Koliko košta uređenje okoline? Uređenje okoline obuhvata toliki broj poslova da je vrlo teško dati okvirne cijene. Recimo, iskop kanala, polaganje cijevi za vodovod i kanalizaciju, popločavanje, asfaltiranje ili postavljanje trave može da košta 300 do 700 KM/m2. Da biste dobili tačnu cijenu, opišite šta želite i pošaljite upit našim najiskusnijim stručnjacima za uređenje, a oni će uzvratiti mogućim ponudama. Pripremili smo i brojne savjete o uređenju okoline.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.
Cjelovitog uređenja bašte ili okućnice se ne prihvatate često pa je stoga još bitnije da to, kada se već odlučite, uradite kako treba. Da biste izbjegli uobičajene greške, prevelike troškove a, svakako i gubitak nerava i vremena koga izgleda da ima sve manje, preporučujemo vam da angažujete profesionalce.
Početak i način uređenja zavise, prije svega, koliko od samog objekta i od datih uslova i mogućnosti, s jedne strane, toliko i od vaših želja, s druge strane. Konačan cilj kvalitetnog uređenja okoline je povezivanje kuće i bašte u jedinstvenu cjelinu, zahvaljujući čemu biste mogli da u potpunosti uživate u svakom trenutku provedenom napolju. Pri tom treba obezbjediti i zaklon od vremenskih prilika i neprilika - sunca, vjetra, kiše - ali i od životinja te neželjenih pogleda ili nepoznatih osoba. Mora se obratiti pažnja na to da se ne naruši sklad izgleda kuće, okućnice i šire okoline. Sve ovo se može postići promišljenim izborom rastinja i prirodnih autothonih materijala.
Najbolje je da se planiranja latite s jeseni da biste imali dovoljno vremena za razmišljanje i isprobavanje želja i ideja, ali i za traženje stručnjaka koji će vam pomoći u pronalaženju najboljih rješenja i prvim nacrtima. Ako plan bude gotov do kraja januara, ostaće dovoljno vremena za rezervaciju termina izvođenja radova. To je i idealno vrijeme za građevinske radove, pri čemu treba imati u vidu da noćne temperature ne smiju biti ispod nule. Rastinje se uglavnom sadi od aprila pa nadalje; međutim, ako zakasnite, odložite sve do jeseni, pošto ljetne vrućine nisu za sadnju. Jesen je dobro vrijeme za zasad jer će se tokom zime biljke ukorijeniti te će sljedećeg proljeća svu energiju usmjeriti na ozelenjavanje. Obično je za kompletno uređenje okoline dovoljno mjesec do dva, ali to najviše zavisi od veličine površine i vremenskih uslova, pri čemu je spoljna temperatura manje bitna od količine padavina. Sasvim raskvašena zemlja onemogućava rad.
Bez redovnog održavanja svaki vrt ili bašta brzo propadaju, a kada izgledaju zanemareno i zapušteno nikome boravak u njima nije prijatan. Za samo jedno ljeto vrt može da „podivlja“ jer biljke teže svom prirodnom stanju rasta i razvoja. Agresivne i tvrdokorne vrste koje opstaju same „guše“ one nježnije i osjetljivije, koje zahtijevaju brižniju njegu. Održavanje vrta obično podrazumeva čišćenje (odstranjivanje suvog otpadnog materijala, kamenja, vađenje uvenulih biljaka i slično), košenje trave te orezivanje i oblikovanje rastinja i drveća. Važno je da se voćke, ukrasno drveće i grmlje redovno pregleda te da se uklanjaju osušeno granje i lišće. U održavanje spada i uređenje zelenih i ukrasnih ograda, cvjetnih leja, travnjaka i staza. Posljednji su vrtni elementi (ograda, kapija, pergola i drugo) koje treba, po potrebi, popravljati, farbati ili mijenjati.
Nabrojaćemo samo neke od najčešćih poslova pri uređenju vrta, okućnice i bašte.
Prije sadnje trave treba da se uradi analiza tla da biste znali kakav je sastav zemljišta i šta će najbolje uspjevati. Kopanje i ravnanje površina treba da se radi ručno ili lakom mehanizacijom, da kasnije ne bi došlo do nasjedanja tla ili erozije. Teška mehanizacija može oštetiti strukturu zemljišta tako da ono kasnije nema dobru drenažu što, naposljetku, izaziva truljenje korijenskog sistema trave. Kada se planirana površina izravna i pripremi, treba posuti đubrivo da bi se dodala prehrana zemlji, a posljednja je sama sjetva trave.
Za sadnju vrta je dobro napraviti plan i skice prema svim stručnim zahtjevima i mogućnostima prostora. Važno je i da se izaberu biljke koje mogu dobro da uspijevaju na tom terenu, a pri tom ne odskaču ni od estetike okoline. Sama sadnja i održavanje vrta, okućnice ili bašte, iziskuju stručnost, posvećenost, ljubav, fizički napor i mnogo vremena.
Popločavanje može da se radi samo na pripremljenoj podlozi. Ploče se postavljaju na utabano tlo ili beton. Najčešće se za popločavanje površina u dvorištu ili vrtu koriste betonske ploče, ali i pri pravljenju prilaznog puta, a kako će one biti postavljene zavisi upravo od namjene - da li će služiti pješacima ili vozilima.
Budući da se danas sve rjeđe može izdvojiti vrijeme za višesatno i bezbrižno zalivanje cvijeća i trave, automatski sistem za zalivanje je zasigurno pravo rješenje za vas. Šta više, tako obezbjeđujemo održavanje zelenila i kada nismo kod kuće. Automatski sistem za zalivanje se najčešće koristi za travnjake, cvjetne leje i drveće. Postavljanje sistema treba da se isplanira. Najbolje je da se to uradi dok je vrt još u idejnoj fazi, zapravo da to isplanira pejzažni arhitekta koji najbolje zna koje sve elemente treba uvrstiti.
Vrt, dvorište ili okućnica i bašta u kojima je samo zelenilo, svakako jesu lijepi i prirodni, ali nisu zanimljivi. Biljke stalno mijenjaju postavljene elemente i to stvara dinamiku, s jedne strane, ali i trajnost i postojanost s druge, pa prostor zbog njih izgleda bolje iskorišćen i prijatniji za boravak. Recimo, u baštenskoj kućici možete čuvati alat i raznu opremu, a slobodno vrijeme provoditi u paviljonu ili sjenici, a možda na natkrivenoj terasi ili trijemu čak i kada je sunce najjače ili pada kiša. Ti dodatni, umjetnički elementi takođe mogu biti staze, ograde, kapije, nastrešnice i stepeništa.
Bilo da obnavljate dvorište ili pravite nov vrt, ovaj pregled radova bi trebalo da vam da uvid u to šta možete da očekujete. Proces uređenja okoline se, riječju, može podijeliti u dva dijela - planiranje i realizacija.
Faza planiranja sastoji se od analize, prikupljanja ideja i skiciranja. Tada najviše sarađujete s pejzažistom i baštovanima. Na vama je da iznesete svoje ideje i želje, a na njima je da vide kako i u kojoj mjeri se to može ostvariti na datom prostoru i pod postojećim uslovima ili da vam predlože nešto treće. Kada se o svemu dogovorite i usaglasite, prelazi se na skiciranje i planiranje, zapravo, postavljanje određenih građevinskih elemenata u prostor i izbor materijala za njih, kao i raspored zasada drveća, rastinja i cvijeća.
Koraci:
Investitori se najčešće odlučuju da uređenje prepuste stručnim izvođačima radova, specijalizovanim za uređenje vrtova i okoline. To može biti jedan izvođač koji će se postarati za sve od gradnje, popločavanja do ozelenjavanja, a možete se odlučiti i za više njih. Tako, na primjer, jedan izvođač napravi bazen, drugi uradi popločavanje, treći napravi drvenu terasu, četvrti uredi baštu. U toj fazi projektant i izvođači radova tesno sarađuju u realizaciji plana. Kada sve završe vaš će vrt biti spreman da u njemu uživate s porodicom i prijateljima.
Koraci:
Daibau.ba, pomažemo pri oceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Košenje trave
Košenje trave cca 500 m3 tokom cijele godine. Trava fina, sađena, teren prilično ravan - Lokacija N. Sarajevo. Kontakt putem Vibera. 882 Km do 1470 Km
Ravnanje dvorišta - nasipanje tucanikom
Potrebno ravnanje dvorišta i navlačenje geotekstil platna i kamena tucanika kao završni sloj.
Ukupno cca 200 m2.
705.6 Km do 1176 Km
Potreban nam je izvođač radova za gabionsku ogradu oko parcele objekta
Poštovani,
Potreban nam je izvođač za gabionski ogradu oko parcele objekta.
Potrebno je uraditi oko 700 m2.
Sve dodatne informacije nalaze se u predmjeru radova.
Hvala.
70560 Km do 117600 Km