Za područje

    Izolacija kuće, solarna elektrana ili toplotna pumpa?

    Kako da mi dom bude energetski što efikasniji? - pitanje je koje većina postavlja sebi nakon što otvori račun za struju. Mjesečni računi predstavljaju veliki „udarac” na svačji budžet, posebno tokom zimskog perioda, odnosno sezone grijanja, a ni suma koju je potrebno izdvojiti tokom ljetnjih mjeseci, kada se rashlađujete uz pomoć klima-uređaja, nije zanemarljiva. Energetska efikasnost može se postići pravilnom i stručnom izolacijom kuće, solarnom elektranom na krovu i toplotnom pompom. Koje je od ponuđenih rješenja najbolje?
    Stručni članak 190
    energetska efikasnost
    Imamo čak 566 izvođača radova za područje Toplotne pumpe:

    Sve češće razmišljanje o energetski efikasnim rješenjima su pored nestabilne cijene energenata pokrenuli i ekološki problemi, prvenstveno zagađenost vazduha. Sagorijevanjem fosilnih goriva emituju se velike količine štetnih gasova i čestica u vazduh. Sagorijevanjem uglja, na primjer, pored emitovanja gasa koji stvara efekat staklene bašte, nastaje i značajna količina sumpor-dioksida, gasa koji je „krivac“ za kisele kiše.

    Kao rješenja najčešće se navode izolacija objekta, prvenstveno fasade i krova, instalacija solarnih fotonaponskih panela, koji kao izvor napajanja koriste sunčevu energiju i toplotna pumpa - bilo da je riječ o toplotnoj pumpi voda-voda, zemlja-voda ili vazduh-voda, pri čemu prva riječ u složenici označava odakle toplota dolazi, a druga riječ naglašava kuda se sprovodi. Upoređenjem benefita ova tri rješenja doći će se do zaključka koje je najefikasnije.

    Toplotna pumpa - energetska efikasnost

    Toplotna se pumpa može definisati kao energetski efikasan i ekološki način grijanja. Ispunjava najvažnije kriterijume: obezbjeđuje manju potrošnju energije, odnosno, dugoročnu uštedu, brz povrat ulaganja, jednostavno se koristi, lako održava i brzo montira.

    Kako toplotna pumpa radi? Sistem koristi toplotu iz okoline i pretvara je u energiju i izvor toplote. Prema tome, efikasnost toplotnih pumpi se zapravo bazira na principu prenošenja energije iz spoljašnjeg prostora u objekt koji se zagrijava.

    Toplotna pumpa crpi toplotu iz prirodne sredine, odnosno, solarnu energiju akumuliranu u prirodnim elementima.
    Toplotna pumpa
    Toplotna pumpa može se definisati kao energetski efikasan i ekološki način grijanja

    Glavna karakteristika toplotne pumpe, koja ju je bez sumnje učinila toliko popularnom, jeste manja potrošnja energije u poređenju sa konvencionalnim sistemima grijanja, što rezultira nižim mjesečnim troškovima.

    Najveću uštedu ćete ostvariti ukoliko se odlućite za sistem koji nudi grijanje i hlađenje prostora te zagrijavanje vode. Na ovaj način „jednim udarcem ubićete tri muve“ - jer će pored prijatno zagrijanog prostora tokom zimskih mjeseci, klima-uređaj otići u zaborav, a ukoliko vodu zagrijavate uz pomoć toplotne pumpe, ostvarićete znatne uštede. Na zagrijavanje vode otpada čak šestina energije koja se utroši zimi. Da li ste znali da je toplotna pumpa za grijanje vode u domaćinstvu sasvim sigurno najjeftiniji način obezbjeđivanja tople vode? Prevazilazi čak i solarne kolektore, koji su na drugom mjestu. Poređenja radi, cijena zagrijavanja vode uz pomoć toplotne pumpe, u odnosu na korišćenje struje, gasa ili lož-ulja, je čak 70% manja.

    Jasno je da toplotnu pumpu odlikuje brz povrat novca. Ako odaberete odgovarajući sistem, on bude adekvatno montiran i rukovodite se uputstvima proizvođača, uložena sredstva se vraćaju za 5 godina. Ovo je brži povrat uloženih sredstava u odnosu na druge alternativne načine grijanja - solarne sisteme, pelet i slično. U prilog ekonomičnosti toplotne pumpe, za koju god vrstu da se opredijelite, jeste i trajanje njenog vijeka trajanja, koji se procenjuje na 25 godina. Vrlo jednostavno se održava, a na tržištu se mogu pronaći i unapređeni sistemi koji su programirani tako da toplotna pumpa startuje sa manjom snagom i obustavlja rad kada se dostigne željena temperatura pri čemu se na još efikasniji način upravlja potrošnjom.

    Montaza toplotne pumpe
    Ako odaberete odgovarajući sistem, on bude adekvatno montiran i rukovodite se uputstvima proizvođača, uložena sredstva se vraćaju za 5 godina

    Toplotna pumpa - ekološka efikasnost

    Toplotne pumpe koriste prirodne, obnovljive resurse za grijanje/hlađenje objekata i grijanje vode. Korišćenjem toplotnih pumpi energija se samo „pozajmljuje“ na korišćenje, bez posljedica po prirodu i bez gubitaka koji utiču na remećenje ekološke ravnoteže.

    Kako su za njen rad potrebni obnovljivi izvori energije: zemlja, spoljni vazduh i podzemne vode, ona omogućava energetsku samostalnost prilikom variranja cijena energenata.

    Toplotna pumpa - cijena

    Cijena toplotne pumpe voda-voda ili zemlja-voda je najviša i iznosi između 5. 000 i 10. 000 EUR bez razvodnog sistema ili podnog, odnosno, radijatorskog grijanja. Sa druge strane, cijena toplotne pumpe vazduh-voda je znatno niža i košta od oko 2.500 EUR pa naviše. U cijenu je uključena nabavka i montaža pumpe snage 8 kW, koja je odgovarajuća dobro izolovanoj kući.

    Solarna elektrana - energetska efikasnost

    Sunčeva energija je obnovljiv, neiscrpan izvor energije, pa samim tim kućna solarna elektrana omogućava da sve energetske potrebe jednog domaćinstva budu zadovoljene tako što će to isto domaćinstvo postati energetski samodovljno.

    Kucna solarna elektrana
    Kućna solarna elektrana omogućava da sve energetske potrebe jednog domaćinstva budu zadovoljene tako što će ono postati energetski samodovljno

    U prošlosti su se solarni sistemi ugrađivali na krov objekata koji nisu imali pristup distributivnoj mreži, kao što su vikendice i telekomunikacioni objekti koji se nalaze na udaljenim lokacijama. Međutim, razvojem specifične tehnologije i njenom rasprostranjenom upotrebom, cijena solarne opreme rapidno opada, pa postaje dostupna većem dijelu građana. Naime, cijena montiranja solarnih panela i prateće opreme niža je za čak 90% u poređenju sa onom od prije 10 godina.

    Ovo je rezultiralo porastom broja manjih, ali i većih solarnih elektrana. Danas se solarni sistemi montiraju i na objekte koji su priključeni na elektrodistributivnu mrežu, ali uz pomoć njih ostvaruju značajne uštede na mjesečnim računima. Instalacija solarnih fotonaponskih panela obezbjediće do 90% uštede na mjesečnim računima za struju.

    Solarne elektrane snage od 3 kW do 5 kW zadovoljavaju preko 70% potreba za električnom energijom jednog domaćinstva. Solarna elektrana čija se snaga kreće u rasponu od 5 do 10 kWp i koja zauzima površinu krova od 30 do 60 m2, u potpunosti zadovoljava energetske potrebe prosječnog domaćinstva.

    Paneli solarnog sistema montiraju se za svega par sati. Uz pravilnu montažu i održavanje, solarna elektrana može da potraje više od tri decenije.

    Solarne elektrane snage od 15 kW pa naviše, vraćaju ulaganje nakon samo šest godina.
    Solarna elektrana na krovu
    Instalacija solarnih fotonaponskih panela obezbjediće do 90% uštede na mijesečnim računima za struju

    Solarna elektrana - ekološka efikasnost

    Što je potreba za energijom veća, veći je pritisak na prirodnu sredinu. Solarne elektrane predstavljaju odlično rješenje za dobijanje jeftine, a čiste energije. Osim što se ostvaruju znatne uštede u porodičnom budžetu, dobit ima i šira zajednica.

    Na teritoriji naše zemlje vladaju dobri uslovi za korišćenje solarne energije. U većem dijelu nase zemlje je zapravo broj osunčanih sati znatno veći nego u mnogim zemljama Evrope. Gledano u brojkama, prosječna dnevna energija globalnog zračenja za ravnu površinu u toku zimskog perioda kreće se između 1,1 kWh/m2 na severu i 1.7 kWh/m2 na jugu, a u toku ljetnjih mjeseci iznosi između 5,4 kWh/m2 na sjeveru i 6.9 kWh/m2 na jugu.

    Solarna elektrana - cijena

    U prosjeku, računa se da standardne solarne elektrane za porodičnu kuću koštaju između 2.000 i 3.000 EUR.

    Izolacija kuće - energetska efikasnost

    Ovdje se prvenstveno misli na fasadnu izolaciju, ali se obraća pažnja i na krov, jer se energija lako gubi na sve strane kada nije obezbeđena izolacija. Dobro je poznata činjenica da je fasadni zid, kao dio termičkog omotača, jedan od najznačajinih elemenata koji utiču na cjelokupnu potrošnju energije.

    Izolacija kuce
    Energija se lako gubi na sve strane kada nije obezbijeđena izolacija

    Znate li da termoizolacija smanjuje potrošnju energije za grijanje i hlađenje za čak 40 do 60%? Na onaj način štedi se novac, ali i mehanički štiti objekt od štetnih spoljnih uticaja kao što su vlaga, smrzavanje, pregrijavanje, čime mu se, svakako, produžava i vijek trajanja.

    Najznačajniji element fasade jesu visokoizolacione ploče - one mogu biti od različitih materijala - EPS iliti ekspandiranog polistirena, grafitnog polistirena ili mineralne vune. Ploče se lijepe na fasadu posebnim ljepkom. Prema mišljenju stručnjaka, dovoljno je da objekt ima 12 cm grafitne EPS fasade da bi bio energetski i ekološki efikasan.

    Ukoliko vaš stambeni objekt nema izolacioni omotač, preko zidova ostajete gotovo bez trećine proizvedene energije.

    Izolacija kuće - ekološka efikasnost

    Dobra i pravilno postavljena termoizolacija omogućava očuvanje energije, odnosno sprečava njeno rasipanje i predstavlja najznačajniju stavku prilikom projektovanja i gradnje pasivnih zgrada, jer se minimiziraju toplotni gubici.

    Postavljanje toplotne izolacije sa spoljne strane objekta, ne samo da će smanjiti energetske gubitke u zimskom periodu i omogućiti da kuća bude optimalno zagrijana, već će i tokom ljetnjih mjeseci pružati udobnu i osvježavajuću klimu, jer se neće pregrijavati.  Shodno tome, ovim će se redukovati korišćenje klima-uređaja, još jednog velikog potrošača.

    Dobrom izolacijom objekata stvoriće se i zdraviji uslovi za život. Naime, njome se rješavaju problemi sa kondenzacijom pare, koja se javlja zbog niske temperature zidova i izaziva nastanak gljivica i pljesni.

    Izolacija kuće - cijena

    EPS - stiroporne fasadne ploče su 30% jeftinije od mineralne vune. Ploče koje se ugrađuju na fasadu su debljine između 10 i 20 centimetara, a njihova dimenzija iznosi 100x50 centimetara.

    Cijena fasade prvenstveno zavisi od debljine izolacije. Fasadni stiropor debljine 10 cm košta oko 4 EUR/m2. Za fasadni sistem od tabli stiropora debljine 12 cm treba odvojiti oko 5 EUR/m2. Cijena za stiropor od 15 cm je oko 7 EUR/m2. Za još deblji stiropor, od 20 cm pa naviše, cijena se kreće od 10 EUR/m2 pa naviše.

    Zaključak

    Svako od navedenih rješenja predstavlja odličan izbor, pa je idealno uzeti ih sve ako vam finansije to dozvoljavaju, a ako morate da  birate - koji god da kupite nećete pogriješiti. Sva tri rješenja predstavljaju investiciju koja se brzo vraća i ima dug vijek trajanja, a pruža zaista visoke uštede na mjesečnim računima. Pri tom, ne smije se zanemariti ni pozitivan uticaj na planetu - koriste se obnovljivi izvori energije, sprečava se zagađenost vazduha, a komfor stanovanja je na još višem nivou.

    Ukoliko tražite profesionalce kojima biste povjerili izvođenje nekog od navedenih rješenja, pomoć možete potražiti na daibau.ba i to potpuno besplatno, brzo i jednostavno. Potrebno je samo da popunite upit na našem sajtu i ubrzo će vam se javiti stručne firme sa odgovarajućom ponudom

    Stručni članak 190
    Avtor: Daibau Magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Toplotne pumpe?

    Imamo čak 566 izvođača radova za područje Toplotne pumpe:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 566 izvođača radova za područje Toplotne pumpe
    8.9
    0

    ELEKTRO WATING d.o.o.


    8.6
    0

    ELEKTROCENTAR Petek d.o.o. Tuzla


    8.9
    0

    ENERGOHEMING CO DOO


    8.9
    1

    MIH BH d.o.o.


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.ba | Sva prava su zadržana