Koliko koštaju komarnici? Komarnici će Vas poštedjeti mnogih besanih noći zbog dosadnih insekata tako da, bilo da su u pitanju fiksni, krilni, pliirani, rolo, klizni ili integrisani, ne dvoumite se mnogo. Cijena im, osim od vrste, zavisi i od materijala okvira (PVC, aluminijum), veličine i, svakako, ponuđača. Za običnu rolo mrežu protiv komaraca, zajedno s vođicama i postavljanjem treba izdvojiti između 100 i 200 KM/m2. Da biste dobili tačnu cijenu, pošaljite upit našim najiskusnijim montažerima komarnika, a oni će uzvratiti mogućim ponudama. Pripremili smo i brojne savjete o komarnicima.
vaša količina
jedinica
okvirna cena
vaša cena
Magazin pun svežih ideja i saveta naših autora za uređenje vašeg stambenog prostora.
Na tržištu je u ponudi mnogo vrsta komarnika, odnosno, zaštitnih mrežica i zato uvijek i lako može da se nađe rješenje za svaki oblik i dimenzije prozora i balkonskih vrata. Ako je riječ o integrisanim komarnicima, tj. onim koji su dio spoljnih venecijanera ili roletni u kutijama, onda to treba imati u vidu još prilikom ugradnje, odnosno, pri izboru sjenila kada se kupuju novi prozori ili vrata. Druga mogućnost je naknadno namještanje komarnika kao samostalnih elemenata, koje je moguće postaviti u svakom trenutku.
Komarnici jesu zaštita od komaraca ali i svih drugih nasrtljivih insekata koji lako ulaze u prostorije kada su prozori ili vrata otvoreni. Postoje i komarnici koji mogu da štite od cvijetnog praha, što je od neprocijenjive pomoći ljudima koji pate od polenskih alergija. Zahvaljujući komarnicima prostorije mogu da se provetravaju i hlade na prirodan način, a naročito su korisni noću jer ne morate svoj miran san da branite hemijskim sredstvima. Istina je, ipak, da kroz mrežice prolazi nešto manje vazduha.
Aluminijumski profili su obično bijele ili smeđe boje, jer kupci to uglavnom traže. Mrežica je, međutim, uglavnom sivkasta jer ona omogućava skoro potpunu preglednost, odnosno, ne smeta vam kada gledate kroz prozor. Mrežica se vidi tek kada se sasvim približite prozoru.
Ako razmišljate o manjoj investiciji, preporučujemo komarnike prvo u spavaćoj sobi. Bezbrižno provetravanje soba u kojima se spava je, složićete se, vrlo dragocjeno.
Pri kupovini komarnika obratite pažnju na kvalitet. Ne savijetujemo fiksne komarnike jer se lijepe za prozorski okvir. Oni su obično manje kvalitetni i ne traju dugo. Već kroz nekoliko sati ljepilo popusti i na tom mjestu se više ne može zalijepiti. Ne preporučujemo ni mrežice bez okvira koje se lijepe direktno na stolariju.
Trajnost komarnika najviše zavisi od kvaliteta materijala i izrade, ali i od upotrebe. Pravilnim korišćenjem i održavanjem produžićete trajanje komarnicima znatno poslije garantnog roka, koji je obično dvije godine. Najčešće poslije tog roka mrežica treba da se zamijeni. Ako su ostali dijelovi komarnika aluminijumski, održavanje bezmalo nije ni potrebno, osim ako ne dođe do mehaničkog oštećenja - a takva su oštećenja uglavnom posljedica nepravilne upotrebe.
Da biste na tržištu mogli da pronađete ono što vas zanima, prvo se morate odlučiti za koje prozore i vrata kupujete komarnike. Važno je da svi proizvodi budu kvalitetni kako bi vam komarnici služili što bolje i što duže. Preporučujemo da se raspitate kod više ponuđača i da se u kvalitet uvjerite lično. Već na prvi dodir uočićete razliku kvaliteta. Svi delovi komarnika treba da su od probranih, prirodnih materijala, pri čemu je kvalitet mrežice naročito važan. Najbolje su one od staklenih vlakana jer su najizdržljivije. Nakraju, nije sasvim nebitan ni izgled komarnika i prostorije te treba izabrati i odgovarajuću boju prema prozoru ili vratima.
Postoji više vrsta komarnika ali je svaki moguće prilagoditi prozoru ili vratima.
Ovi se komarnici lako fiksiraju direktno na prozor ili zid. Po potrebi, oni se lako i skidaju. Fiksni komarnici su dobar izbor za prozore koji se retko ili uopšte ne koriste, kao što su recimo podrumski te mrežica može da ostane učvršćena od proleća do jeseni.
Rolo komarnik je najčešće takav da se namotava zajedno s venecijanerom i stoji u njegovoj kutiji iznad prozora. Sa strane ima četkice koje sprečavaju ulazak insekata. Može se postaviti na spoljnu stranu prozora i vrata ili direktno na zid. Ako imate saksije na spoljnoj strani, na prozorskoj dasci, ovaj tip je idealan za vas jer ih ne morate sklanjati. Rolo mrežu podešavate ručno pomoću kanapa ili automatski, daljinskim upravljačem. Kada se sasvim podigne i namota, stoji u kutiji. Komarnik može da se otvara po visini ili po širini.
Ovi su komarnici dio roletni ili spoljnih venecijanera te se podižu ili spuštaju zajedno sa njima. Komarnik je postavljen između prozora i roletne te se otvara i zatvara onda kada je roletna spuštena. Na taj način roletna štiti komarnik od spoljnih uticaja. Kada se komarnik podigne, on se urola sasvim u kutiju i uopšte se ne vidi.
Krilni komarnik se otvara i zatvara na isti način kao i vrata, odnosno, prozor za koji je pričvršćen. Može da se postavi na sve tipove prozora i vrata i naročito je pogodan za prolazna mjesta. Učvršćuje se opružnom šarkom ali može i bez nje. Krilo ima i magnete koji ga drže da se ne otvara na vetru. U krilne komarnike spada i okretni, koji ima radijus otvaranja do 240°. On ima tzv. napetu šarku koja sama zatvara okvir kada su vam ruke zauzete.
Još jedno odlično rješenje, naročito pogodno za zatvaranje prolaza u vrt, na balkon ili terasu. Oni mogu da se postave na bilo koja vrata. Mogu da se otvaraju i zatvaraju i sa unutrašnje i sa spoljne strane. Postoje jednokrilni i dvokrilni klizni komarnici.
Najnoviji tip samostalnih komarnika za prolaz u vrt, na balkon ili terasu su plisirani komarnici. Mrežica komarnika se otvara i slaže kao harmonika-vrata. Zato mogu da se postave na bilo koja vrata, a otvaraju se i s unutrašnje i sa spoljne strane. Prednost u odnosu na klizne ili krilne im je to što zauzimaju vrlo malo prostora i stoje sasvim priljubljeni uz vrata.
Predlažemo da se oko najbolje vrste komarnika i načina ugradnje posavijetujete sa stručnjakom. Ako imate takvog iskustva, vidjećete da je postavljanje komarnika vrlo jednostavno. Komarnici se uglavnom postavljaju direktno na prozor ili vrata. Još jedan čest način ugradnje je na nosače. Ako nije moguće ni jedno ni drugo, ima još mogućnosti postavljanja. Ako istovremeno s postavljanjem komarnika, mijenjate ili ugrađujete venecijanere ili roletne, onda će svakako biti najjednostavnije da izaberete integrisani tip.
Daibau.ba, pomažemo pri oceni investicije i izboru izvođača za vaš Dom
Izrada komarnika za balkon
Potrebna mije izrada komarnika za balkon dimenzije 103 x 222 cm, harmonika. 176.4 Km do 294 Km
Izrada i montaža komarnika
Potrebna je nabavka i montaža 2 kom alu-plastificiranih komarnika. Dimenzija jednog je cca 1 x 2 m. 352.8 Km do 588 Km
Izrada i ugradnja rolo komarnika
Potrebna izrada i ugradnja rolo komarnika za veliki i dva manja srednja prozora. Dimenzije se nalaze na skici koja se nalazi u prilogu ispod. 705.6 Km do 1176 Km