Koliko košta renoviranje stana? Kupujete li nekretninu s namjerom da je sasvim renovirate, preporučujemo da vrlo pažljivo birate. Sanacija ili obnova stana može se ispostaviti zahtjevnijom od novogradnje, a svakako i mnogo skupljom. Naravno, mnogo zavisi i od toga šta sve mora da se uradi, kakvog će kvaliteta i količine biti materijali, ko su izvođači radova i tako dalje. Cijena kompletnog renoviranja: rušenja pregradnih i postavljanja novih zidova, zamjena elektroinstalacija, postavljanje novog sistema grijanja kao i suha montaža, postavljanje parketa i keramike te krečenje može da košta između 700 i 1100 KM/m2. Jednostavno rečeno, za kompletno renoviranje 65 m2 treba izdvojiti 50000 KM. Želite li pri tom i pomoć arhitekte ili dizajnera enterijera, to će vas koštati dodatnih 30 KM/m2; kada je u pitanju manji stan možda i manje, ali gledajući na ukupne troškove, taj iznos je neuporediv s dobitkom, u smislu estetskog i vizuelnog rezultata te vremena i nerava koje ćete uštedjeti. Da biste dobili tačnu cijenu pošaljite upit našim najiskusnijim majstorima za renoviranje stanova, a oni će uzvratiti mogućim ponudama. Pripremili smo i brojne savjete o renoviranju stana.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Prije početka radova treba da odlučite šta tačno želite da renovirate. Da li su postojeće električne i mašinske instalacije kvalitetne, novije ili je potrebna njihova zamjena? Ako je potrebna, da li treba da se mijenja sve ili samo neki dijelovi? Hoćete li da krečite cijeli stan i kupite novo pokućstvo ili će sve ostati skoro isto? Da li mislite da rušite neki od nosećih zidova? Pitanja ima mnogo, a od vaših odgovora zavisi obim i vrsta potrebnih radova, a samim tim i ukupni troškovi.
Izgled stana je stvar ličnog ukusa i izbora, pa je uvijek preporučljivo da se prije sastanka s arhitektom pripremite u smislu da imate bar okvirnu predstavu onoga šta hoćete. Prelistajte specijalizovane časopise o arhitekturi i unutrašnjem uređenju ili na internetu potražite slike koje vam se dopadaju, pa napravite kolaž od onih koje su najpribližnije vašim željama.
Preporučujemo da pravovremeno, dakle prije početka radova o tome obavijestite komšije. Šta više, po novom Zakonu o stanovanju i održavanju zgrada iz 2019. godine imate obavezu da o tome obavijestite upravnika zgrade i komšije. Radovi su uvijek praćeni pojačanom bukom i prašinom, a u slučaju da mijenjate vodovodne instalacije biće potrebno i zatvaranje glavnog ventila, odnosno, isključivanje vode u cijeloj zgradi. Ljubazno sročeno obaviještenje o vrsti radova i predviđenom trajanju s molbom za razumijevanje i vašim brojem telefona može da predupredi eventualno negodovanje komšija. Isto tako, treba da se pobrinete za svakodnevno čišćenje zajedničkih dijelova zgrade i poštovanje kućnog reda. Uz dogovor i malo tolerancije sve može da prođe kako treba.
Renoviranje stana, naročito u starijim zgradama, je skoro po pravilu nepredvidivo. Izvjesni problemi mogu se pojaviti tek onda kada se podovi, zidovi i plafoni otvore i kada se sagleda realno stanje, što se i inače teško može znati unapred. To, svakako, podrazumijeva i dodatne troškove na koje se obično ne računa. Zbog toga je važno da imate u rezervi 15-30% više od sume predviđene za renoviranje. Ako do nepredviđenih situacija ne dođe, taj novac će ostati, a ako nešto iskrsne, biće vam drago što će i to moći odmah da se sanira.
Pri renoviranju stana vrlo je važna dobra priprema. Za nju je najvažnija saradnja s iskusnim arhitektom i izvođačima radova. Prije samih radova, svi neohodni detaljni planovi izvođenja moraju biti gotovi i spremni za majstore. Preporučljivo je da je do tog trenutka i sav potreban materijal kupljen ili bar naručen.
Prilikom renoviranja stana uvijek je poželjno da poslove rade iskusni profesionalci, koji znaju da predvide i veliki dio „nevidljivih problema“ i, što je još bitnije, ako do takvih situacija i dođe, znaju kako da reaguju.
Kada su u pitanju manja renoviranja, naročito onda kada se radi samo dio stana, za savijete i nacrte se uvijek možete obratiti i savijetnicima u salonima namještaja. U različitim salonima (namještaja, keramike, kupatila, kuhinja, rasvijete...) konsultacije su uglavnom besplatne. Neki nude skicu kupatila, kuhinje ili drugih prostorija koja, u slučaju da im postanete kupac, ulazi u cijenu usluge. Mijerenje prostora i skica postojećeg stanja (s ucrtanim položajem prozora, vrata, instalacija, utičnica i prekidača), međutim, treba da obavite sami. Zato je dobro da unapred razmislite o svim detaljima dizajna, odnosno, stilu i rasporedu pokućstva i cjelokupnom izgledu. Savijetnik u salonu vam može pomoći oko ideja i skica, ali će ponuditi samo ono što trenutno ima u asortimanu.
Ako se radi o većim radovima ili kompletnom renoviranju cijelog stana, savijetujemo da angažujete profesionalca koji će znati kako da sve uredi prema vašim željama, a da pri tom maksimalno iskoristi i raspoloživ prostor; šta više, napraviće potrebne skice, nacrte i planove za izvođače radova. Profesionalcima je traženje inovativnih i jedinstvenih riješenja uvijek izazov koga se rado prihvataju; uz to, oni znaju kako da usklade sve elemente - vaša zahtijeva, finansijske i prostorne uslove sa funkcionalnim i praktičnim idejama i postavljenim rokovima. Ni arhitektama ni stručnjacima za unutrašnje uređenje nije cilj da prodaju što više i što skuplje, kao prodavcima, već da ono što vam ponude bude najoptimalnije i najcijelishodnije u datom trenutku. Pored pripreme svih planova (nacrta električnih i mašinskih instalacija, rasvijete i drugog), oni se staraju o nadzoru i koordinaciji izvođača radova, a samim tim i o tome da sve zacrtano bude stvarno i realizovano. Imajte na umu staro pravilo da je ljepota skrivena u detaljima!
Adaptacija stana je relativno zahtijevan posao, koji uključuje skoro sve faze gradnje i zahtijeva učešće majstora različitih profila. Uz to, svi oni međusobno moraju biti dobro usklađeni da bi se radovi odvijali po planu. Stoga, svi planovi za izvođače radova do najsitnijih detalja moraju biti razrađeni unapred.
ZIDARSKI RADOVI
U zidarske radove se ubrajaju rušenja, isijecanje otvora za instalacije u zidovima, izlivanje estriha ili cementne košuljice, zidanje ili ravnanje zidova i podova, hidroizolacija i slično.
MAŠINSKE INSTALACIJE
U ove radove spada sve što se tiče vodovodnih i kanalizacionih instalacija - razvođenje cijevi, kotlići za toalet, podni sifoni, armature, postavljanje i priključivanje sanitarija, a tu je i centralno grijanje bilo da je podno ili radijatorsko. U mašinske instalacije se ubrajaju i sistemi za prozračivanje i klimatizaciju prostora.
ELEKTROINSTALACIJE
Poslovi oko renoviranja elektroinstalacija, zapravo su uklanjanje starih vodova, ugradnja novih, priključivanje bijele tehnike, mašina za pranje i sušenje veša i posuđa te postavljanje rasvijete, utičnica i prekidača, kao i svi slični poslovi.
KERAMIČARSKI RADOVI I OSTALI ZAVRŠNI POSLOVI
Pored postavljanja keramike uz sve prateće poslove, ima i drugih materijala i riješenja za završne slojeve. Umjesto keramike može se upotrebiti mikrotoping za podove i zidove ili vodootporne tapete (mogu biti čak i u tuš-kabini). Tim poslovima se bave usko specijalizovani majstori.
STOLARSKI RADOVI
Izrada, sastavljanje i postavljanje pokućstva pravljenog po mjeri.
STAKLOREZAČKI RADOVI
Izrada i postavljanje staklenih vrata ili zidova ili vrata tuša, ogledala, zastakljenje vitrina, izrada staklenog namještaja ili komada opreme i slično.
MOLERSKI RADOVI
Malterisanje, gletovanje, šmirglanje i krečenje, zaštita ćoškova i višeslojno bijeljenje zidova kao i drugi, slični poslovi.
POSTAVLJANJE PODOVA
Priprema podloge, izrada ili postavljanje poda i podnih obloga te njihova obrada i postavljanje završnih lajsni su poslovi koji spadaju u uređenje podova.
Različiti izvođači radova ali i arhitekte nude renoviranje ili adaptaciju stanova kao kompletnu uslugu i takva ponuda se naziva „ključ u ruke“. U takvim slučajevima, izvođači radova snose svu odgovornost za izvođenje cijelog projekta - od nacrta i planova, eventualnog dobijanja dozvola, izvođenja radova, nabavku i kvalitet materijala te njihovu ugradnju zajedno s finalnim radovima po dogovorenoj cijeni i u određenom roku. Klijent je u takvoj pogodbi samo tu da na kraju uzme ključeve gotovog stana.
Ima situacija kada se manjim promenama može postići mnogo i u izgledu i u funkcionalnosti prostora. Kupatilo može da se osviježi zamijenom pulta ili novom tuš-kabinom. Keramičke pločice se jednostavno mogu prekriti novim materijalom umjesto da se mijenjaju. Veliki učinak u ma kom prostoru, čak i bez pomoći majstora, može da se ostvari samo krečenjem ili zamijenom namiještaja. Ukoliko se tlocrt prostorija suštinski ne mijenja, neće biti potrebna ni zamijena instalacija niti, recimo, rušenje zidova. Stoga se relativno jednostavnim i jeftinijim radovima može dobiti potpuno nov izgled.
Ukoliko su u stanu vodovodne, električne i mašinske instalacije novije ili kvalitetno urađene neće biti potrebno da se sasvim mijenjaju već samo prilagode novim zahtijevima. Tako, recimo, ako želite tuš-kabinu umjesto kade ili nove kuhinjske elemente na starom mjestu, savijeti stručnjaka će vam biti od velike koristi. A ako tačno znate šta želite, vrlo lako se o svemu možete dogovoriti direktno s izvođačima radova.
Ponekad je zbog dotrajalosti, promjene životnih uslova ili nečeg trećeg potrebno kompletno renoviranje stana. U tom slučaju je najpraktičnije da se privremeno iselite. Preporučujemo i da se za takav poduhvat dobro i temeljno pripremite i zato bi vam angažovanje arhitekte bilo od velike pomoći.
Kada se stan sasvim isprazni, prvi su na redu poslovi rušenja i grubi građevinski radovi. U drugoj fazi slijede grubi vodoinstalaterski i mašinski poslovi te pravljenje poda. Potom slijedi faza razvođenja elektro i vodovodnih instalacija i postavljanje podnog grijanja. Tada se radi i malterisanje zidova i plafona. Time je dio najgrubljih građevinskih radova gotov. Slijede poslovi fine obrade kao što su gletovanje, šmirglanje i krečenje zidova i plafona pa postavljanje parketa. Posljednju fazu čine radovi na postavljanju osvijetljenja, utičnica, prekidača i drugih elemenata te vraćanje i postavljanje pokućstva.
Svako kompletno renoviranje prostora podrazumijeva i neke građevinske radove. Koliki dio investicije će to oduzeti zavisi od toga da li se ruše noseći zidovi ili ne. Rušenja spadaju u osnovne građevinske radove. No, prvo treba isprazniti stan, skinuti i razmontirati sve instalacije, skinuti zidne i podne obloge kao što su parket, keramičke pločice, oplate i slično, pa okviri prozora i vrata. Prema planovima za elektro i mašinske instalacije (vodovod, grijanje, hlađenje), izvođači radova će postaviti i nosače za predviđenu opremu. Sav šut nakon toga treba odnijeti na deponiju. Otvore za vrata i prozore treba obraditi i pripremiti za novu stolariju i napraviti novu cementnu košuljicu ili estrih za pod. Kada se završi postavljanje svih instalacija i uređaja, slijedi ozidavanje i malterisanje.
Majstori za mašinske instalacije (vodovod, grijanje, hlađenje) u prvoj fazi, fazi građevinskih radova, bave se skidanjem i vađenjem cijevi, radijatora, klima-uređaja i svih drugih mašinskih dijelova. Poslije toga postavljaju nosače i novu instalaciju i opremu. U zadnjoj fazi renoviranja rade finije poslove montaže (postavljanje sanitarija, klima-uređaja i drugih sistema).
U starijim zgradama skoro da je pri renoviranju obavezna i zamijena svih vodova i ormarića za struju. Kada ukloni sve stare instalacije, električar će na osnovu plana izvući mjesta za nove utičnice, prekidače i priključke, pošto se u prvoj građevinskoj fazi radi štemovanje zidova i postavljaju PVC cijevi za strujne instalacije. Ugradnja novih utičnica, prekidača i priključaka za rasvijetu i električne aparate kao i njihovo testiranje radi se na kraju, u posljednjim fazama renoviranja.
Novo kupatilo predstavlja jedan od najvećih troškova u svakom renoviranju. Modernizacija kupatila zahtijeva obiman i precizan posao za više različitih majstora. Pored novih vodovodnih i električnih instalacija i opreme treba uraditi i hidroizolaciju podova i zidova pa postaviti podne i zidne keramičke pločice ili drugu vrstu obloga. Na kraju dolazi montaža sanitarija i baterija te postavljanje komada namještaja koje ste kupili u salonu ili naručili po mjeri.
Molerski radovi po redosledu dolaze na kraju kada je stan već počeo da dobija konture lijepog i udobnog doma. Molerov zadatak je da prvo išmirgla i zagladi zidove. Ćoškove treba posebno da zaštiti, naročito na prometnim mjestima, tako što će zalijepiti štitnike i pregletovati ih. Treba da izgletuje okvire prozora i vrata te, eventualne, pukotine. Posljednje što radi je bijeljenje zidova i plafona u dva sloja. Dobro je kada postoji mogućnost da se drugi sloj krečenja radi neposredno pred useljenje kada su svi renovacioni radovi gotovi. Dešava se da se pri postavljanju parketa i sastavljanju namiještaja, rasvijete i sličnog, neki zidovi uprljaju ili poprskaju.
Podne obloge čine najveću površinu u stanu i zato mnogo utiču na izgled cijelog prostora. Osim toga, one su i najopterećeniji dio pokućstva te je vrlo važno da izaberete kvalitetan parket i da ga postavi odličan majstor. Parket se postavlja u posljednjoj fazi renoviranja, kada su svi drugi poslovi završeni, a namještaj još nije postavljen. Parketar će pripremiti podlogu i postaviti parket; ako je u pitanju parket od punog drveta onda slijedi hoblovanje i lakiranje ili uljem ili lakom. Kada kupite gotov parket, naknadna obrada neće biti potrebna jer je on fabrički sasvim finalizovan proizvod. Ipak, nakon postavljanja parketa, po njemu se ne smije gaziti nekoliko dana. Kada se završi sklapanje i postavljanje namještaja, parketar će doći još jednom da postavi prelazne i završne podne lajsne.
Daibau.ba, pomažemo pri oceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Kompletno renoviranje stana
Potrebno je renoviranje stana 53 m2 na 5 spratu zgrade bez lifta, potrebo sljedeće:
- Ugradnja pločica WC 3,6 m2 (postojeće su već uklonjene), kuhinja 10 m2
hodnik 5,6 m2 i balkon 2 m2
- demontaža unutrašnje stolarije i obrada štokova za novu stolariju.
- Rušenje zida i obrada istog između kuhinje i dnevne sobe.
- Reparacija parketa u svim sobama
- Ugradnja klime,
- kompletno krečenje cijeloga stana , radijatora i cijevi.
- Ostali potrebni radovi odvoz građevinskog otpada , manji električarski radovi.
35280 Km do 58800 Km
Renoviranje stambenog podruma
Potrebno je renoviranje stambenog podruma 70-100 m2. Prvo je potrebno očistiti, postaviti estrih cca 70 - 100 m2, molerski radovi, podjeliti prostor pregradama, električni i vodoinstalaterski radovi. Kanalizacija izbija na jednom mjestu. 26460 Km do 44100 Km
Renoviranje stana
Potrebno je renoviranje stana.
Kupatilo: vodovodne instalacije, elektroinstalacije, keramika 35 m2, rasvjeta, hidroizolacija,
Kuhinja: rasvjeta, vodovodne instalacije,
Hodnik: postavljanje pločica jedan deo cca 2.90 x 2.45 m, drugi deo 3.30 x 1.25 m.
17640 Km do 29400 Km
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.