Tražite dobrog keramičara? Sakupili i proverili smo keramičare koji rade u mestu Sarajevo i okolini. Pošaljite potražnju i zainteresovani keramičari će vas kontaktirati za pregled, predračun i ponude. Dobar keramičar će se sigurno naći i za vas.
Možemo li vam pomoći?
Jednostavno do ocenjenih izvođača.
Možemo li vam pomoći?
Jednostavno do ocenjenih izvođača.
Zadnji projekti u kategoriji Keramika, keramičar, Sarajevo
Potrebni kooperanti za postavljanje 5000m2 keramike u Sarajevu. U pitanju je stambeno poslovni prostor.
Toma T.
Potrebno je postavljanje velikih i malih formata keramike, spojevi na gerung. Površina 100 m2.
Hadzic S.
Potreno je ukloniti i postaviti pločice u kupatilu i napraviti tuš kabinu u stilu "tuskog kupatila". Materijal imam, a prethodno će biti završeni i vodoinstalaterski radovi. Dimenzije kupatila su 3,6(š)X2(d)X2,5(v).
Edin H.
Potrebno je veći broj keramičara za posao u Sarajevu. Rok je 3 mjeseca, hrana i smještaj osigurani. Početak radova je kroz 10ak dana. Avansne uplate i sklapanje ugovora prije početka radova.
Kreće se sa radovima od 7 do 10 dana.
Toma
Postavljanje keramickih plocica na površini - 40 m2.
Ira Z.
Potrebno mi je postavljanje keramickih plocica formata 120x60cm u wc-u i kupatilu. U kupatilu je dodatno potrebno izravnavanje poda (oko kanalice) koji je trenutno raskopan, i postavljanje hidroizolacije. Takodje busenje i oblikovanje jednog dijela zida od siporeksa kod tusa, radi pravljenja ugradbene police. Stare plocice su skinute, rigips oko tusa i vodokotlica postavljen. Hidroizolacija i ljepilo su vec kupljeni. Ukupna povrsina 35-40 m2.
Jusuf R.
Postavljanje i lijepljenje pločica 400m2 - podnih i zidnih.
Sanel Š.
Potrebno je postavljanje keramičkih pločica u hodnik i trpezariju. Ukupna površina 18 m2.
Nejra C.
Potrebno je skidanje starih pločica i postavljanje novih.
KUHINJA: Skinuti postojece zidne i podne plocice. Izmalterisati jedan zid koji je suprotno od kuhinjskih elemenata, a na drugom zidu gdje su kuhinjski elementi postaviti nove plocice, kao i na podu. Postaviti novu napu za ventilaciju.
HODNIK: Skinuti postojaci podni laminat i postaviti plocice. P= 6,9 m2 hodnika
ZID: Srusiti zid izmedju dn sobe i trpezarije u duzinu ca 3 m.
Rasiha D.
Potrebno je postavljanje keramike u kuhinji, kupatilu i na balkonu. Ukupna površina cca 25 m2.
Igor L.
Potrebno je ljepljenje pločica podnih i zidnih
i treba uraditi 4 m2 estriha. Površina 15-20 m2.
Alen J.
Potrebno je postavljanje podnih i zidnih keramičkih pločica 120 x 60 cm u kupatilu. Nekih 20 m2. Na fotografiji ispod možete vidjeti šta je u pitanju.
Sara C.
Podizanje parketa i postavljanje podnih pločica 22m2 i zidnih pločica 10m2.
Milena M.
Potrebno je postavljanje keramičkih gazišta za unutrašnje stepenice, u pitanju je 14 komada pločica 1 x 25 cm.
Kemal T.
Potrebno ukloniti stare fuge i ponovo fugirati pločice u kupatilu.
Mirsad D.
Potrebno je postavljanje keramičkih pločicva u kuhinji i hodniku. Ukupna površina 50 m2.
Ramke
Postavljanje, odnosno, ljepljenje keramičkih pločica uvijek je bolje prepustiti keramičarima, pošto oni imaju iskustvo, znanje i vještine zahvaljujući kojima mogu vrlo kvalitetno da izvedu kompletan posao. Postavljanje pločica zahtijeva preciznost, uravnoteženost i pridržavanje određenih koraka, postupaka i tehnika, koliko i upotrebu odgovarajućih alata i materijala.
Vrijeme potrebno za postavljanje, odnosno, ljepljenje keramičkih pločica zavisi od više faktora među kojima su najvažniji vrsta i stanje podloge, veličina pločica, složenost šare i tehnike postavljanja. Za manje površine radovi će potrajati par dana, dok se za veće i zahtijevnije prostorije radovi mogu protegnuti na čitavu sedmicu ili duže.
Pravilno postavljanje keramičkih pločica podrazumeva nekoliko koraka: pripremu površine, izbor i mješanje ljepila, nanošenje odgovarajućom nazubljenom gletericom, postavljanje pločica na čiju se poleđinu ravnomerno razmazuju manje količine ljepka te njihovo utiskivanje na mjesto i ravnanje; pločice se postavljaju s malim razmakom koji održavaju plastični distanceri, takozvani „krstići“ i taj se međuprostor - fugne - na kraju popunjava masom za fugovanje.
Tačka početka ljepljenja pločica se najbolje određuje skiciranjem ili ucrtavanjem u postojeći izvođački plan. U takav nacrt treba da budu unijeti i svi drugi, ključni elementi prostora: zidovi, mjesta sanitarija, odvoda i ostalog. Potom valja isprobati više varijanti - kako bi izgledalo postavljanje od bočnih ivica ka sredini ili obrnuto? Da li redovi treba da su pravi, dijagonalni ili stepenasti? Sa šarom ili bez nje i tako dalje. Pravilo je da se polaganje pločica treba uraditi tako da bude što manje rezanja i otpada. Tako će pločice biti ravnomjerno raspoređene, a spojevi između njih, odnosno, fugne, kao i ostali dijelovi opreme, izgledaće stilski i estetski privlačno.
Postavljanje keramičkih pločica velikog formata zahtijeva više pažnje i iskustva, budući da su krupnije od standardnih, pa traže i drugačije tehnike rada. Da bi dobijena površina na kraju bila sasvim ravna i pravolinijska, na pločice se mora naneti više veziva i rad se češće mora provjeravati laserskom nivelacijom. Ljepljenje pločica velikog formata zahtijeva veću preciznost u nivelaciji i ravnanju pločica, što usložnjava i izvođenje samih radova.
Najpogodnijim vezivima se smatraju cementni ljepak i cementni malter. Ova vrsta veziva je izdržljivija i čvršća te omogućava dobru vezu između keramičkih pločica i podloge.
Fugne između keramičkih pločica valja da su ravnomjerne, ravne i dobro popunjene da bi se sprečio prodor vode i nečistoća između pločica. Odabirom boje fugni sličnoj boji pločica, fugne se vizuelno mogu učiniti manje uočljivim ili obrnuto, kontrastnom bojom se mogu istaći.
Cijena keramičarskih radova zavisi od više faktora među kojima su površina na kojoj se izvode radovi, vrsta i kvalitet keramičkih pločica, složenost šare i tehnike postavljanja, priprema podloge i pristupačnost lokacije. Takođe, upotreba dodatnih materijala kao što su razna veziva i mase za fugovanje mogu povećati cijenu.
Razlika je, uglavnom, u detaljima, kakvi su recimo površinska obrada, debljina pločica itd. Keramičke podne pločice su po pravilu deblje i izdržljivije, namijenjene većem opterećenju i habanju, dok zidne mogu biti tanje i lakše jer, praktično, treba da su samo vodootporne. Takođe se mogu razlikovati po površinskoj teksturi, obliku i dekoraciji, prilagođenim za podove ili zidove. Podne pločice obično imaju grublju, hrapavu površinu da ne bi bile klizave.
Najčešće korišćene vrste keramičkih pločica su porcelanske. Proizvode se u bezbroj boja, tekstura i šara, pošto mogu da se upotrebe za oblaganje i zidova i podova. Česte su i keramičke pločice s imitacijom drugih materijala, takozvani dekori kamena i drveta, koji prostoriji daju elegantan i prirodan izgled, a istovremeno se lako održavaju. Još uvek su popularne i sitne, takozvane mozaik-pločice sa kojima se može kreirati bezbroj različitih dezena, ali ih je malo teže čistiti zbog velikog broja fugni.
Važno je redovno čistiti pločice neabrazivnim sredstvima i dobro provjetravati kupatilo poslije svakog kupanja i tuširanja, odnosno, kuhinju za vrijeme i poslije kuvanja. Time se sprečava stvaranje buđi i pljesni. Takođe je važno odmah zamijeniti napukle ili polomljene pločice, prvenstveno zato što će kroz njih prodirati voda u zid ili pod, a i zato što bi neko mogao da se posiječe.
Za skučenije prostore se uvijek preporučuju svjetlije boje pa tako i svjetlije pločice. Nije bitno da li su velike ili male, višeugaone ili kvadratne, samo neka su svijetle, jer će to optički povećati prostoriju.