Za područje

    Ribnjak u vrtu - vrste, izgradnja, prednosti

    Trend koji već godinama ne izlazi iz mode kada je uređenje dvorišta i generalno zelenih površina u pitanju, jeste integracija vode u pejzažni dizajn. Osim što doprinose estetskoj vrednosti eksterijera, vodeni elementi poput jezerca, bazena, fontana i ribnjaka, stvaraju umirujuću atmosferu. Mi ćemo se danas baviti ribnjacima, tj. istraživati kako izgraditi ribnjak u vrtu.
    Stručni članak 101
    ribnjak
    Imamo čak 17 izvođača radova za područje Ribnjaci:

    Kako se definiše ribnjak?

    Ribnjak se može definisati kao vještački izgrađena ili prilagođena vodena površina koja je namijenjena za uzgoj ribe, a koja se, u skladu sa okolnostima, može puniti ili prazniti vodom. Ribnjaci se, prema namjeni, dijele na: ekonomske ribnjake namijenjene komercijalnoj proizvodnji ribe (u nas se naviše uzgaja kalifornijska pastrmka i šaran, bijeli i sivi tolstolobik, bijeli amur i grabljivice smuđ, štuka i som); sportsko-rekreativne ribnjake koji doprinose lokalnom turizmu i ukrasne ribnjake o kojima danas govorimo, a koji doprinose estetici bašte.

    Ribnjak je naročito poželjan ukoliko imate japanski vrt. Naime, osnovni elementi japanskog vrta jesu voda, kamen/šljunak i biljke, a element vode je često zastupljen u vidu ribnjaka.

    Ribnjak se, u ovu svrhu, može definisati i kao vodena površina oko koje ili u kojoj rastu vodene biljke, tj. biljke kojima je za rast i razvoj potrebna voda i više vlage. U ribnjacima mogu “stanovati”ribe ili druge životinje kojima je za život neophodna voda.

    Ukrasni ribnjak ili ribnjak u vrtu se, osim po nameni, razlikuje od druga dva po vrsti ribljeg fonda koja je u njemu zastupljena kao i po održavanju biološke ravnoteže u istom. U ukrasnom ribnjaku mahom se drže koi šarani (japanski šaran), karaši, ukrasni linjaci, crvenperke.

    Može se reći da postoje dva koncepta ovakvog ribnjaka: prvi je kada ribe cijele godine ostaju u ribnjaku (u ovom slučaju važno je da dubina ribnjaka premaši 60 centimetara zbog formiranja leda), a drugi je kada se ribnjak prazni u jesen, ribe izlovljavaju i premještaju u veće akvarijume kako bi prezimile u zatvorenom, od hladnoće zaštićenom prostoru.

    Kod ukrasnih ribnjaka, akcenat je najčešće na vodenom bilju dok je riblji fond minimalan, više prateći element.
    Ribnjak u vrtu
    Ribnjak je naročito poželjan ukoliko imate japanski vrt.

    Alge se u svakoj vrsti ribnjaka brzo razmnožavaju i bujaju te se one moraju redukovati jačom filtracijom ili dodavanjem odgovarajućih preparata koji će spriječiti njihov rast i razmnožavanje.

    Preporuka: Premda se može izgraditi i naknadno, najbolje je kada se ribnjak na vrijeme isplanira, odnosno izgradi kod početnog uređivanja vrta, kada se sadi travnjak, ukrasne biljke, uređuje eksterijer.

    Ribnjak prednosti

    Prva i osnovna prednost ribnjaka u vrtu jeste što mu dodaje estetsku vrednost. Naime, ribnjak, baš kao i bilo koja druga vodena površina, stvara bajkovitu oazu. Imaćete osjećaj kao da se nalazite u bašti nekog dvorca. Osim što će je oplemeniti, prisustvo vode u vašoj bašti pružiće vam mir i spokoj.

    Uz odgovarajuć izbor vodenih biljaka i riba, možete unijeti dašak egzotike u svoj vrt.
    Ribnjak eksterijer
    Prva i osnovna prednost ribnjaka u vrtu jeste što mu dodaje estetsku vrijednost.

    Ribnjak - izgradnja

    Ribnjak u vrtu možete napraviti i sami, ali samo ako imate neophodno znanje i iskustvo. Naime, riječ je o složenom projektu za koji su, osim  umijeca, potrebni odgovarajući alati i mašine. Takođe, potrebne su i adekvatne pumpe za prečišćavnje kako bi voda u ribnjaku bila ispravna i čista, a živi svijet u istom nesmetano funkcionisao.

    A koliko koštaju ribnjaci? Cijena ribnjaka s rastinjem i kvalitetnim filterom te pratećom opremom kao i s iskopom, folijom, kamenjem i sađenjem rastinja, može da bude oko 60-90 EUR/m2. Međutim, ne zaboravite da dodate i cijenu građevinske dozvole, ako želite ribnjak veći od 12 m2 i dublji od 1 m, jer samo za manje ona po zakonu nije obavezna.

    Kome povjeriti gradnju ribnjaka? Pošaljite upit odgovarajućim i ocijenjenim stručnjacima za ribnjake u vašoj okolini - besplatno i bez obaveza!

    Sigurno se pitate šta je potrebno za izgradnju ribnjaka u bašti? Prije svega potreban je detaljan, precizan plan kako bi se predupredile greške i dodatni troškovi. Kako bi ribnjak postao vaša mala oaza mira u vrtu, potrebno je prilikom planiranja uključiti sve faktore, a najviše faktor životne sredine.

    U nastavku slijede koraci za izgradnju ribnjaka u vrtu:

    1. Potrebno je izabrati lokaciju - prije nego što se krene sa izgradnjom ribnjaka u vrtu potrebno je odrediti tačnu lokaciju. Budući ribnjak mora biti udaljen od zrelih stabala jer se njihov korenov sistem grana čak nekoliko metara u dubinu. Takođe, stabla sa gustom, širokom krošnjom blokiraće sunčevu svjetlost koja je neophodna biljkama i životinjama. Dakle, ribnjak mora da bude na mjestu gde će, tokom sunčanog dijela godine, imati makar 6 sati svjetlosti. Međutim, ako je u pitanju plitak ribnjak vrlo malih dimenzija (ribnjak ne bi trebao biti plići od 45 cm), on ne smije biti na poziciji sa jakim sunčevim zračenjem jer će se voda u njemu vrlo brzo pregrijati. Dovoljno sjenke ćete obezbijediti sadnjom močvarnih biljaka na južnoj strani ribnjaka. Ribnjak ne bi trebao da se nalazi na sjevernoj strani vrta jer će se brzo hladiti voda u istom (u dubini se zadržava hladan vazduh). Takođe, morate se pobrinuti da tokom kišnih dana nema oticanja u vodu, tj. da u blizini nema oluka. Budući ribnjak mora biti blizu uzmljene spoljašnje utičnice. Zašto? Jer ćete negdje morati da priključite pumpu, osnovni alat za održavanje vode. Kako većina pumpi dolazi sa kablom dužine od par metara, jasno je da utičnica mora biti u blizini. U većini slučajeva potrebno je iskopati plitak kanal do najbliže utičnice za PVC rebrastu cijev, koja će zaštititi kabl pumpe.

    Plan ribnjaka
    Za ribnjak je potreban detaljan, precizan plan kako bi se predupredile greške i dodatni troškovi.

    2. Određivanje veličine ribnjaka i kopanje - dimenzije ribnjaka zavisiće prevashodno od raspoloživog prostora u vrtu. Biće potrebno minimum oko 4 m2 (oko 2,5 sa 1,5m), a poželjno je da bude većih dimenzija od toga. Ribnjaci uglavnom imaju širinu oko 3, 4 metra. Najbolje je da ribnjak bude nepravilnog oblika kako bi imao što prirodniji izgled. U svakom slučaju, početna, plitka “terasa” unutar perimetra ribnjaka ima funkciju da drži kamenje koje skriva ivicu obloge i fiksira je. Varijanta koja je danas najviše zastupljena upravo je izgradnja ribnjaka sa oblogom. Druga terasa, koja je dublja od prve (ovaj pojas se kopa unutar prve terase), namijenjena je za vodene biljke koje pomažu u balansiranju ekosistema. Prilikom kopanja ribnjaka, potrebno je nivelisati njegove strane libelom. Nastavite da kopate unutar “terase” sa biljkama kako bi napravili korito ribnjaka, sa blagim nagibom stranica. Otkopajte kanal širine 15, a dubine 3 cm na jednoj strani kako biste regulisali prelivanje vode.

    Kopanje ribnjaka
    Dimenzije ribnjaka zavisiće prevashodno od raspoloživog prostora u vrtu.

    3. Oblaganje ribnjaka - preporuka je da se na dno budućeg ribnjaka postavi mreža protiv krtica koje bi mogle uništiti nepropusnu foliju. Zatim je potrebno posuti tanak sloj pjeska koji će ublažiti neravnine, kako na dno rupe, tako i na terase. Sloj pjeska treba da bude oko 3cm. Na pjesak, kao i na strane ribnjaka, dalje ide podloga za laminat debljine 5 mm (cijena je oko 8 EUR za 6m2), kako biste obezbijedili zaštitni sloj ispod obloge. Važno je da kamenje ili korijenje biljaka ne može da ošteti oblogu. Obloge koje se koriste za ribnjak najčešće su izrađene od polipropilena. Odaberite onu koja je otporna na klimatske faktore (UV zrake i temperature smrzavanja). Centrirajte je preko rupe ali tako da ima dovoljno viška na svim stranama. Oblogu je zatim potrebno pritisnuti na dno rupe i provjeriti da li je ima dovoljno za formiranje svih terasa. Ispravite nabore.

    Obloga ribnjaka
    Varijanta koja je danas najviše zastupljena upravo je izgradnja ribnjaka sa oblogom. 

    4. Punjenje ribnjaka vodom - konačno sledi punjenje ribnjaka vodom, prilikom čega je potrebno neprekidno povlačenje obloge sa svake strane. Vodu je potrebno sipati sve dok ne dođe do gornje granične terase. I ne zaboravite: voda pod uticajem klimatskih prilika isparava, te je potrebno dodati malo vode u ribnjak kad god zalivate svoje gredice sa biljkama. Kako bi se održavala ravnoteža u ribnjaku, a voda ne bi bila mutna, potrebno je redovno čišćenje ribnjaka. To ćete postići instaliranjem pumpe čiji kabl ćete provući kroz PVC crijevo. Kada već govorimo o čišćenju ribnjaka napomenućemo da je makar na dvije godine potrebno njegovo temeljno ispiranje. Prvo ispraznite svu vodu iz ribnjaka što ćete najlakše učiniti uz pomoć pumpe, a kada se smanji nivo vode ulovite ribe iz ribnjaka i stavite ih u veliku posudu koju ćete takođe napuniti vodom iz ribnjaka. Posudu prekrijte sa mrežom kako ribe ne bi “izletele” napolje. Potrebno je zatim isprati svo blato i mulj. Nakon toga se ribnjak iznova može napuniti vodom. Takođe, neophodno je da napravite ivicu ribnjaka - postavite kamene ploče duž ivice kako bi rub vodonepropusne obloge bio pokriven, ali da više od jedne trećine svake ploče ne visi nad vodom.

    Punjenje ribnjaka vodom
    Vodu je u ribnjak potrebno sipati sve dok ne dođe do gornje granične terase.

    5. Uređivanje ribnjaka - sledi najzanimljiviji dio, uređivanje ribnjaka! Najbolje je to uraditi tokom proljeća, kada više nema opasnosti od kasnih mrazeva jer su vodene biljke vrlo nježne i osjetljive. Koje ćete biljne vrste odabrati, zavisiće prevashodno od dubine ribnjaka. Poribljavanje možete uraditi nekoliko nedelja nakon sadnje biljaka.

    Biljke u ribnjaku
    Koje ćete biljne vrste odabrati, zavisiće prevashodno od dubine ribnjaka. 

    6. Poribljavanje - stigli smo do samog kraja. Prilikom poribljavanja važno je znati da ribe ne treba odmah puštati u ribnjak. Najbolje je vrećice sa ribama ostaviti par minuta da plutaju po površini ribnjaka kako bi se izjednačila temperatura vode a poslije nekoliko minuta ih pustiti.

    Ribe u ribnjaku
    U ukrasnom ribnjaku mahom se drže koi šarani (japanski šaran), karaši, ukrasni linjaci, crvenperke.
    Stručni članak 101
    Avtor: Daibau Magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Ribnjaci?

    Imamo čak 17 izvođača radova za područje Ribnjaci:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.ba | Sva prava su zadržana