Za područje

    Koja su rješenja za suh vazduh u sobi?

    Sa nižim temperaturama krenula je i grijna sezona, a sa njom i suh vazduh u prostorijama koji izaziva različite zdravstvene tegobe. Stoga se u nastavku fokusiramo na pitanje - kakva su i koja rješenja za suh vazduh u sobi?
    Stručni članak 32
    suv vazduh
    Imamo čak 469 izvođača radova za područje Ventilacija:

    Zimska sezona nesumnjivo ima svojih čari - bliže se novogodišnji i božićni praznici, sportovi na snijegu i ledu, ali i uživanje u ukutkanosti toplog doma sa najbližima ili uz omiljenu knjigu. Tokom hladnijeg dijela godine provodimo veći dio dana u zatvorenom prostoru, gdje je vazduh mahom suh, uslijed rada grijucih tijela i nedovoljnog, rjetkog prozračivanja.

    Optimalna vlažnost u kući, kancelariji i drugim zatvorenim prostorima u kojima boravite treba da iznosi od 30-60%, odnosno, idealno oko 45%.

    Premda se najčešće govori o tome da visoka vlažnost vazduha izaziva brojne zdravstvene probleme, kao i pojavu buđi na zidovima, važno je istaći činjenicu da je i previše nizak nivo vlage u vazduhu izuzetno štetan.

    Vazduh isušuju sve vrste grijanja, bilo da je u pitanju centralno grijanje, TA peć, klima ili grijanje na čvrsta goriva poput drveta ili uglja. Tokom  sezone grijanja vlažnost vazduha u našim domovima se najčešće spusti na svega 20%. Međutim, kako je grijanje tokom hladnih dana neizbježno, moraju se pronaći alternative da bi se održalo zdravo okruženje.

    Kakve probleme uzrokuje suh vazduh u prostorijama?

    Suh vazduh može uticati koliko na fizičko toliko i na mentalno zdravlje ljudi. Najviše će se odraziti na ljude sa respiratornim tegobama, poput astme, bronhitisa, različitih alergija.

    Suh vazduh u prostorijama iritira respiratorne organe - sluzokoža ili vlažna membrana kojom su obloženi respiratorni organi, nos i grlo, brže gube vlagu te se gubi i njena sposobnost da „hvata“ prašinu, nečistoće iz vazduha, viruse i bakterije da ove čestice ne bi dospjele do pluća. Stoga ljudski organizam postaje znatno podložniji prehladama, upalama i drugim bolestima.

    Suh vazduh dovodi do grebanja i bolova u grlu, otežanog gutanja, nadražajnog kašlja - jednom riječju, pogoršanja stanja kod ljudi koji pate od respiratornih oboljenja.
    Bol u grlu
    Suh vazduh dovodi do grebanja i bolova u grlu

    Suh vazduh ne pogoduje ni koži. Koža, koja je najveći ljudski organ, gubi elastičnost, isušena je i puca, peruta se i lako crveni, što dovodi do osjećaja svraba i iritacije. Mogu se javiti atopijski dermatitis i ekcematozne promjene po koži ili se pogoršati već postojeće stanje.

    Takođe, niska vlažnost vazduha ima negativan uticaj i na oči, tačnije suzni film koji štiti rožnjaču od isušivanja. Ovo naročito dolazi do izražaja ako uz boravak u prostorijama sa suvim vazduhom provodite i dosta vremena ispred računara.

    Zbog suhog vazduha povećava se i nivo stresa, što se naročito ispoljava u radnom okruženju. Naime, jedna studija je pokazala da suh vazduh itekako može biti indikator povećanog nivoa stresa. Otkriveno je da su radnici koji su radili u prostorijama sa suhim vazduhom imali veći broj otkucaja srca što je ukazivalo na stresnu reakciju, kao i na lošiji kvalitet sna.

    Koja su jednostavna rješenja za suh vazduh u prostorijama?

    Kao najjednostavnije i najpristupačnije rješenje nameće se prozračivanje ili provjetravanje. To je prirodna ventilacija koja se odvija pod uticajem temperaturnih razlika i vetra, bez dodatnih uređaja. Naime, unutrašnja temperatura, odnosno temperatura u sobi, je uvijek viša u odnosu na spoljnu temperaturu, pogotovo zimi. Samim tim, gustine toplog i hladnog vazduha jesu različite, zbog čega nastaje i izvjesna razlika u pritisku što utiče na samo kretanje vazduha.

    Prozracivanje
    Kao najjednostavnije i najpristupačnije rješenje za suh vazduh u sobi nameće se prozračivanje

    Prozračivanje je naročito bitno tokom zimskih mjeseci da bi vlažnost vazduha bila na optimalnom nivou, ali i da bi se sprečilo širenje virusa u zatvorenim prostorima, naročito onima u kojima boravi veći broj ljudi.  Provjetravanje je potrebno praktikovati barem tri puta dnevno na 10-15 minuta.

    Kratkotrajno strujanje vazduha, odnosno, prozračivanje je najbolje praktikovati ujutro prije odlaska na posao, popodne kada dođete kući i uveče prije spavanja.

    Naravno, važno je istaći da je previše vlažan vazduh takođe nepoželjan i izaziva različite zdravstvene tegobe i razvoj buđi na zidovima. I u tom slučaju se preporučuje provjetravanje, naročito kada kuhate, kupate se, peglate ili radite neki drugi posao koji rezultira stvaranjem veće količine pare. Ukoliko primjetite da su se prozori i druge staklene površine zamaglile, to je jasan znak da u vašem domu ima više vodene pare nego što bi trebalo.

    Međutim, lako se zaključuje da provjetravanje nije toliko dobro rješenje iz ugla potrošnje energije. Naime, oštar zimski vazduh za tili čas će rashladiti sobu, što će iziskivati snažniji rad grijucih tijela da bi se ona ponovo zagrijala.

    Dobro rješenje da se održi optimalna vlažnost vazduha u sobi mogu biti i „zeleni ljubimci”, odnosno, sobne biljke. Transpiracija je proces odavanja vode, tokom kojeg vlaga isparava iz lišća i stabljika biljaka. Vlažnost vazduha u prostoriji zahvaljujući transpiraciji raste. U tu svrhu najkorisnijim su se pokazali fikus bendžamin, fikus gumijevac, sanseverija, aloja vera.

    Fikus bendžamin
    Dobro rješenje da se održi optimalna vlažnost vazduha u sobi mogu biti i sobne biljke

    Pored toga što pomažu u borbi protiv suhog vazduha, svaka od ovih biljaka je i efikasan prečistač koji doprinosi njegovom kvalitetu, neutrališući formaldehid, benzen, duvanski dim, ali i upijajući elektromagnetno zračenje televizora, računara, mobilnih telefona i drugih uređaja.

    Suh vazduh može smetati i vašim sobnim biljkama te ih odmaknite od grijaijcih tijela i zalivajte čim primetite da je supstrat suh.

    Posuda sa vodom na radijatoru ili peći je još jedan jednostavan način kako da „popravite” vlažnost vazduha. Dovoljno je da keramičku ili metalnu posudu napunite vodom, a potom je stavite na radijator ili peć da bi voda isparavala.

    Još jedan koristan savijet: u vodu sipajte nekoliko kapi eteričnog ulja lavande, čajevca, eukaliptusa ili nane - odagnaće umor i stres i sobu ispuniti mirisom. Tu vodu treba mijenjati svaki dan.

    Vlažnost vazduha u prostoriji „brzinski” možete povećati ako u običnu šerpu sipate vodu i dodate komadiće kore citrusnog voća te pustite da proključa na laganoj vatri. Kao i u prethodnom primjeru, pored toga što će se regulisati vlažnost vazduha u sobi, ona će mirisati osviježavajuće. Ukoliko su uprkos hladnoći dani sunčani, možete napuniti vaze vodom i staviti ih na potprozorske daske. Pod uticajem sunca voda će polako isparavati.

    Na tržištu se u zu svrhu mogu naći i različiti ovlaživači koji obezbeđuju optimalnu vlažnost vazduha. Oni rade po principu podizanja vodene pare, a ukoliko se opredjelite za njih važno je da ovlaživač postavite tako da osigurate dovoljan protok vazduha oko uređaja, tačnije da ga ne stavljate uza zid i da ga ne blokirate.

    Ovlazivac vazduha
    Važno je da ovlaživač vazduha postavite tako da osigurate dovoljan protok vazduha oko uređaja

    Kao odlično rješenje za suh vazduh u domu pokazao se ventilacioni sistem sa rekuperacijom. Osim što obezbjeđuje optimalnu vlažnost i kvalitet vazduha u prostorijama, štedi energiju. Rekuperacija je proces povrata toplote te u rekuperatoru upotrebljen vazduh prenosi toplotnu energiju na svjež, spoljni vazduh koji ulazi u prostoriju. Dakle, u sistemima ventilacije sa rekuperacijom, iz prostorije se usisava topao, zagađen vazduh, a uduvava svjež, koji se u rekuperatoru zagrijava, zapravo, vrši se prenos toplote s izduvnog vazduha na ulazni. Oni koriste preko 90% energije izduvnog vazduha.

    Rekuperacija redukuje potrebu za dogrevanjem prostorije te time znatno smanjuje potrošnju energije. Manja potrošnja energije za zagrijavanje, predstavlja značajan ekološki benefit.
    Ventilacija sa rekuperacijom
    Rekuperacija je proces povrata toplote

    Ventilacioni sistemi sa rekuperatorom kreću se između 2 500 i 3 500 EUR, u zavisnosti od veličine kuće i odabranog sistema.

    Ukoliko tražite profesionalce kojima biste poverili ugradnju, a kasnije i održavanje ventilacionog sistema, pomoć možete potražiti na daibau.ba i to potpuno besplatno, brzo i jednostavno. Potrebno je samo da popunite upit na našem sajtu i ubrzo će vam se javiti stručne firme sa odgovarajućom ponudom.

    Stručni članak 32
    Avtor: Daibau Magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Ventilacija?

    Imamo čak 469 izvođača radova za područje Ventilacija:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 469 izvođača radova za područje Ventilacija
    8.9
    0

    TERMOSPLET Dejan Vujmilović s.p. Laktaši


    10
    1

    INSTALACIJE KV-GRUDE


    8.9
    0

    ENERGOHEMING CO DOO


    8.9
    0

    ELUX d.o.o.


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.ba | Sva prava su zadržana