Za područje

    Drenaža oko kuće - cijena cijevi i pravilno postavljanje

    Drenaža oko kuće služi za odvođenje vode dalje od objekta. Drenaža se uvijek koristi za ona mjesta gdje se skuplja kišnica ili ima podzemne vode ili je teren manje porozan (zadržavanje meteorske vode). Pravilno izvođenje drenaže služi zaštiti temelja od podzemne vode.
    Stručni članak 345
    postavljanje drenaze
    Imamo čak 345 izvođača radova za područje Kopanje kanala:

    1. Postavljanje drenaže

    Pravilno postavljanje drenažnog sistema počinje iskopom drenažnog kanala oko cijelog objekta, koji će služiti odvođenju meteorske vode dalje od kuće. Drenažni kanal mora biti dublji od donje ivice temelja ili temeljne ploče. Kada se kanal iskopa, u njega se sipaju granulacija ili frakcija, a preko njih postavlja geotekstil. Preko geotekstila se, pod određenim uglom, postavljaju odvodne cijevi. Drenažni sloj granulacije obično se nasipa u debljini 15-20 cm. Geotekstil služi tome da zemlja ili nešto slično ne dospijeva u tampon niti cijevi. Odvodne cijevi se uglavnom postavljaju na najviše 1 m od nosećih zidova kuće. Kada se drenažne cijevi razvedu, zatrpaju se agregatom ili frakcijom, uglavnom, šljunkom.

    Ove su cijevi uvek od PVC ili PE materijala, prečnika 5-20 cm, u zavisnosti od objekta i količine vode koju treba odvoditi. Najvažniji dio drenažnog sistema svake kuće su revizioni šahtovi, koji se po pravilu postavljaju na svaki ćošak kuće. Kada se drenažni sistem završi i poveže, voda će od kuće neometano oticati prirodnim padom u kanalizaciju ili rezervoar.

    Drenaža se može urediti i oko postojećeg objekta i, mada je postupak rada sasvim jednak, ispašće skuplji. Kada se radi oko gotove kuće, onda se nanovo mora kopati, a prethodno se uklanja sve što stoji neposredno uz objekt - zelenilo, beton, popločane staze i sve slično. Slijedi kopanje odvodnog kanala čija dubina zavisi od visine temelja.

    Svi preduslovi i pravilno izvođenje drenaže oko kuće regulisani su građevinskim pravilnicima koji odgovaraju evropskom DIN 4095 (nemački standard koji određuje dizajn i dimenzije drenažnih sistema), a odnose se na građevinske radove iznad i ispod instalacija kuće.

    Postavljanje drenažnih cijevi
    Drenažni sistem oko cijele kuće mora biti u neprekinutom krugu

    2. Frakcija za drenažu

    Za drenažu se obično koristi granulacija veličine između 1,5-10 cm. Najbolji je riječni šljunak zato što je zaobljen tako da između kamenčića ostaje razmak koji je taman dovoljan da se kroz njega cijedi meteorska voda. Lomljena šljaka često uzrokuje začepljenja koja mogu dovesti do prodora vode u objekt.

    3. Kakve drenažne cijevi postoje?

    U drenažnom sistemu za kuću razlikujemo jednoslojne i dvoslojne cijevi.

    3.1. Jednoslojne drenažne cijevi na koturu

    Ovakve korugovane cijevi su potpuno okrugle i proizvode se u prečnicima od 50, 65, 80, 100, 125, 160 i 200 mm, a pošto su fleksibilne prodaju se u namotajima dužine od 50 do 200 m. Dužina cijevi u namotaju se određuje prema potrebi naručioca.

    Jednoslojne drenažne cijevi su rebraste, zato što su tako tvrđe, izdržljivije i fleksibilnije. Sama masa cijevi u odnosu na njihovu dužinu je minimalna, pošto namotana cijev dužine 200 m i prečnika 50 mm teži  svega 30-35 kg.

    3.2. Jednoslojne, krute drenažne cijevi

    Za jednoslojne krute drenažne cijevi značajan je njihov specifičan oblik. Na poprečnom presjeku se vidi da im je profil kao tunel, odnosno da im je gornja polovina okrugla, a donja trapezasta. Obod cijevi ima uzdužno napravljene žljebove i poprečne zareze koji su grupisani po četiri na svaka 22 mm cevi.

    Ovi uzdužni žlebovi na obodu cijevi služe za to da se niz njih sliva voda koja prođe kroz drenažni sloj i odlazi do poprečnih zareza kroz koje ulazi u cijev da bi nastavila da otiče po trapeznom, ravnom dnu cijevi, dalje do slivnika i kišne kanalizacije.

    3.3. Dvoslojne drenažne cijevi

    Dvoslojne drenažne cijevi su sastavljene od dva sloja - glatkog iznutra, a rebrastog spolja. Glatki unutrašnji sloj omogućava bolji protok vode jer se ona ne zadržava u cijevi. Ovakve cijevi se uglavnom koriste za odvod većih količina vode s velikih površina.

    Glatka unutrašnjost omogućava i brži protok vode te se često koristi za odvodnjavanje puteva, velikih površina i prometnih objekata kao što su tuneli, nasipi, raskrsnice, željezničke pruge, piste i slično. Dvoslojne drenažne cijevi se prave od polietilena velike gustine (PE-HD).

    Poprečni presjek drenaze
    Poprečni presjek drenaže oko kuće

    4. Drenažne cijevi - cijena

    Koliko košta cijev za drenažu? Cijena drenažnog sistema zavisi od veličine objekta, zahtevnosti i obima terena i radova, vrste i količine upotrebljenog materijala i, svakako, od izvođača radova.

    Cijena drenažnog sistema za prosečnu kuću se kreće između 15 i 25 EUR/m, računajući tu materijal i rad, ali u novoradnji.

    Stručni članak 345
    Avtor: Daibau Magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Kopanje kanala?

    Imamo čak 345 izvođača radova za područje Kopanje kanala:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 345 izvođača radova za područje Kopanje kanala
    10
    2

    S.T.O. TEST ISKOPI


    8.9
    0

    ZELINČEVIĆI d.o.o. Jakeš-Vukosavlje


    8.9
    0

    DŽALE ISKOP d.o.o.


    8.9
    0

    HASULJA d.o.o.


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.ba | Sva prava su zadržana