Koliko koštaju kovane ograde? Gvozdene ograde važe za skuplje, prestižnije rješenje, mada su zaista vrlo čvrste i mogu porajati čitav Vaš vijek. Cijena gvozdenih ograda zavisi od dužine, vrste iskova, zahtjevnosti modela i postavljanja, broja dodatnih ornamenata i drugih elemenata, i naravno, od ponuđača usluge. Velike razlike u cijeni čine, unikatnost izrade po narudžbini ili dorada polufabrikata. Cijena kovane ograde visine do 100 cm, s vertikalnim šipkama i ornamentima, nabavkom i postavljanjem, kreće se između 100 i 200 KM/m. Unikatna ograda, odnosno, ograda kovana po mjeri i zahtijevu biće svakako skuplja. Da biste dobili tačnu cijenu, pošaljite upit našim najiskusnijim kovačima, a oni će uzvratiti mogućim ponudama. Pripremili smo i brojne savejte o kovanim ogradama.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.
Kovana ograda je zaštitni, ali istovremeno, može biti i akcenatski element - stilski detalj modernog ili rustičnog. Kovanom ogradom se ograđuju koliko vrt ili dvorište, toliko i balkon ili terasa, stepenište, poslovni ili privatni objekti, vikendice i sve drugo što želite da zaštitite. Kovane ograde se koriste i u unutrašnjosti doma za stepenice i galerije.
Tehnički gledano, kovano gvožđe je legura gvožđa siromašna ugljenikom. Osnovna karakteristika ovog elementa je čvrstina, a on se ipak vrlo lako obrađuje i oblikuje. Zbog novih tehnologija koje su vezane i za povećanje troškova, kovano gvožđe više nije u masovnoj proizvodnji. Termin „kovano“ se sada koristi za sve vrste gvožđa koje se mogu savijati, kovati i oblikovati. Pravo kovano gvožđe danas je retkost. S njim danas rade samo kovači i to ručno, pa su na elementima lako uočljive nesavršenosti, tragovi čekića i slično, a upravo zbog tih tragova ručnog rada takvi proizvodi su i na većoj cijeni.
Kovano gvožđe je vrlo tražen materijal budući da može da potraje i preko sto godina. Za razliku od drveta, ne suši se, nema buđi ni plesni, i ne mijenja ni čvrstinu ni svoj oblik.
Kovane ograde su daleko izdržljivije od drugih materijala. Budući da ga je skoro nemoguće slomiti, saviti ili zapaliti - riječju, oštetiti na bilo koji način - s gledišta bezbjednosti, predstavlja idealnu zaštitu.
Zbog vrlo tankih profila, odnosno, šipki koje su najčešće postavljene na razmaku od desetak centimetara kroz ogradu dopire mnogo svjetlosti a ni pogledi ka napolju ili ka unutra nemaju prepreku.
Kovana ograda se smatra najelegantnijom od svih vrsta, bez obzira na to da li je urađena sasvim svedeno u minimalističkom stilu ili raskošno, s puno ornamenata kao u doba baroka ili rokokoa.
Kovano gvožđe je otporno na svaku vrstu štetočina poput glodara, žiška ili crva, ali i na većinu štetnih materija.
Kovane ograde se ubrajaju u najskuplje. Vrhunsko kovano gvožđe je jedan od najskupljih materijala mada njegova čvrstina i dugotrajnost donekle takav trošak čine opravdanim. Cijena fabrički proizvedene kovane ograde je dva puta viša od, recimo, drvene. Ručno rađena je čak 10 puta skuplja od mašinske. Uz cijenu same ograde, treba da računate i na troškove postavljanja temelja, parapeta i nosećih stubova koji zbog masivnosti ograde i sami moraju biti jači nego za bilo koji drugi materijal.
Sve ono što smo već naveli kao prednost, u smislu nezadržavanja svjetlosti i pogleda, može postati i mana sa stanovišta sigurnosti jer vam ne pruža privatnost u dvorištu.
Iako se kovana ograda vrlo lako održava mora se paziti na pojavu korozije.
Montiranje ograde od kovanog gvožđa je dugotrajan i zahtijevan posao. Kovano gvožđe je vrlo teško i zato su neophodni čvrsti temelji, parapet i stubovi kao noseći elementi. Na cijenu postavljanja utiču i mjesto, vrsta tla kao i uslovi rada. Uz to, nemojte zaboraviti da obelježite mjesta i pravce pružanja cijevi i komunalnih vodova da se pri kopanju za temelje nešto ne ošteti i izazove nepotrebne komplikacije.
Dobra vijest je to da ograda od ovako čvrstog i izdržljivog materijala, uz malo pažnje i održavanja, može potrajati decenijama. Povremeno će se na ogradi pojavljivati crvenkaste mrlje od hrđe, naročito u vlažnim i oštrijim vremenskim uslovima. Te mrlje treba obrusiti brusnim papirom toliko da se skine hrđa, a onda nanijeti zaštitnu boju. Pojava hrđe je normalna jer i gvožđe kao svaki drugi materijal ima svoje slabosti, ali to nije razlog za pretjeranu zabrinutost. Korozija kovanu ogradu može ozbiljno da ošteti samo ako se baš godinama ništa ne radi po pitanju održavanja. Preporučujemo vam, stoga, da bar jednom godišnje pregledate cijelu ogradu i očistite je. Svakih 10 do 15 godina takođe je cijelu treba prefarbati. Međutim, ima i onih koji smatraju da patina na gvožđu čini ogradu još vrednijom!
Na tržištu možete naći u ponudi mnogo ograda koje su označene kao kovane, a da one to stvarno nisu! Ipak, to i ne mora da bude toliko loše. Dekorativni aluminijum liči na kovano gvožđe, a znatno je jeftiniji. Lakši je i lakše se montira, a dovoljno je čvrst i trpi atnosferske uticaje. Šta manjka ovim zamjenskim materijalima? Dugotrajnost, čvrstina i prava patina na pravom kovanom gvožđu.
Ako se odlučite za ogradu od kovanog gvožđa, biće vam potreban i iskusan majstor koji će znati da je postavi kako treba. Postavljanje kovane ograde je vrlo zahtjevan posao te može da ga radi samo neko odgovarajućeg znanja i iskustva a, svakako, i s odgovarajućim alatom. Savijetujemo da dobro provijerite reference izvođača radova i pogledate njegove ranije radove.
Ograda od kovanog gvožđa će svakako učiniti da vaše domaćinstvo djeluje elegantnije. Fabrički pravljena ograda se sastoji od pojedinačnih elemenata koje birate iz kataloga po svom ukusu, dok je ručno kovana unikatna, jer je kovač radi po jedinstvenim nacrtima. Ograda se fiksira na masivne kovane stubove ili se šrafi na betonske ili kamene stubove ili na zidani parapet. Sve baštenske kovane ograde zaštićene su od korozije. Mogu biti pocinkovane ili farbane prahom (peskarene) ili bojom iz RAL palete. Moguće ih je patinirati bakarnom, srebrnom ili zelenom patinom da bi izgledale kao antikne. Kovane ograde mogu imati bilo koji oblik, polukružni ili ovalni; mogu izgledati starinski ili savremeno, minimalistički. Upotrebljivost ograde zavisi od visine koja treba da je bar pola metra izdignuta od tla. Ova visina predstavlja prepreku nepoželjnim ljudima i životinjama a ipak nije previše upadljiva u odnosu na okolinu.
Kovana balkonska ograda djeluje rustično i doprinosi privlačnosti vašeg životnog prostora. Može biti fabrička ili ručno rađena, najrazličitijih oblika i stilova, od starinskih do modernih.
Kovane ograde unutrašnjih stepeništa i galerija zaista mogu da izgledaju veličanstveno.
Bez obzira na to mislite li da se postavljanja ograde latite sami ili da angažujete stručnjaka, nije loše da znate kako cijeli proces izgleda.
Prije postavljanja ograde, preporučljivo je da se detaljno raspitate o zakonskim pravima i obavezama u organu lokalne samouprave. Možda vam je potrebna saglasnost komšija, vlasnika susjednih parcela ili vaša opština ima neke dodatne građevinske i druge pravilnike ili treba platiti izvjesne takse. Kada završite s dokumentacijom, možete napraviti nacrte i plan ograde, odrediti prostornu orjentaciju i dimenzije. Prema dobijenim mjerama ćete moći da procijenite i visinu izdataka i količine potrebnih materijala. Vrlo je bitno i to da prije početka radova označite mjesta i pravce pružanja cijevi, komunalnih vodova i uređaja. Kada završite s planiranjem, dolazi red na kupovinu materijala i alata. Pored elemenata same ograde, kapije, šrafovske robe i okova biće sigurno potrebni lopata, pijuk, čekić, metar, libela, kolica, kočevi, žica, sajle kao i šljunak i brzovezujući beton.
Na početku treba obilježiti kuda će ograda prolaziti. To se radi tako što se u liniji buduće ograde u zemlju, na određenoj razdaljini, a naročito tamo gdje se mijenja smer, pobiju kočevi i povežu žicom.
Stubovi se obično postavljaju na početnoj i krajnjoj tački svake ograde, na uglovima i između panela (u zavisnosti od oblika izabrane ograde). Na tim mjestima treba iskopati rupe prečnika oko 20 cm i dubine pola metra. Dno rupe treba ispuniti šljunkom zbog drenaže. Kada se završe rupe, na red dolazi mješanje betona pri čemu se naročita pažnja mora obratiti na dodavanje vode - smješa mora biti dovoljno gusta da, kada se osuši i stvrdne, čvrsto drži stub.
Stub se postavlja na određenu dubinu u rupu i zalije betonom, ali tako da do vrha ostane još 4 cm. Isto treba da uradite za svaki stub, provjeravajući pri tom i da bude sasvim uspravan. Oko rupe koju punite betonom, zemlja mora biti dobro nabijena da bi stub ostao učvršćen nekoliko dana dok se beton sasvim ne stvrdne. Kovano gvožđe je težak materijal te stubovi moraju biti stabilni, da bi mogli da izdrže i nose opterećenje.
Fabrički pravljene kovane ograde su u tablama. Uputstvo za postavljanje elemenata uglavnom dobijate s materijalom. Svaki panel treba da se podigne na određenu visinu do odgovarajuće oznake, a onda se šrafovima fiksira za stub idući odozgo nadole.
Stubovima, panelima kao i cijeloj ogradi uostalom, biće potrebno neko vrijeme da „slegne“. Preporučujemo da sačekate nekoliko sedmica da se ograda sasvim stabilizuje, a onda montirajte i kapiju na predviđene nosače i šarke.
Daibau.ba, pomažemo pri oceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Izrada i montaža kovane ograde
Potrebna izrada i montaža kovane ograde 4 m uz zazidane stepenice na ulazu uz cestu. 705.6 Km do 1176 Km
Izrada i montaža kovane ograde
Potrebna izrada i montaža kovane ograde dužine 65 m mezarluka i oko đžamije. 7056 Km do 11760 Km
Izrada i montaža kovane ograde za terasu
Poštovani,
Potrebna izrada i montaža kovane ograde za terasu dužine 17 m.
Unaprijed zahvalna.
2293.2 Km do 3822 Km