Za područje
    Drenaža, uopšteno govoreći, znači odvođenje vode i isušivanje tla. U građevinarstvu je voda, koja dođe u dodir s građevinskim materialima, veliki problem i može prouzrokovati mnoge neželjene promjene na objektu. Saniranje oštećenja koja nastanu zbog nepostojanja ili loše napravljenog drenažnog sistema mogu mnogo da koštaju. Pročitajte, stoga, u ovom tekstu šta sve treba da znate u vezi s tim.
    Stručni članak 88
    drenaza oko kuce
    Imamo čak 345 izvođača radova za područje Kopanje kanala:

    1. Kako se pravi drenažni kanal?

    Pravilo je da se drenažni kanal pravi oko temelja objekta, i taj je kanal namijenjen oticanju kišnice, odnosno, odvođenju te atmosferske vode dalje od zgrade. Odvođenje kišnice počinje na krovu koji je prvi i prima, i to pomoću oluka kroz koje prolazi do šahtova i pijeskolova na tlu, odakle odlazi u podzemnu mrežu koja služi tome da voda ne „nasedne“ oko kuće. Drenažna se cijev postavlja 0,5 do 1 m dalje od zidova objekta, na približno istoj dubini kao i temelj. Prije same izgradnje objekta, oko mjesta temelja kopa se kanal za postavljanje drenažne cijevi i on mora biti dublji od projektovane donje linije temelja. Potom se na dno kanala sipa granulat ili frakcija koji će činiti drenažni sloj i postavlja se geotekstil; preko toga se sprovodi drenažna cijev i to pod određenim uglom kako bi voda oticala prirodnim padom.

    Geotekstil služi za to da u cijev i sveže nasut agregat preko nje, ne dospije ranije iskopana zemlja i zacepi je.

    Drenažna cijev je uglavnom od PVC ili PE, a može biti rebrasta ili glatka, prečnika oko 8-10 cm (Ø800-1000 mm po zakonskom standardu). Na kraju se cijev zatrpa agregatom ili frakcijom, uglavnom, šljunkom.

    Na sve uglove kuće postavljaju se revizioni šahtovi i slivne rešetke. Kišnica drenažnom cijevi otiče do podzemne kanalizacione mreže ili do posebnog, kišnog rezervoara iz koga se kasnije ispumpava i koristi za zalivanje ili kao tehnička/sanitarna voda.

    2. Naknadna gradnja i popravke

    Drenažni sistem može da se dogradi uz starije objekte, kao i uz nove jer je postupak isti, premda su u tom slučaju i posao i cijena veći. Prvo, mora da se uklone spoljne podne obloge uz soklu, bio to beton, keramičke pločice ili nešto treće, a onda treba iskopati drenažni kanal širine oko 50 cm i dubine oko 1 m, u zavisnosti od toga na kojoj dubini je temelj. Ponekad se tu pojavi problem zbog nedostupnosti temelja, odnosno nemogućnosti da se iskopa kanal, a ne uruši objekt. Ostatak postupka postavljanja drenažnog sistema teče potpuno isto kao i kod novogradnje.

    3. Drenaža - cijena

    Cijena drenažnog sistema se kreće od 12 do 20 EUR/m s materijalom i radom, za novogradnju. Kada su u pitanju stariji objekti, ima više faktora koji mogu da utiču na visinu troškova i to se posebno dogovara s izvođačima radova. Informacije o cijenama možete pogledati u našem kalkulatoru.

    Treba li vam pomoć pri gradnji, pošaljite nam upit ili postavite pitanje.Skica drenaznih slojeva

    Stručni članak 88
    Avtor: Daibau Magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Kopanje kanala?

    Imamo čak 345 izvođača radova za područje Kopanje kanala:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 345 izvođača radova za područje Kopanje kanala
    10
    2

    S.T.O. TEST ISKOPI


    8.9
    0

    HASULJA d.o.o.


    8.9
    0

    GACOP d.o.o.


    8.9
    0

    ZELINČEVIĆI d.o.o. Jakeš-Vukosavlje


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.ba | Sva prava su zadržana