Za područje

    Staklenik Cijena

    Koliko košta staklenik? Cijena staklenika zavisi od njegove veličine, materijala konstrukcije i krovišta, providnih otvora i, eventualno, sistema za zalivanje. Cijena staklenika, namijenjenog domaćinstvu, napravljenog od pocinkovanih čeličnih cijevi i prekrivenog polietilenskom folijom, veličine 4x6 m (24 m2), bez postavljanja, kreće se oko 2500 KM. Ako se odlučimo da staklenik montiraju majstori to će biti još 150 KM. Tako staklenik s polietilenskom folijom i konstrukcijom od pocinkovanih čeličnih cijevi i kliznim vratima izlazi između 90 i 160 KM/m2. Ako je u pitanju lagana sklopiva konstrukcija staklenika, možete poprilično uštedjeti kupovinom polovnog staklenika. Da biste dobili tačnu cijenu, pošaljite upit našim najiskusnijim ponuđačima staklenika, a oni će uzvratiti mogućim ponudama. Pripremili smo i brojne savjete o staklenicima.

    Zatražite ponudu:
    Nađi majstore

    Cijena staklenika


    Cijena staklenika. Staklenik od poliuretanske folije i čeličnih pocinkovanih cijevi i s pokretnim vratima.

    650.00 Km/m2

    VEOMA NISKA CENA
    Km/m2

    SREDNJA CENA
    900.00 Km/m2

    NAJVIŠA CENA
    Želim ponudu izvođača radova

    Druge cene za Staklenici

    Da li Vam je kalkulator bio koristan?

    Staklenici, plastenici - sve što treba da znate

    1. Staklenici, plastenici - cijene, svrha, vrste. Šta sve treba da znate?

    1.1. Podjela staklenika/plastenika prema namjeni

    Ako pomišljate na kupovinu staklenika ili plastenika, možda bi prvo trebalo da razmislite čemu bi on, zapravo, služio. Različite vrste staklenika imaju različite namjene. Ako vam staklenik treba kao rasadnik i zimovnik za cvijeće onda se on pravi drugačije od onog koji biste, recimo, koristili kao zimski vrt, plastenik, odnosno, povrtnjak. Neki staklenici ili plastenici bolje akumuliraju toplotu, neki imaju veću korisnu površinu i tako dalje.

    Plastenici
    Plastenik pokriven polikarbonskim pločama

    1.2. Zagrijavanje staklenika/plastenika

    Staklenici/plastenici mogu se zagrijati, a mogu da budu i bez grijanja. Oni s grijanjem imaju širu upotrebu jer se mogu koristiti za razmnožavanje i zimovanje biljaka pošto im produžavaju vrijeme vegetacije. Mogu da služe i za fazu puštanja korijenja prije presađivanja na otvorenom. Na kraju, gajenje egzotičnih biljaka nije moguće bez grijanja.

    1.3. Veličina i proširenje staklenika/plastenika

    Uvjek preporučujemo da se, ako ste u mogućnosti, odlučite za modularne staklenike/plastenike jer oni mogu vrlo jednostavno da se proširuju po potrebi. Može da se dogodi da će nekih godina takvo proširenje biti neophodno shodno potrebama, mada je najbolje da se one proračunaju i predvide što preciznije i prije same kupovine i podizanja staklenika/plastenika. Osim toga, treba predvidjeti i dovoljan prostor za slobodno kretanje između polica ili redova. Police prvenstveno treba da budu dovoljno duboke zbog biljaka, ali ne dublje od 60 cm niti šire od 100 cm da biste mogli da dohvatite ono što je na njima. U stakleniku/plasteniku uvijek treba da postoji i dovoljno veliki sto za rad sa biljkama.

    2. „Uradi sam“ ili gotov staklenik/plastenik?

    2.1. „Uradi sam“ staklenik/plastenik

    Prvo treba da odlučite da li biste staklenik ili plastenik pravili sami ili biste kupili gotov, fabrički. Preporučujemo da se gradnje staklenika ili plastenika prihvatate sami samo ako drugog riješenja nema. Stručno napravljen i postavljen će sasvim sigurno biti bolji, duže će vam služiti i uštedjeti mnogo posla i troškova. Time će i dobitak biti veći. Ipak, budete li ga sastavljali sami, znajte da masivnija konstrukcija znači i manje svjetlosti i toplote. U običnim prodavnicama nećete naći sve odgovarajuće elemente niti okove koji su potrebni, pa će improvizacije zahtevati više truda i izdataka.

    2.2. Fabrički napravljen staklenik

    Kada kupujete gotov staklenik ili plastenik, savjetujemo da se ne odlučite za one najjeftinije koji se često mogu naći u tržnim centrima, rasadnicima ili specijalizovanim radnjama. Uvijek radije odaberite skuplji, a kvalitetniji.

    Staklenici
    Neka staklenik bude što bliži kući

    Čvrsti materijali

    Savjetujemo da posebnu pažnju obratite na to koliko je čvrst okvir, konstrukcija staklenika, odnosno, plastenika. Najbolje je kada je okvir od čvrstog i izdržljivog materijala koji može da nosi i do 100 kg i trpi jače udare vetra. U našim krajevima ima naglih promjena vremena i jakih vjetrova te konstrukcija takve prilike mora da izdrži, a da staklenik/plastenik ne završi potpuno uništen ili u komšijskom dvorištu. Nadalje, konstrukcija mora da nosi i nanose snijega da ne biste bili prisiljeni da noći provodite čisteći snijeg s krova kako se ne bi urušio.

    Dobro prozračivanje

    Osim čvrstog okvira konstrukcije vrlo je važno da staklenik/plastenik ima i što bolje prozračivanje. Dobra ventilacija, pa čak i vještačka ukoliko je potrebno, vrlo je važna zbog zaštite biljaka od bolesti ili upotrebe hemijskih sredstava. Prozračivanje staklenika/plastenika je bitno iz više razloga. Prvi je taj da u stakleniku ne smije biti vlage, a drugi je održavanje uravnotežene temperature. U manjim staklenicima/plastenicima, čak i zimi, temperatura može biti i viša od 30°C. Otvaranje vrata ili manjeg prozora na krovu nisu dovoljni za ujednačavanje temperature. Dobro prozračivanje se ponekad postiže i otvaranjem bočnih strana, pri čemu je vrlo važno da ta bočna krila ne dosežu do tla, odnosno, da nisu od zemlje do krova. Najbolje je kada su donje polovine bočnih zidova fiksne te da otvori počinju tek na metar visine od tla. Na taj se način, prilikom ranojutarnjeg prozračivanja, mladice štite od noćnog mraza koga naročito u proljeće ima pri tlu, noću i ujutru prije sunca. Prozračivanje u ljetnjem periodu je takođe vrlo važno dok su temperature visoke pošto bi se bez toga biljke sasvim sparušile.

    3. Podjela staklenika/plastenika prema vrsti

    3.1. Prema materijalu

    Izbor materijala za okvir konstrukcije zavisi od načina upotrebe, zahtjevnosti održavanja i izgleda. Okvir staklenika/plastenika najčešće se pravi od drveta, aluminijuma i čelika.

    Drveni staklenik/plastenik

    Drvo je najbolji materijal od ova tri u svakom pogledu, pošto odlično zadržava toplotu. Ipak, ima i neke slabije karakteristike kao što su visoka cijena i vrlo zahtijevno održavanje.

    Aluminijumski staklenik/plastenik

    Aluminijumski okvir konstrukcije je lak i ne zahtijeva održavanje. Međutim, aluminijum ne zadržava toplotu.

    Čelični staklenik/plastenik

    Čelični okvir je najskuplji, ali se najjednostavnije postavlja, a osim toga, omogućava ugradnju većih stakala. Zahtijeva redovno održavanje.

    3.2. Podjela staklenika/plastenika prema oplati

    Staklene ploče su najbolje za staklenike. Ovo staklo je posebno jer je tanje, a skuplje zbog premaza koji omogućavaju bolje propuštanje svjetlosti i zadržavanje toplote. Slabost mu je to što lako puca i lomi se.

    Plastične ploče su manje dobre. Skuplje su, osjetljivije i postaju zamućene s vremenom. Slabo zadržavaju toplotu, a zbog stalnog zagrijavanja postaju krte.

    Polikarbonske ploče su praktične zato što se teško lome i dobar su izolator, ali su skupe, neotporne na vatru i boja im je nepostojana.

    4. Gdje treba postaviti staklenik/plastenik

    Sunce

    Prvo pravilo za orjentisanje položaja u prostoru, odnosno, mjesta postavljanja je da to bude dio dvorišta koji je najveći dio dana izložen Suncu.

    Položaj

    Vrlo je važno i to da staklenik/plastenik bude postavljen tako da prati kretanje Sunca, odnosno, da mu ulaz, prednji dio bude okrenut ka istoku, a zadnji ka zapadu tako da biljke budu izložene toploti i svjetlosti tokom cijelog dana.

    Zavetrina

    Najbolje je kada staklenik/plastenik može da bude u zavjetrini; strujanje vazduha je za biljke odlično, ali udari jakog ili stalnog vjetra mogu oštetiti staklenik.

    Voda

    Staklenik/plastenik nikada ne treba da bude u podnožju uzvišenja niti u kotlini, odnosno, na mjestima gdje ga slivanje ili zadržavanje vode posle obilnih padavina može oštetiti kao i biljke u njemu. Isto tako, ni mesta s visokim podzemnim vodama nisu dobra za gajenje biljaka.

    Blizu kuće

    Što je staklenik/plastenik bliži kući to je bolje. Prvenstveno zbog količine vode potrebne za zalivanje, što može biti i zahtijevno i naporno. S druge strane je i praktično da bude blizu, pošto tako i zimi, po lošem vremenu, lako možete doći do svježih začina, zeleniša ili cvijeća.

    Daibau.ba, pomažemo pri oceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom



    Želim ponudu izvođača radova
    Zadnji projekti

    Izrada stakla za krov terase

    Potrebno napraviti stakleni-providni krov na terasi površine 4 m2.

    Molim kontakt putem Vibera. 882 Km do 1470 Km

    ........

    Izrada staklenika

    Izrada staklenika površine cca 4,5 m. 2116.8 Km do 3528 Km

    ........

    Izrada staklenika sa montažom

    Potrebna izrada staklenika sa montažom površine 50-100 m2. 10584 Km do 17640 Km

    ........

    Želim ponudu izvođača radova





    Cena, Izgradnja staklenika, cca 30 m2
    Staklenici, Gradiška

    9450 Km do 15750 Km

    Cena, Izrada staklenika, cca 50 m2
    Staklenici, Sarajevo

    3600 Km do 6000 Km

    Cena, Izrada staklenika, 50 m2
    Staklenici, Banja luka

    11700 Km do 19500 Km

    Cena, Staklenik, 200 m2
    Staklenici, Brcko

    18000 Km do 30000 Km

    Cena, Izrada staklenika, 500 m2
    Staklenici, Banja luka

    31500 Km do 52500 Km

    Cena, Staklenik - izrada, cca 840 kvadrata
    Staklenici, Visoko

    90000 Km do 150000 Km

    Cena, Staklenik za privatnu potrebu u avliji , 6 kvadratnih metara
    Staklenici, Zenica

    2250 Km do 3750 Km

    Cena, Izrada staklenika, 5 x 25 m
    Staklenici, Zvornik

    27000 Km do 45000 Km

    Cena, Izrada staklenika, cca 10 m2
    Staklenici, Sarajevo

    4500 Km do 7500 Km

    Cena, Izrada i postavka staklenika, 8x12.5
    Staklenici, Ilidža

    9000 Km do 15000 Km

    Cena, Izrada staklenika , cca 10 kvadrata
    Staklenici, Sarajevo

    4500 Km do 7500 Km

    Cena, Izrada staklenika, cca 500m2
    Staklenici, Gradiška

    45000 Km do 75000 Km

    Cena, Izrada i postavka staklenika, 1 komad
    Staklenici, Trebinja

    24300 Km do 40500 Km

    Cena, Ugraditi pleksiglas na fiksne alu pergole , 1 komad
    Staklenici, Banja luka

    450 Km do 750 Km

    Cena, Staklenik: konstrukcija + staklo ili pleksiglas, 24m2
    Staklenici, Banja luka

    810 Km do 1350 Km

    Cena, Staklenik , 500m2 visina do 3m
    Staklenici, Citluk

    27000 Km do 45000 Km

    Cena, Izrada staklenika, 24 m2
    Staklenici, Bijeljina

    630 Km do 1050 Km

    Cena, Zimska bašta za ugostiteljski objekat, cca 40m2
    Staklenici, Živinice

    4500 Km do 7500 Km



    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Staklenici cenovnik

    Zatražite neobavezujuću ponudu od firmi

    158+ Preduzeća za Staklenici
    Besplatna pretraga
    Bez provizije
    ZATRAŽI PONUDU
    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.ba | Sva prava su zadržana