Za područje

    Arhitekta – kako naći dobar arhitektonski biro?

    Planirate li renoviranje, novogradnju ili promjenu enterijera? Za ostvarenje želja biće vam potreban stručnjak koji će znati da skicira ideju, napravi plan i nacrte kao i da vas vodi kroz upravne postupke za kompletiranje neophodne dokumentacije. Zakon o izgradnji propisuje da dokumentaciju za dobijanje građevinske dozvole mora da pripremi diplomirani arhitekta s licencom. Ipak, arhitekta nije tu isključivo da bi brzo i efikasno ispunio zakonske uslove. Dobar stručnjak će vas savjetovati tako da dođete do kvalitetnog i smisaonog riješenja, udobnog za cijelu porodicu i odgovarajućeg vašim potrebama, a neškodljivog za prirodnu sredinu.
    Stručni članak 385
    kako naci dobar arhitektonski biro
    Imamo čak 811 izvođača radova za područje Arhitektura, arhitekta:

    1. Traži se arhitekta!

    Da biste pronašli pravog arhitektu, predlažemo da odvojite izvjesno vrijeme. Nekako po običaju, ljudi traže stručnjake preko prijatelja i poznanika koliko i na internetu. Sada možete to da učinite i preko našeg portala Daibau.ba – pošaljite upit i naši će vam se saradnici javiti. Kada sakupite ponude, sve ih dobro proučite i provjerite – ima li arhitekt važeću licencu i kakve su mu reference, odnosno, završeni projekti i mišljenje klijenata – a sve to da biste stekli prvi utisak.

    1.1. Licencirani arhitekta

    Vodite računa i o tome da izabrani stručnjak živi što bliže vama, odnosno, lokaciji gradnje kako bi mogao uz što manje putovanja i troškova da prati gradnju, ukoliko se tako dogovorite.

    Dobar arhitekta zna kako da vase snove pretvori u realnost
    Dobar arhitekta zna kako da vaše snove pretvori u realnost

    2. Kako odabrati dobar arhitektonski biro?

    Kada napravite uži izbor arhitektonskih biroa na osnovu svega što ste o njima saznali - referencama, lokaciji i cijenama - biće nužno da se sa njima i sastanete. Uspjeh projekta i vaše zadovoljstvo učinjenim u velikoj će mjeri zavisiti od uspešne komunikacije s arhitektom! Ako projektant za vas odvoji dovoljno vremena, sluša o čemu govorite, pokaže relevantne preporuke i da dobre predloge – rječju, ostavi povoljan utisak na vas, sva je prilika da ćete biti zadovoljni i budućom saradnjom. Prije nego što pođete u arhitektonski biro, preporučujemo da u odgovarajućem opštinskom organu uzmete tzv. lokacijske informacije. Na osnovu tog dokumenta, projektant će odmah znati kakve su realne mogućnosti na terenu i eventualna ograničenja. Samim tim, i ponuda koju bude dao biće konkretnija.

    Osim lokacijske informacije, ponesite i spisak svojih želja, crteže, skice ili slike dijelova, prostorija ili cijelih objekata koji vam se dopadaju i za koje biste htjeli da postanu dio vašeg doma.

    Cijena ne smije da bude presudna, ali svakako da nije zanemarljiva. S izabranim arhitektom sklopite ugovor u kome će jasno, tačno i taksativno biti nabrojani kakvu će dokumentaciju obezbediti, po kojoj cijeni i u kom roku. Potom može da počne sam idejni nacrt – usklađen s lokacijskim informacijama, vašim htenjima i stručnim predlozima arhitekte. U toj fazi izrade idejnog projekta, s arhitektom ćete se nalaziti češće, sve dok sve ideje i zahtjevi ne budu sasvim usklađeni, a vi zadovoljni rješenjima i izgledom.

    Kasnije, dok se bude radila dokumentacija za građevinsku dozvolu, promjene će se teže unositi, budući da zahtijevaju još vremena i novca. Ali, o tome ćemo drugom prilikom. Za sada imajte u vidu da sve treba da se završi u fazi idejnog projekta, jer je tako najpraktičnije i najisplativije. Ako nađete pravog arhitektu, projektovanje kuće će biti vrlo inspirativno i poučno za vas!

    3. Arhitekta - cijena arhitektonskog projekta

    Koliko košta angažovanje arhitekte? Cijene originalnih projekata porodičnih kuća iznose 1-2% vrednosti ukupne investicije. Obično se cijena cijelog projekta (IP – idejni projekt, PGD - projekt za dobijanje građevinske dozvole i PZI - projekt za izvođenje) kreće između 1.200 i 3.000 EUR. Budete li dobili nižu ponudu od toga, preporučujemo da budete naročito oprezni, pošto kvalitet takvog projekta može biti vrlo upitan.

    Tipski nacrti su jeftiniji, premda, ako se odlučite za prepravke i dorade, sve može da izađe i daleko skuplje od originalnog projekta. Tipske projekte ne preporučujemo jer oni ne daju nikakvu slobodu, a vrlo često zahtjevaju prihvatanje velikih kompromisa. Imajte u vidu da je kuća ipak dugoročna investicija te da ćete u njoj provoditi veliki dio svog života. Kada se odlučujete na gradnju, to je obično zato što želite nešto isključivo svoje, lično, a nikako da se prilagođavate uniformisanom, bezličnom riješenju.

    Projektna dokumentacija je obimna i strucno vrlo zahtjevna
    Projektna dokumentacija je obimna i stručno vrlo zahtjevna

    4. Ko su dobre arhitekte?

    „Arhitekata na tržištu ima više nego zubnih pasti. Stvarno dobrih je vrlo malo. U svakom slučaju, i oni su proizvod subjektivne ocijene i ličnog iskustva.“ (komentar na forumu)

    Dobar arhitekta:

    • ima kvalitetne reference,
    • sluša vaše želje,
    • upoznaje vas s ograničenjima,
    • savjetuje vas,
    • pripremi više predloga i rješenja,
    • u stalnoj je komunikaciji s vama,
    • pripremiće jasan ugovor o saradnji i navesti tačne cijene.
    Stručni članak 385
    Avtor: Daibau Magazin

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uređenje doma

    Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.

    Tražite dobre izvođače radova za područje Arhitektura, arhitekta?

    Imamo čak 811 izvođača radova za područje Arhitektura, arhitekta:

    Besplatna pretraga
    Tražimo lokalno
    Bez provizije
    Imamo čak 811 izvođača radova za područje Arhitektura, arhitekta
    8.9
    0

    Five Extra d.o.o.


    8.9
    0

    INDUSTROPROJEKT a.d. Prijedor


    8.7
    0

    A3Biro d.o.o. Sarajevo


    8.9
    0

    ART CENTER Brčko DC BiH, vl. Mićić Siniša, s.p


    Uslovi korišćenja I Politika privatnosti I Informacije o kolačićima I Impressum
    © 2023 Daibau.ba | Sva prava su zadržana