjeftiniji, samostojeći bazen, zajedno s potrebnim uređajima i vodovodnim priključkom izlazi oko 350 KM/m2. Međutim, nemojte zaboraviti da dodate i cenu građevinske dozvole, jer ona nije potrebna samo za bazen do 12 m2 i dubine do 1 m. Da biste dobili tačnu cijenu, nacrtajte skicu i opišite svoju ideju te pošaljite upit našim najiskusnijim ponuđačima bazena, a oni će uzvratiti mogućim ponudama. Pripremili smo i brojne savjete o bazenima.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Cijena bazena od stiropornih tabli. Cijena zidanog bazena od stiropornih tabli. Cijena zidanog bazena od stiropornih tabli, s folijom, filterima i ostalom opremom. Cijena zajedno s montažom, izvođenjem građevinskih radova radova s betoniranjem, priključkom dovoda i odvoda vode. Cijena bazena 8x4x1,5 cm.
Cijena betonskog bazena. Cijena betonskog bazena po mjeri. Cijena betonskog bazena s armiranom školjkom pravougaonog oblika. Cijena uključuje građevinske radove: iskop, betoniranje dna i stranica bazena s opremom, nadzor ponuđača opreme za bazene te gletovanje i zaptivanje. Cijena sa hidroizolacijom i keramičarskim radovima.
Cijena ugradnog bazena. Cijena ugradnog, montažnog poliesterskog bazena ovalnog oblika. Cijena zajedno s montažom, izvođenjem građevinskih radova sa betoniranjem, priključkom dovoda i odvoda vode. Cijena bazena 8x4x1,5 cm.
Cijena za prirodni bazen. Cijena prirodnog bazena. Cijena za prirodni nasut ribnjak sa biološkim filterom, potapajućom pumpom i fosfatnim filterom. Cijena građevinskih radova i sadnje rastinja.
Cijena samostojećeg bazena. Cijena samostojećeg bazena. Cijena samostojećeg bazena sa bazenskom opremom, bez pripreme podloge. Cijena ovalnog bazena s vodovodnim priključkom.
Bazeni su, pogotovo oni u vlastitoj kući tako nalik na holivudske, skoro zasigurno san svakog od nas. Ipak, da bi taj san o kupanju i leškarenju s pićem u ruci postao stvarnost, biće potrebno da pažljivo proučite temu i u zavisnosti od svojih mogućnosti izaberete neki o kojima govorimo u ovom tekstu.
Ima bazena različitih vrsta, načina gradnje, veličine i oblika. Isto tako, i koriste se na razne načine. Na to za kakav ćete se bazen naposletku odlučiti, najviše će uticati faktori kao što su predračun, prostor koji vam je na raspolaganju, geografski položaj, dostupnost lokacije te lokalni propisi.
Ako želite da plivate tokom cijele godine, pa i u zimskim mjesecima, izaberite bazen izgrađen u objektu. Obično su bazeni u zatvorenom dio wellness prostora u kome još mogu biti bazen ili kada za masažu (jacuzzi), sauna i sala za fitness ili teretana. U zatvorenom se mogu izgraditi sve vrste bazena, bilo sa skimerom ili prelivnim kanalom. Bazeni u zatvorenom i na otvorenom se grade na istovjetan način. Najčešće im se ugrađuju sistemi za filtraciju i dezinfekciju koji mogu biti i u podrumu. Mašinski dio bazena mora biti lako dostupan i obično mu se pristupa pored bazena. Ako je bazen betonski, najčešće ima pojasni temelj čime je i donja strana bazena pristupačna, a ne samo zidovi. Za bazen u zatvorenom je najvažnije održavanje određenog stepena vlažnosti vazduha. To se postiže posebnom klimatizacijom, odnosno, razvlaživanjem. U svakom slučaju, izgradnja bazena se planira te u nacrtima moraju biti predviđeni svi ovi elementi. Najbolje je kada uređaji nisu u istoj prostoriji sa sistemom za filtriranje.
Bazen na otvorenom postaje sve traženiji dodatak, jer više nije toliko nedostupan zbog visine cijene. U letnjim mjesecima vaša porodica će uživati u svakom slobodnom trenutku provedenom u kupanju i opuštanju. Slično cijeni, ni održavanje više nije toliko zahtjevno i neće vam oduzimati mnogo vremena. Ako dodate još i neku nastrešnicu ili zagrijavanje vode uz pomoć termo-pokrivača, može se lako dogoditi da sezona kupanja u vašem dvorištu potraje od maja do septembra.
Za većinu ljudi je izgradnja vlastitog bazena ostvarenje davnašnjeg sna. Sigurno već imate sliku pred očima kako s porodicom i prijateljima uživate uz kupanje, raspaljen roštilj i hladna pića. Nažalost, taj san se može pretvoriti i u noćnu moru ako ne izaberete pravog izvođača radova. Prije nego što se upustite u traženje, morate precizirati sami sebi o kakvom se bazenu radi. Onaj koji biste da gradite, zavisiće od više faktora - ličnog ukusa, lokacije, prostornih uslova i visine sredstava kojima raspolažete. Pri tom mogu vam biti od koristi bazeni koje imate u komšiluku. Da li su ukopani, nadzemni, betonski, lajner ili nešto drugo? Kada odlučite šta biste tačno, onda na internetu treba da potražite preduzeća koja se bave izgradnjom tog tipa. Treba da saznate i sve što se tiče načina rada i osnovne opreme. Kakvo je filtriranje vode, pumpa i tako dalje. Što više informacija skupite, lakše ćete pregovarati s izvođačima radova. Krenite i od preporuka koje ste dobili od komšija, prijatelja, rođaka; nemojte se ustručavati da zakucate na vrata vlasnika bazena te se raspitate o njihovom iskustvu - kako je tekla gradnja, jesu li zadovoljni rezultatom, majstorima?
Napravite za sebe spisak izvođača i upišite podatke koje nađete: koliko dugo posluju, kakvo im je iskustvo, koliko su pouzdani. Kada spisak suzite na tri imena, zakažite im sastanak. Svako preduzeće ima svoje prednosti i slabosti. Neki od njih će skicu bazena nacrtati na parčetu papira u par poteza, a neki će se poslužiti kompjuterskim proračunima. Svaka metoda je prihvatljiva. Svako od njih će imati i svoje viđenje rješenja koje vam preporučuju. Jedni će hvaliti jonsko čišćenje, drugi govoriti da je sve sem hlora bacanje para, treći će se kleti u funkcionalnost generatora hlora za slanu vodu. Tu će doći do izraza ono što ste do tog trenutka naučili o bazenima - da tačno znate šta hoćete, a šta nećete.
Ne odlučujte na prečac – sastanite se sa svima i polako procenite svaku ponudu. Nemojte se bojati da pregovarate s izvođačima radova! Svaki dogovor je moguć! Međutim, sve što usmeno postignete (način gradnje, cijena, uslovi plaćanja, rokovi...) stavite na papir i obavezno potpišete ugovor! I još nešto: izvođač radova će svakako tražiti avansnu uplatu dijela zarade, jedan dio u toku radova i posljednji po završetku. Naš je savjet da pokušate da se pogodite tako da plaćanje rata prati faze izgradnje, pa da svaku fazu platite PO završetku, a nikako UNAPRED. Na početku im dajte što je manje moguće (oko 10%), a potom ništa ne plaćajte dok se dogovoreni dio radova ne završi.
Montažni bazen obično ima metalni ram i unutrašnje obloge od PVC folije. Samostojeći bazen može bez naročitih teškoća da se sastavi za jedno popodne tako da vaša porodica odmah dobije sopstveno kupalište. Ovaj bazen može biti postavljen na skoro svaku ravnu površinu (trava, beton, pjesak...) i može biti delimično ili u potpunosti ukopan u zemlju. Jedan od najbitnijih razloga popularnosti montažnih bazena je svakako njihova sve pristupačnija cijena. Osim toga, montažni bazeni su pokretni i mogu se sklapati, prenositi i rasklapati po potrebi, ako se preselite.
Prije no što su se na tržištu pojavile najnovije tehnologije za gradnju bazena (montažni, lajner, poliesterski i slični) svi bazeni su bili betonski. Danas je, međutim, betonski bazen sinonim za kvalitet i dugotrajnost, ali i cijenu. Najveća slabost, odnosno, opasnost u vezi s njima je to što ne dopuštaju greške ni u projektovanju niti u gradnji, jer se sve posledice skoro odmah osjete. Ako želite solidno napravljen betonski bazen, biće neophodni profesionalno urađeni planovi, nacrti i proračuni uz poštovanje svih neohodnih preduslova, naročito onih vezanih za zemljište i građevinske radove koje mora da uradi vrlo iskusan izvođač radova. Betonski bazen može biti u ma kom obliku. Obično se oblaže pločicama ili mozaikom, premda se prema želji može obojiti i nekom bojom.
Lajner bazen je novost, ali se brzo širi i sve je traženiji. Obično se postavlja na betonsku ploču, a zidovi su mu od različitih materijala. Mogu biti drveni, od stiroporskih, betonskih ili siporeks blokova ili opeke. Cijeli može biti sastavljen od metalnih ili plastičnih elemenata. Najčešće se koriste stiroporski blokovi. Prednosti lajner bazena od stiroporskih blokova su:
Poliesterski bazeni su lijepo zaobljeni, jednostavno se grade i održavaju, i dugotrajni su. U Evropi su vrlo traženi jer im je cijena vrlo prihvatljiva i brzo se prave. Poliesterski bazeni su iz jednog dijela ili se sastavljaju na licu mjesta od modularnih elemenata. Mogu da traju oko 20 godina.
Prirodni bazeni ili ribnjaci u kojima može da se pliva, kako se popularno nazivaju, su koncept osmišljen osamdesetih godina prošlog vijeka. Oni su i samočisteći, jer su spoj površina za plivanje i vodenih vrtova. Kao i svaki drugi građen bazen i ovaj može da ima prirodan oblik, da bude u rustičnom stilu s balvanima i vodopadima ili da bude moderno dizajniran i elegantan.
Većina prirodnih bazena obložena je gumenim lajnerom ili ojačanim polietilenom. Postoji izdvojen dio za regeneraciju vode u kome su pijesak i brojne vodene biljke, a oni imaju ulogu sistema za prečišćavanje. Skimeri i vodene pumpe upumpavaju vodu u taj dio, preko kaskada i kamenja ili šljunka. U tom dijelu žive i svojevrsne bakterije i one služe kao dodatni biološki filter. Za razliku od vještačkih ribnjaka, voda u prirodnom bazenu je dovoljno bistra da se vidi dno. Cijena ovih bazena je u ravni s ostalima, ali umnogome zavisi od obima neophodnih građevinskih radova. Svakako, onima koji prednost daju svemu prirodnom, i pri tom ne vole vodu punu hlora i drugih hemikalija, ovo će biti prvi izbor. Velika prednost prirodnih bazena je i to što se pred zimu ne moraju prazniti. Rastinju koje viri iznad vode samo treba odseći vrhove.
Dobro održavanje bazena počinje time što ćete saznati i naučiti sve što treba da znate. Bez obzira na to da li je vaš bazen običan, mali, dvorišni ili imate cijeli wellness centar, sastavljen je iz četiri dijela o kojima se konstantno mora voditi računa, ne bi li potrajao što duže; ti dijelovi su:
Voda je od ključnog značaja za uživanje i osvježenje koje priželjkujete. Održavanje čiste, bistre i uravnotežene vode štiti i vas i vašu porodicu od svih zagađivača. Povrh toga, itekako štedi troškove popravki mašinske opreme uslijed korozije ili mineralnih naslaga te produžava vijek trajanja samog bazena.
Obloga zidova vašeg bazena je u neposrednom kontaktu s bazenskom vodom i svakim ko se u njoj kupa. Ako su te površine dobro očišćene i bez algi, buđi i nečistoća, i sam bazen biće čist i bezbjedan.
Može da zvuči čudno, ali „srce“ vašeg bazena je zapravo njegova „jetra“. Pumpa crpi i vraća vodu, odnosno, podstiče njeno kruženje. Voda se preliva preko i kroz filtere koji je prečišćavaju od svih vrsta nečistoća. Bez aktivnog sistema za filtriranje voda brzo postaje mutna i zagađena, a sam bazen uništen.
Skimer je uređaj koji vodu usisava i tera u filtere, a zatim prečišćenu vraća u bazen.
Temelj efikasnog održavanja bazena zasnovan je na trima, jednostavnim, ali neizmjerno važnim, funkcijama: kruženje, čišćenje i hemija.
Stajaća voda je prljava i neprijatnog mirisa. U vašem bazenu, kao u prirodnim uslovima, voda mora da teče da bi bila čista i sigurna. Pravilna cirkulacija je od ključnog značaja za bezbjedno i prijatno kupanje. S bazenima u kojima je kruženje vode dobro projektovano vrlo rijetko dolazi do nekih problema kao što su pojava mutne vode ili algi. Sistem pumpi i filtera koji neprestano rade, po mogućstvu svih 24h, 7 dana sedmično, može se nazvati idealnim. Ako takvi uslovi nisu mogući, iz bilo kog razloga, savjetujemo da sistem radi najmanje 10-12 sati svakoga dana. Voda će se tako prečišćavati i održavati bazen čistim i sigurnim. Druga ključna komponenta je što češće čišćenje filtera. Voda se preusmjerava u filtere, a odatle u posebne posude koje se nakon čišćenja prazne. Načini čišćenja prvenstveno zavise od vrste filtera, ali je princip rada vrlo sličan za sve.
Ako je u bazenu uspostavljen odgovarajući sistem kruženja vode, onda je i veliki dio čišćenja obezbjeđen. Premda, rukave ćete ipak morati povremeno i da zavrnete. Kao što ljudi nose sa sobom razne stvari, tako i majka priroda ima svoje, pa će se, htjeli vi to ili ne, u vodi naći lišće, granje, zemlja i buđ te ostaci šampona, parfema i sličnih proizvoda. Ako tome dodate i neizbežne bakterije, čišćenje se jasno pokazuje kao neophodan ili čak primaran preduslov njegove bezbjedne upotrebe. Skupljajte i čistite sve što nađete najmanje jednom sedmično. Soda bikarbona je u tu svrhu definitivno najbolja, jer ne oštećuje keramičke pločice ni vinilne obloge. Naravno, ima i sistema za samočišćenje, ali oni ne mogu uvijek da zamijene dobro ribanje.
Hemija skoro uvijek povlači negativnu konotaciju i zvuči pomalo zastrašujuće, a prije svega protivprirodno. Ipak, u ovom slučaju nemate čega da se bojite. Hemija je sastavni dio efikasnog održavanja bazena i vode, a osim toga, nije ni komplikovana.
Najvažniji alat je komplet za testiranje vode. Prije nego što posegnete za hemikalijama, testirajte vodu u bazenu. Prvo se gleda hemijska ravnoteža - odnosno, ono čega u njoj ima i nema. Tu su najvažnija ova tri podatka:
- pH vrednost - koliko je kisela ili bazna voda. Niske pH vrednosti znače da je voda kisela, a visoke da je bazna. Idealna mjera za bazen je između 7,4 i 7.6.
- Alkalnost - pomaže u sprečavanju naglih skokova kiselosti ili baznosti vode. Idealna mjera je 100-150 ppm (milionitih dijelova).
- Vrednosti dezinfekcionih sredstava - količine hlora, broma itd. Određene vrednosti variraju u odnosu na to koje sredstvo za čišćenje izaberete. Kada znate vrednosti pH, alkala i dezinfekcionih sredstava u bazenu, onda možete dodavati hemikalije koje će vodu izbalansirati. Odvojite za to dovoljno vremena, pratite uputstva proizvođača i naučite kako svaka pojedinačna hemikalija djeluje na vodu i ljude, prije nego što je upotrebite.
Rasporedom održavanja bazena naprosto ćete osigurati da ništa važno ne propustite niti zaboravite. Možete i da unapred upišete sve korake održavanja - recimo, pripremu za zimu, održavanje izvan sezone, priprema i provjere za sezonu itd.
To nije komplikovano. Napravite raspored i okačite ga na vidnom mjestu, pored bazena ili na frižider. Na taj način i članovi vaše porodice mogu da završe neki od poslova.
Daibau.ba, pomažemo pri oceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Izgradnja bazena
Potrebno je izvršiti iskop, izliti beton za bazen, uvezati sve, ugraditi svu potrebnu opremu za skimerski bazen. Bazen bi bio obojen sa farbom predviđeno za bazene, dimenzije bazena 7 x 3.5m sa zidanim stepenicama u sebi, po mogućnosti nepravilnog oblika (zaobljene ivice). Izvođenje radova je u Trnovu. 5292 Km do 8820 Km
Hidroizolacija bazena
Potrebna je hidroizolacija bazena cca 45 m2. 1764 Km do 2940 Km
Izgradnja bazena
Potrebna je izgradnja bazena od iskopa, opreme pa do svih završnih radova.
Dimenzije 6 x 4 x 1.5 m.
Kontakt putem Vibera.
3528 Km do 5880 Km
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.